ПОВІНЬ У ЯМНИЦЬКІЙ ОТГ. ПОТУЖНИЙ УДАР СТИХІЇ

   Важкий 2020 рік приніс із собою не тільки пандемію коронавірусу, але й потужне стихійне лихо. Через випадання інтенсивних опадів Західна Україна потерпіла наймасштабнішу за останнє двадцятиріччя повінь, яка наробила лиха на Івано-Франківщині, зокрема, і в населених пунктах Ямницької об’єднаної територіальної громади, заподіявши великої шкоди населенню.

  Перший удар стихії мешканці ОТГ відчули у понеділок надвечір 22 червня, коли після потужної зливи стрімко піднявся рівень води у річках, і в результаті було частково підтоплено будинки ямничан.

  Керівництво громади разом з депутатами ще з моменту виникнення загрози підтоплення розпочало інтенсивний моніторинг ситуації. Уже ПЕРШОГО ДНЯ негоди для боротьби зі стихією та її наслідками було задіяно техніку, сформовано координаційні групи реагування, підготовлено приміщення для евакуації. Крім того, працівники сільської ради, депутати та медичні працівники вели цілодобове чергування, щоби у разі необхідності надати людям усю необхідну допомогу.

   Проте, найбільшого удару стихія завдала НАСТУПНОГО ДНЯ, у вівторок 23 ЧЕРВНЯ, коли вийшла з берегів річка Бистриця. Внаслідок паводку сталося значне підтоплення домоволодінь, сільськогосподарських угідь.

   23 червня 2020 р. відбулося екстрене засідання комісії сільської ради ОТГ з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, у зв’язку з виникненням на території громади загрозливої ситуації.

   На зустрічі були присутні сільський голова  Роман Крутий, депутат обласної ради Роман Ткач, заступник голови ОТГ Микола Зелінський, секретар сільської ради Юрій Проценко, представники депутатського корпусу, в.о. старости с. Павлівка Іван Вацеба, в.о. старости с. Рибне Василь Ісаків, керівник медичного центру громади Марина Островська, керівник КП “Ямниця” Руслан Савуляк, голова молодіжної ради Ямниці Мар’ян Новосільський, а також начальник державного пожежно-рятувального посту с. Ямниця Тарас Кривенчук.

   Під час засідання утворено тимчасовий штаб з питань боротьби та ліквідації наслідків стихійного лиха. Присутні обговорили подальші дії керівництва громади, депутатів, додаткових рятувальних підрозділів, спеціалізованих служб (працівники, техніка) та волонтерів, спрямовані на боротьбу з катаклізмом, розподіливши обов’язки з контролю та моніторингу обставин.

   В умовах складної ситуації, коли повінь набула небачених досі масштабів, треба було діяти негайно, чітко і згуртовано, щоби надати потерпілим усю необхідну поміч і подбати, насамперед, про збереження життя та здоров’я населення.

   Під час повені було надано допомогу з буксирування із зони затоплення транспортних засобів громадян.  Жителі Ямниці стали заручниками стихії, і виникла потреба в евакуації декого з мешканців. Для проїзду у важкодоступні затоплені помешкання було задіяно спецтехніку (трактор, вантажні автомобілі, техніка КП „Ямниця”). Голова Ямницької об’єднаної територіальної громади Роман Крутий та заступник голови Микола Зелінський особисто допомагали постраждалим під час порятунку від стихії.

    Евакуйованих було доправлено у безпечні місця перебування, де їм надали усю необхідну допомогу. Всього із зони стихійного лиха врятували 11 осіб.

   Внаслідок повені затопило і колодязі, відтак виникла потреба у питній воді. Керівництвом громади було організовано доставку питної води мешканцям у зоні лиха, де стихія паралізувала транспортне сполучення. Зокрема для населення уже доставлено 12 тонн питної води на розлив та 400 п’ятилітрових пляшок з питною водою.

    Крім того, у Ямницьку ОТГ прибув зведений загін рятувальників з Волинської області, які і сьогодні спільно з рятувальниками державного пожежно-рятувального посту с. Ямниця продовжують долати наслідки повені у тих місцях, де стихія завдала найбільшої шкоди. Зокрема, проводяться заходи з відкачування води з домоволодінь, господарчих споруд, присадибних ділянок (вулиці у Ямниці: Рильського, Коцюбинського, Франка, Нижникевича), комунальних закладів (підвал Павлівського ліцею), а також за допомогою пожежного гідранта здійснюється очищення замулених ділянок доріг (вулиці у Ямниці: Галицька, Рильського, Черемшини, Коцюбинського, Нижникевича).

   Всього до робіт на території Ямницької ОТГ залучено:

  • 2 мотопомпи та 5 осіб рятувального загону з Волині;
  • 2 мотопомпи, пожежний автомобіль та 6 рятувальників державного пожежно-рятувального посту с. Ямниця;
  • автокран та фронтальний навантажувач, які надало ПрАТ “Івано-Франківськцемент”;
  • комунальний транспорт ОТГ.

   Активно допомагає у боротьбі з усуненням наслідків паводку й комунальне підприємство “Ямниця”.

   Внаслідок повені 23 червня постраждали й ІНФРАСТРУКТУРНІ ОБ’ЄКТИ ГРОМАДИ: частково розмито дороги, пошкоджено берегоукріплення,  знесено та пошкоджено мости на р. Павелче та р. Тязівчик.

ЯМНИЦЯ

Пошкоджено берегоукріплення та частково зруйновано дамбу вздовж р. Павелче. Повністю зруйновано міст через р. Павелче, що сполучає вул. Тобілевича-Бандери. Частково зруйновано міст через р. Павелче, що сполучає вул. Смицнюка-Старицького. Знесено міст по вул. Рильського. Підмитий та пошкоджений міст державного значення на дорозі Н-09 по вул. Галицька (тріщини асфальтного покриття). Крім того, замулено і засмічено ділянки автошляхів, частково підмито асфальтне покриття вулиць.

ПАВЛІВКА

Частково підмито асфальтне покриття вулиць Шевченка, І. Франка. Затоплене підвальне приміщення Павлівського ліцею.  Пошкоджено транспортний міст через р. Павелче та зруйновано берегоукріплення  по вул. Ярослава Мудрого.

СІЛЕЦЬ

Частково підмито асфальтне покриття вулиці Д. Галицького. Зруйновано піщано-гравійне покриття вулиці Колюшка.

ТЯЗІВ

   Зруйновано піщано-гравійне покриття вулиць: Л. Українки, Коцюбинського та прилеглі вулички, вул. Шевченка та прилеглі вулички, вул. Р. Шухевича, вул. Черемшини, вул. І. Франка, вул. Коновальця (загроза зсуву ґрунту). Зруйновано повністю та пошкоджено кладки через р. Тязівчик, зруйновано берегоукріплення. Підмитий та пошкоджений міст державного значення на дорозі Н-09 по вул. Галицька, тріщина асфальтного покриття.

РИБНЕ

   Частково підмито асфальтне покриття вулиць Довженка, Шевченка, Франка. Зруйновано піщано-гравійне покриття вул. Польова. Зруйновано та пошкоджено мости та містки через р. Павелче.

   Загалом внаслідок повені у населених пунктах громади підтоплено домогосподарств: Ямниця – близько 200 (кількість досі уточнюється), Павлівка – 20, Тязів – 9, Сілець – 5, Рибне – 2.

   Оперативний штаб з ліквідації наслідків негоди у громаді продовжує свою роботу. Зокрема, триває моніторинг підтопленої місцевості, домоволодінь та об’єктів інфраструктури, які потребують відновлення. Під час чергового засідання комісії сільської ради ОТГ з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій обговорили подальші кроки з усунення наслідків лиха.

     У кожному старостинському окрузі були створені комісії з моніторингу оцінки шкоди, завданої стихією. Опісля буде проведено актування завданих збитків. Ніхто з жителів громади не залишиться сам на сам зі стихійним лихом.  Постійний контроль ситуації, вчасне реагування на загрози керівництвом ОТГ, а також спільні зусилля у складній ситуації є єдино правильним підходом у боротьбі з негодою.

    Роботи з відновлення благоустрою населених пунктів громади після стихійного лиха продовжуються. На сьогодні необхідно здійснити першочергові заходи з усунення завданих збитків, як-от: розчищення доріг, прибирання повалених дерев та уламків, відновлення газо- та електропостачання, дезінфекція води у криницях, відновлення переходів через річки.

    Станом на сьогодні залучено спеціалістів з питань виготовлення технічної документації щодо переходів через р. Павелче, і найближчим часом вони будуть відновлені. Також Центром первинної медико-санітарної допомоги ОТГ закуплено дезінфікуючі таблетки для очистки колодязів постраждалих домогосподарств. Сподіваємося, що усі разом ми зможемо швидко і благополучно впоратися з наслідками масштабної повені у нашій громаді.

    Керівництво Ямницької ОТГ щиро вдячне депутатам, в.о. старост населених пунктів громади, робітникам та керівнику комунального підприємства “Ямниця” Руслану Савуляку, медичним працівникам КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Ямницької ОТГ та керівнику установи Марині Островській, усім працівникам апарату сільської ради ОТГ, депутату обласної ради Романові Ткачу, голові ГО “Молодіжний альянс Ямниці” Мар’янові Новосільському,  голові правління ПрАТ “Івано-Франківськцемент” Миколі Федоровичу Круцю за надану техніку, компанії “Девайтіс” за забезпечення питною водою, волонтеру Оксані Гуйван-Токар за організацію харчування рятувальників та усім іншим небайдужим волонтерам, котрі долучилися і продовжують надавати свою поміч у нелегкій ситуації. Окрема вдячність рятувальникам за оперативне реагування та допомогу у боротьбі з наслідками стихійного лиха, зосібна, начальнику Тисменицького районного відділу управління ДСНС України в Івано-Франківській області Ігорю Дмитріву,  рятувальникам пожежної частини Тисменицького району, котра дислокується у Ямниці і їх начальнику Тарасу Кривенчуку, а також прибулому зведеному загонові рятувальників з Волинської області.

   Тільки спільними зусиллями нам вдасться подолати наслідки потужного катаклізму, що спіткав громаду протягом останніх днів.

СТИХІЯ 2020. ФОТОЗВІТ

СТИХІЯ 2020. ВІДЕОЗВІТ