НА ТВОРЧОМУ ВЕЧОРІ ІСТОРИКИ-КРАЄЗНАВЦІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ НОВІ КНИГИ ПРО ЯМНИЦЮ І ЯМНИЧАН

У неділю, 10 жовтня 2021 р., в актовій залі Ямницького ліцею відбулася мистецько-патріотична зустріч ямничан та гостей села, що поєднала у собі кілька приємних подій – відзначення особистостей села, які причинилися до процесів українського державотворення та презентацію історичних книг, пов’язаних з Ямницею і її мешканцями: “При битій дорозі” та “Володимир Дейчаківський – провідний діяч ОУН Станиславівщини” історика-краєзнавця Ігоря Дейчаківського, а також “Літопис  Незалежности” Ярослава Єфімчука і Йосипа Карпіва.

Захід відвідали голова Ямницької територіальної громади Роман Крутий, заступник голови Микола Зелінський, представники депутатського корпусу громади, ініціатор та організатор зустрічі, громадський діяч, депутат обласної ради Роман Ткач, начальник відділу освіти ТГ, депутат районної ради Наталія Винник, начальник відділу культури, молоді та спорту громади Христина Попадинець, отець-митрат Богдан Курилів, історик-краєзнавець Ігор Дейчаківський, голова Івано-Франківської крайової організації Народного Руху України Ярослав Єфімчук, ямничани та запрошені гості.

Розпочалося дійство спільним виконанням Державного Гімну України. З вітальним словом і благословенням виступив митрофорний протоієрей о. Богдан Курилів.

Модерував дійство Роман Ткач, який зазначив, що ця подія є знаковою, адже на зустріч, приурочену зокрема до 30-ї річниці Незалежності, зібралися майже всі ямничани-учасники Народного Руху України, котрі далеких 1989-1991 років не побоялися взяти до рук Український стяг, вийти на вулиці і стояти до кінця за самобутність своєї Держави. До слова, Роман Ткач передав голові громади Романові Крутому для Музею Ямницької ТГ жовто-блакитний прапор України, який ще з часів 90-х став свідком подій українського державотворення у боротьбі за ідеї державності та демократії.

Окрему вдячність він висловив керівникам державної влади, які причинилися до розбудови Ямниці від часів здобуття Незалежності: членам виконкому, депутатам усіх скликань різних рівнів, сільським головам, а також Миколі Круцю – голові правління ПрАТ “Івано-Франківськцемент” – найбільшого бюджетоутворюючого підприємства громади.

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Ямницької ТГ  Роман Крутий, який подякував усім тим, хто вистояв за Незалежність та продовжує в умовах сьогодення боротися за волю України. Також очільник громади привітав Ігоря Дейчаківського з довгоочікуваною презентацією краєзнавчого альманаху про Ямницю, який синтезував у собі колорит минулого, волелюбність людей, боротьбу патріотів та історію краю, написану іменами видатних персон і родин ямницької землі. Сільський голова подякував панові Ігорю, як головному редактору, усій редакційній раді, автору художнього оформлення а також тим, хто причинився до виходу у світ книги, зробивши значущий внесок в історію села та Ямницької територіальної громади в цілому.

Напередодні великого свята Дня захисника України, Дня козацтва, Дня створення УПА та свята Покрови Пресвятої Богородиці сільський голова відзначив подяками патріотів, які відіграли вагому роль у розбудові української державності у різні історичні періоди.  З-поміж відзначених була й 94-річна учасниця визвольних змагань, член ОУН та свідок воєнних лихоліть Анастасія Петриній.

Літературно-краєзнавчий альманах про Ямницю та ямничан під назвою “При битій дорозі” наповнений різноплановими за жанрами й тематикою творами вихідців Ямниччини, об’єднаних великою любов’ю до рідного села, його минулого та сьогодення. Видання реалізоване за рахунок коштів місцевого бюджету та за сприяння керівництва і депутатського корпусу Ямницької територіальної громади.

Ігор Дейчаківський під час презентації книги “При битій дорозі”  розповів про творчий поштовх, передісторію її створення, а також про авторів, чиї творчі роботи увійшли до видання. За його словами, період І Світової війни став особливо тяжким для ямничан, оскільки село було повністю знищене, і кожній ямницькій родині довелось пережити чимало. Відтак в умовах сучасності для нас великим обов’язком є збереження пам’яті про тогочасні події, людей і їхні надбання, які потрібно зберегти та передати прийдешнім поколінням.

Окрім презентації літературно-краєзнавчого альманаху про Ямницю, історик-краєзнавець також представив увазі присутніх ще одну свою книгу – біографічний нарис про ямницького громадсько-політичного діяча під назвою “Володимир Дейчаківський – провідний діяч ОУН Станиславівщини”.

Завершальним акордом зустрічі стала презентація книги “Літопис  Незалежности” авторства Ярослава Єфімчука і Йосипа Карпіва, яка вийшла друком завдяки підтримці та сприянню Романа Ткача. У книзі автори зібрали та систематизували хронологію подій, фактів і дійств періоду 1989-2002 рр., зафіксованих учасниками-очевидцями крізь призму їхнього суб’єктивного світогляду, в умовах історичних процесів державотворення на теренах тодішньої Тисмениччини. Окрема увага у виданні присвячена саме Ямниці та ямничанам.

Після презентації один з авторів “Літопису  Незалежности”, голова Івано-Франківської крайової організації Народного Руху України Ярослав Єфімчук нагородив присутніх у залі “рухівців”-ямничан пам’ятними відзнаками й почесними грамотами за відданість ідеям державності та демократії, за великий внесок у здобуття і розбудову Української держави та з нагоди 30-річчя Незалежності України.

Чудовим доповненням мистецького вечора були виступи  художніх колективів, учасників Будинку культури с. Ямниця, жіночого вокального ансамблю “Калина” та чоловічого вокального ансамблю “Відродження”, які виконували патріотичні пісні.

Наостанок усі присутні мали змогу безкоштовно отримати у подарунок по примірнику кожної з презентованих книг.