“Український народе! Голосимо тобі вість про твоє визволення з віковічної неволі! Віднині ти господар своєї землі, вільний громадянин Української держави!” – зазначалося в історичному документі “Відозва Української Національної Ради від 01 листопада 1918 року”. Листопадовий зрив називають проривом у свідомості, адже саме тоді, за свідченнями істориків, українці зрозуміли, що можливе існування незалежної Української держави.
104 роки тому, 01 листопада 1918 року, на ратушевій вежі княжого Львова замайорів синьо-жовтий прапор і було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). Новостворена держава проіснувала всього 257 днів, але назавжди була вписана в історію становлення нашої країни.
Сьогодні у ЯМНИЦІ громада села традиційно пройшла свічковою ходою від церкви Святого Миколая до пам’ятника Січовим Стрільцям. Запалити свічі і вшанувати героїв, котрі закладали фундамент Української незалежної держави, національної ідеї та ідентичності, прийшли голова Ямницької ТГ Роман Крутий, депутати громади, секретар сільської ради Юрій Проценко, депутат обласної ради Роман Ткач, представники апарату Ямницької сільської ради, освітяни, представники культури, духовенство та громадськість.
Митрофорний протоієрей о. Богдан Курилів та о. Ярослав Рожак відслужили поминальну панахиду за усіма героями минулого й сьогодення, котрі полягли у боротьбі за Українську Державу.
Опісля перед присутніми виступила начальник відділу освіти ТГ, депутат Івано-Франківської районної ради Наталія Винник:
“Відважні молоді хлопці далеких 1918-1919 років стали ініціаторами утворення ЗУНР, вступили до лав УСС, і завжди у своїм серці “носили” Україну. Саме вони заклали добрий фундамент того, що ми маємо зараз. З витоків Західно-Української Народної Республіки бере свій початок потужний дух українськості та патріотизму. І хоча новостворена держава проіснувала недовго, сама ідея та боротьба продовжувалися. Ця боротьба триває й сьогодні. Увесь світ нині вражений прикладом героїзму українців, тому ми обов’язково вистоїмо і здобудемо перемогу! Слава Україні! Героям Слава!”
Завершилося вечірнє дійство спільним виконанням Державного Гімну України та покладанням свічок до пам’ятника Січовим Стрільцям.
ФОТОЗВІТ. ЯМНИЦЯ
У с. СІЛЕЦЬ творчий колектив місцевого Будинку культури 104-й річниці проголошення ЗУНР присвятив літературно-музичну композицію “ЗУНР. Калиновий цвіт українських героїв”.
ВІДЕО. СІЛЕЦЬ
У Ямниці, Павлівці, Тязеві, Рибному та Майдані місцеві сільські бібліотеки облаштували цікаві, колоритні та пізнавальні тематичні книжкові виставки для читачів з нагоди 104-ї річниці проголошення Західно-Української Народної Республіки.
ЯМНИЦЯ
ПАВЛІВКА
ТЯЗІВ
РИБНЕ
МАЙДАН
Довідково:
Листопадовий Зрив – одна з найважливіших державотворчих подій в історії України. У ніч на 01 листопада 1918 року, українські стрілецькі частини під командуванням Дмитра Вітовського взяли під контроль найважливіші установи Львова без жодного пострілу. 09 листопада було сформовано уряд – Державний Секретаріат. 13 листопада Українська Держава отримала нову назву, згідно з прийнятим Українською Національною Радою Тимчасовим основним законом – Західноукраїнська народна республіка. Закон визначав територію ЗУНР, яка включала українські етнічні землі і охоплювала Галичину, Буковину і Закарпаття. Територія ЗУНР становила 70 тис. км², населення – 6 млн осіб. Затверджено опис герба держави – золотий Лев на синьому тлі, та прапор – синьо-жовтий.
Листопадова національно-демократична революція в Галичині стала важливою ланкою процесу, який завершився створенням в січні 1919 року єдиної Соборної України, чим було продемонстровано усьому світові волю українського народу до незалежності та свободи.