БОГОРОДЧАНСЬКИЙ ВІДДІЛ ДУ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ”

19.05.2022

19 ТРАВНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ВІРУСНИМИ ГЕПАТИТАМИ

   Цей день проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі. Перший Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами був запроваджений у 2008 році.

  Мета заходів до цього Дня – підвищити обізнаність світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також пов’язаних з ними захворювань, охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В та її інтеграцію в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям з гепатитом В і С.

Статистика свідчить, що в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому, наприклад гепатит С, іноді називають “лагідним убивцею”.

Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм. Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.

Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи: в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань.

Під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу. З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту. Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях у яких медичний персонал контактує з кров’ю. При будь-яких парентеральних втручаннях та маніпуляціях необхідно використовувати гумові медичні рукавички.

Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

18.05.2022

АМІАК В ПИТНІЙ ВОДІ

Наявність амонію в питній воді – результат діяльності мікроорганізмів, є початковим продуктом розкладання органічних азотовмісних речовин. Тобто, аміак у воді завжди наявний у незначних концентраціях, як обов`язковий компонент.
     Підвищений вміст амонію свідчить про погіршення санітарного стану води. Зростання концентрації зумовлене надходженням у ґрунтові води господарсько-побутових стічних вод, азотних і органічних добрив. Іноді, особливо в глибоких підземних водах, можливо присутність аміаку, що утворився за рахунок відновлення нітратів при відсутності кисню. В цьому випадку аміак не вказує на недоброякісність води. Не є показником органічного забруднення підвищений вміст аміаку в болотистих і торф’яних водах (аміак рослинного походження)
    Вміст амонію в високих концентраціях у питній воді негативно впливає на людський організм. Може підвищуватись артеріальний тиск, відбуваються різноманітні розлади в роботі печінки та нирок. Токсична дія амонію залежить від його концентрації та тривалості споживання забрудненої питної води.
        Відповідно Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”  вміст амонію в питній воді не повинен перевищувати 0,5мг/л.
       Для того, щоб дізнатися, чи відповідає вода у вашому крані чи шахтній криниці вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 необхідно провести лабораторний аналіз питної води. Фахівці лабораторій Богородчанського віддлу ДУ «Іван-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проведуть такі  дослідження та нададуть необхідні консультації, щоб виправити ситуацію та запобігти ускладненням зі здоров’ям.

Принагідно повідомляємо про вартість дослідження води питної .

За мікробіологічними показниками:

 • Локальний водопровід – 405 грн. 80 коп.
 • Кринична вода – 226грн. 74 коп.

 За санітарно – хімічними показниками – 752 грн.60 коп.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії  Богородчанського

відділу  ДУ «ІФОЦКПХ МОЗ»

ОСТАПИШИН Ольга

 

17.05.2022

ШКІДЛИВА ЗВИЧКА ТЮТЮНОПАЛІННЯ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ ЛЮДИНИ

   За дослідженнями вчених, тютюновий дим – дуже отруйна речовина, яка містить у собі крім нікотину, близько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин. Нікотин  та інші складові тютюнового диму завдають великої шкоди нервовій системі й мозку, погіршуючи пам’ять, точність виконання математичних дій та орієнтації у просторі, здатність до навчання, негативно впливають на серцево-судинну і дихальну системи, збільшують ризик виникнення злоякісних новоутворень.

   Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння», коли людина, що не палить, вдихає отруєне тютюновим димом повітря. При цьому, наслідки для стану її здоров’я можуть бути ще гірші, ніж для курців, тому що організм не адаптований до тютюнового диму.

   Вміст нікотину у диму сигарети – від 0,4 до 3мг, при цьому його смертельна доза для людини становить 70 мг, тобто одна пачка випалених сигарет. Організм пристосовується до нікотину поступово, паління не викликає неприємних відчуттів, а отруєння організму триває. Варто пам’ятати, що фізична та психологічна залежність до нікотину розвивається набагато швидше, ніж  до  алкоголю.

    Першою від тютюнового диму потерпає зубна емаль. На ній з’являються мікроскопічні тріщинки, поверхня зубів покривається тютюновим дьогтем, внаслідок чого зуби стають жовтуватого кольору, а з ротової порожнини під час розмови відчувається специфічний запах.

    Разом з тютюновим димом утворені сполуки осідають на верхніх дихальних шляхах, легенях, надходять у кров. Постійне подразнення голосових зв’язок змінює тембр голосу, що помітно у людей, які зловживають палінням. Потрапивши до легень, значна частина диму осідає та поглинається альвеолами. Через це з’являється кашель, мокрота, задуха, лікарі діагностують бронхіт та інші захворювання дихальної системи. Курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг. Смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не палять. У курців в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт, стенокардія, при цьому смертність від цих хвороб значно вища.

Понад 80% хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Ця шкідлива звичка негативно впливає на лікування виразки шлунка.

   Скорочення тривалості життя людини прямо залежить від того, з якого віку та як довго вона палить.

   Проблемою є також те, що приблизно кожна п’ята жінка віку 20-60 років є активним курцем, у першу чергу в містах. Жінки, які палять, крім вказаних вище захворювань, страждають безпліддям, ризик кровотечі і спонтанного аборту під час вагітності у них зростає. Менопауза наступає швидше, відповідно, такі жінки і старіють швидше. Існує багато доказів того, що паління до настання і під час вагітності шкідливе для дитини, призводить до появи аномалій, зокрема генетичних, передчасного переривання вагітності  тощо.

    На жаль, укорінюється шкідлива звичка паління серед підлітків, а спочатку просто є бажання виглядати дорослим. Для молоді це може негативно вплинути на їх потомство та швидко призвести до проблем із здоров’ям.

    Практично до 30% людства мають згубну звичку тютюнопаління. Але необхідно зрозуміти – паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства. Паління та його вплив на організм людини стали сьогодні і медичною проблемою. Тому варто замислитись: запалювати цигарку, чи зберегти своє здоров’я.

Лікар з загальної гігієни 

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Орест ГЛУШКО

 

17.05.2022

ПАРАЗИТОЗИ

    Паразитарні захворювання спричиняються паразитами тваринного походження – найпростішими і гельмінтами. Найбільшою групою паразитарних захворювань людини є гельмінтози, які об’єднують понад 270 різних нозологічних одиниць. 

    Більшість гельмінтозів має тенденцію до затяжного або хронічного перебігу, їм властивий дуже широкий діапазон клінічних проявів – від безсимптомних до вкрай важких форм, що загрожують життю людини.

   Значна частина паразитарних захворювань тривалий час після проникнення гельмінта має безсимптомний перебіг. У цей час людина становить епіднебезпеку як джерело інфекції.

    За характеристиками життєвого циклу розвитку гельмінти розділяють на геогельмінти, біогельмінти та контактні гельмінти.

    До групи геогельмінтів належать гельмінти, яки спочатку розвиваються в організмі людини, а надалі в іншому середовищі, найчастіше у грунті  ( аскариди, волосоголовці, стронгілоїди та інші ). Інфікування людини  від людини при геогельмінтозах неможливе, оскільки із джерела інфекції виділяються паразити в незаразній формі. Для набуття заразності їм треба пройти цикл розвитку у довкіллі (грунті).

   При біогельмінтозах хазяїном – годувальником гельмінта на різних його стадіях розвитку послідовно виступають людина та інші тварини ( велика рогата худоба, свині, коти, собаки тощо )

   Контактні гельмінти передаються при безпосередньому контакті з джерелом інфекції або через предмети спільного вжитку.

    В 2021 році серед жителів нашого району було вперше виявлено 103 осіб уражених аскаридами, 2 осіб уражених волосоголовцями, 72 особи уражених гостриками і 8 осіб уражених лямбліозом. Також було досліджено на геогельмінти 110 проб садовини та городини, з них 9 з позитивним результатом,

Із 147 проб грунту та піску виявлено 11 проб з яйцями аскарид. На контактні гельмінти обстежено 480 змивів з предметів навколишнього середовища , з них виявлено 14 з яйцями гостриків.

    Що треба знати про гельмінти.

    Самка аскарид в тонкому кишківнику людини відкладає понад 200 000 яєць за добу, період кладки яєць від 4 до 8 місяців, а тривалість життя аскариди сягає 12 – 15 місяців. З калом яйця потрапляють у грунт, в якому можуть зберігатися до 7 – 10 років. Розвиток яйця в грунті відбувається за 20 – 30 діб. Інфікування людини стається переважно у весняно – літньо – осінній періоди, коли зростає стикання людини із грунтом при проведенні сільсько – господарських робіт, відпочинку. Сприяє розповсюдженню аскаридозу вживання овочів, ягід, фруктів, немитої городини, із грунту, який забруднений фекаліями з яйцямі аскарид.

    Звільняючись із яйця в просвіті кишок людини, личинка проникає в кров’яне русло, заноситься в легені і піднимається дихальними шляхами догори: бронхіоли, бронхі, трахею, ротову порожнину і зі слиною проковтується. Тривалість цієї міграційної фази – 14 – 15 днів. Для цієї фази характерний легеневий синдром: кашель із виділенням харкотиння, задишка, біль за грудиною, ціаноз. Інколи спостерігаються астматичні напади, прослуховуються сухі та вологі хрипи.

    При кишковій фазі спостерігається втрата апетиту, нудота, болі в животі, біль голови, неспокійний сон, зниження уваги, працездатності. Аскариди можуть бути основною причиною непрохідності кишок. Іноді аскариди заповзають в жовчний міхур, стравохід, трахею, що може викликати смерть.

    Другий по чисельності гельмінтоз, який уражає населення нашого району – це ентеробіоз, збудником якого є гострик. Самка до 10 мм, самець 4 -5 мм. Резервуаром і єдиним джерелом інвазії є хвора на ентеробіоз людина. Заразитися можна через забруднені яйцями руки, натільну білизну, постіль, предмети спільного і особистого користування. Яйця гостриків можуть підніматися в повітря із пилом, а потім заноситися під час вдихання у ротову порожнину і проковтуватися. Ентеробіоз може передаватися від людини до людини безпосередньо контактним шляхом. Із яєць розвиваються статевозрілі самки і самці. Гельмінти фіксуються до стінки кишки. Самці запліднюють самок і гинуть, а самки, наповнені яйцями (5 тис. – 15 тис. кожна ), спускаються до сигмовидної і прямої кишки. Частіше вночі, коли підвищується вологість тіла, гострики виповзають із анального отвору і на шкірі перианальних складок відкладають яйця. При відкладанні яєць тіло самки рухається зигзагоподібно. Свербіж зумовлений секретом, що виділяє гельмінт під час яйцекладки, і рухом статевозрілої форми.

    Людина ( часто дитина ) роздряпує свербячі місця, при цьому розносить яйця на руки, піднігтьові простори, тіло, простирадла. Яйця потрапляють на підлогу, на дитячі іграшки, посуд. Протягом 4 – 6 годин в яйці розвивається рухома личинка і воно стає заразним. Термін життя гострика в оганізмі людини триває 4 тижні. Перші прояви хвороби виникають через 10 – 15 днів після зараження і проявляються стійким свербежем перианальної ділянки. Діти погано сплять, погіршується апетит, виникає безсоння, неврастенія, нічне нетримання сечі. У жінок і дівчат може виникати вульвовагініт. Інколи спостерігаються болі в животі, нудота, блювота, рідкий стілець. Як ускладнення можливий апендицит, піодерматит.

   Основні профілактичні заходи при аскаридозі спрямовуються на попередження фекального забруднення оточуючого середовища, особливо грунту городів, ягідників, а при ентеробіозі – на дотримання правил особистої гігієни, своєчасного і ретельного прибирання житла.  

   Тому, батькам при появі симптомів чи скарг, необхідно обстежити дітей на наявність яєць глистів. Таку послугу надають в мікробіологічній лабораторії Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ». Ціна одного обстеження становить 100 гр.88 коп.

 Лікар-паразитолог

мікробіологічної лабораторії

В.Федорів

 

 

16.05.2022

ЗГУБНИЙ ВПЛИВ ФОРМАЛЬДЕГІДУ НА ЛЮДСЬКИЙ ОРГАНІЗМ

 • Формальдегід (синоніми: формальдегід, мурашиний альдегід, метилальдегід; хімічна формула CH2O) – це безбарвний газ з різким запахом, добре розчинний у воді. Одержують цю речовину у промислових масштабах шляхом окислення метанолу.
 • Досить давно відомі бактерицидні властивості цієї хімічної сполуки – всім знайомий формалін, що застосовується в анатомії для консервації тканин і органів, є звичайним 40% -м водним розчином мурашиного альдегіду. Дубильні властивості зробили його незамінним компонентом для засобів шкіряної і деревообробної промисловості. Крім того, він використовується при виробництві різних косметичних засобів, а також в харчовій промисловості (як добавка під кодом Е240).
 • Випаровування формальдегіду відбувається з побутових матеріалів:
 • ДСП (з якого робиться велика кількість меблів)
 • фанера, МДФ, OSB (використовувані для утеплення будинку)
 • ламінат та інші покриття для підлоги, плінтуса, двері з МДФ
 • Таким чином, в повсякденному житті його можна зустріти повсюди. Навіть такі нешкідливі, здавалося б, на перший погляд речі, як диван, ліжко, стіл, стільці і підлога – можуть служити джерелами виділення формальдегіду в помешканні (будинку). Необхідно відзначити, що дерев’яні меблі не містить формальдегід, але й коштують вони значно дорожче, ніж виготовлені ​​з МДФ і ДСП.
 • В середньому формальдегід вивітрюється з меблів і підлогових покриттів приблизно 3 – 5 років.
 • У разі м’яких меблів його виділення може відбуватися навіть після 10 років експлуатації.
 • Вченими-токсикологами доведено, що формальдегід шкідливий для здоров’я людей. Велику небезпеку становлять пари формальдегіду. Адже хронічне отруєння ними викликає такі симптоми:
 • алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми;
 • порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення;
 • головні болі, розлад зору і координації;
 • хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість;
 • розлад потовиділення, і регуляції температури тіла.
  • Перші ознаки гострого отруєння формальдегідом: сльозотеча, різь в очах, нежить, кашель, задуха, головний біль, порушення координації рухів, судоми. При вдиханні його парів можливе виникнення алергічних реакцій шкіри (аж до екземи), у жінок порушується менструальний цикл.
  • Як правило, наслідки отруєння формальдегідом проходять самі при усуненні його джерела і не вимагають допомоги лікаря. Але, при вдиханні його у високих концентраціях розвивається гострий кон’юнктивіт, риніт, бронхіт, набряк в області легень і гортані. Смерть може наступити при концентрації цього газу в атмосфері, що дорівнює 20 мг / м3, протягом 30 хвилин.
  • Те, що формальдегід канцероген для людини (речовина, що здатна викликати рак) не було доведено на всі 100%. Але в деяких дослідах на тваринах було показано, що він підвищує ризик розвитку раку носоглотки, а також може призвести до виникнення лейкозу.
  • Тому, він внесений до списку потенційно канцерогенних сполук в розділі «ймовірні канцерогени для людини».
  • У будь-якому випадку вплив формальдегіду на людину вкрай негативний!
  • Перша ознака перевищення норми вмісту парів формальдегіду в повітрі – характерний різкий запах. Він може бути Вам знайомий, як особливий “лікарняний” або “аптечний” аромат. У багатьох він асоціюється з новими меблями – але насправді так пахнуть пари формальдегіду. Його запах відчувається вже при концентрації в 25 разів менше допустимої за санітарними нормами. До речі, ГДК (гранично допустима концентрація) формальдегіду в повітрі становить 0,5 мг / м³, при цьому добова ГДК – в п’ять разів менше – 0,01 мг / м³.
  • Так, що при покупці нових меблів (ламінату, виробів з фанери, оздоблювальних матеріалів з OSB, МДФ, ДСП і т.д.) наявність запаху цілком обгрунтовано. Набагато гірше, якщо він не зник за кілька днів – ось тут пора задуматися! А вже якщо одночасно з цим у вас почався занепад сил, депресія – майже напевно формальдегід продовжує випаровуватися з предметів інтер’єру (точніше, зі смоли, якою склеєна деревна стружка), а Ви продовжуєте його вдихати. Тому, убезпечити себе потрібно заздалегідь!
 • По-перше, бажано купувати продукцію зроблену з цільного дерева.
 • По-друге, не слід ставити предмети з ДСП і МДФ поблизу джерел тепла – біля батарей опалення, під прямі сонячні промені і т.п.
 • Перед тим, як заносити в квартиру меблі, ламінат, фанеру та інші оздоблювальні матеріали, дайте їм «вивітритися» на вулиці.
 • Крім того, корисно звичайнісіньке провітрювання приміщення. Ще краще – поставити очищувач повітря, це допоможе частково нейтралізувати формальдегід.
 • Не слід також забувати, що зелені рослини в будинку не тільки створюють затишок, але і очищають повітря.
 • Провести заміри наявності формальдегіду (за Вашим зверненням) в повітрі приміщення можуть спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано – Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (контактний телефон 2-17-30), вартість одного дослідження 118,36 грн.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії  Богородчанського

відділу  ДУ «ІФОЦКПХ МОЗ»

Галина ВАСИЛИК

 

13.05.2022

НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ ШУМУ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

     Протягом робочого дня на працівників можуть впливати різні чинники, серед них, зокрема і шкідливі виробничі фактори. Захистити від них працівників і створити безпечні та нешкідливі умови праці на підприємстві – обов’язки  роботодавця.

       Шкідливі виробничі фактори – це фактори середовища і трудового процесу, що можуть спричинити професійну патологію, тимчасове або стійке зниження  працездатності, підвищити частоту захворювань, призвести до порушення здоров’я потомства.  

         Шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища поділяються на види: хімічні, фізичні, та біологічні.   Зупинимось на одному із фізичних факторів виробничого середовища – шум.                                                     

     Шум – один із найбільш поширених несприятливих факторів виробничого середовища. Джерелами шуму можуть бути двигуни, насоси, компресори, турбіни, електричні інструменти,  верстати, центрифуги, різні медичні устаткування і установки, що мають рухомі деталі, експлуатація транспортних засобів (залізничний транспорт, автотранспорт), використання сільськогосподарської техніки, будівельні роботи тощо.

       За часовими характеристиками виробничі шуми бувають: – постійні, рівень звуку яких за 8-годинний робочий день (зміну) змінюється не більше, ніж на 5 дБА; – непостійні, рівень звуку яких за 8-годинний робочий день змінюється більше, ніж на 5дБА.

     Нормування виробничого шуму здійснюється відповідно до ДСН 3.3.6.037‑99 “Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку” – це порівняння виміряних значень рівнів звукового тиску (дБА) з їх гранично допустимими значеннями.

    Виробничий шум здатний впливати на організм працюючого. Короткочасний, навіть одноразовий вплив шуму високої інтенсивності може спричинити розрив барабанної перетинки, що супроводжується почуттям закладеності та різким болем у вухах. Наслідком баротравми нерідко буває повна втрата слуху. У виробничих умовах такі травми спостерігаються надзвичайно рідко, здебільшого під час аварій та вибухів.

       Основною ознакою впливу шуму є зниження слуху по типу кохлеарного невриту. Професійне зниження слуху зазвичай буває двостороннім. Стійкі зміни слуху,  як правило, розвиваються повільно, нерідко їм передує  адаптація до шуму, яка характеризується нестійким зниженням слуху, що виникає безпосередньо після його впливу і зникає після припинення його дії.

   Початкові прояви професійної приглухуватості найчастіше зустрічаються у осіб зі стажем роботи в умовах шуму. При високих рівнях шуму слухова чутливість падає вже через 1-2 роки, при середніх – виявляється набагато пізніше, через 5-10 років, тобто зниження слуху відбувається повільно, хвороба розвивається поступово.

     У працюючих в умовах шуму основними скаргами є: зниження слуху, головний біль тупого характеру, відчуття важкості і шуму в голові, що виникають до кінця робочої зміни або після роботи, запаморочення при зміні положення тіла, підвищена дратівливість, швидка стомлюваність,  зниження працездатності, уваги,  підвищена пітливість, порушення ритму сну ( сонливість вдень, тривожний сон у нічний час). Можуть спостерігатися неприємні відчуття в області серця у вигляді поколювань, серцебиття. Відзначається виражена нестійкість пульсу і артеріального тиску, особливо в період перебування в умовах шуму.

       Профілактичні методи попередження шкідливої дії шуму на організм людини насамперед повинні бути спрямовані на зниження рівню шуму. Це можливо досягнути поліпшенням конструкції  інструментів і обладнання, використання звукопоглинаючих та звукоізолюючих матеріалів. Коли вказані засоби не забезпечують  зниження рівня шуму до безпечних меж доцільно використовувати  індивідуальні засоби захисту (навушники, шоломи).

      Санітарно – гігієнічна лабораторія Богородчанського відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” проводить дослідження рівнів  виробничого шуму на підприємствах. Тому, нагадуємо про обов’язок кожного роботодавця забезпечити такі дослідження на своїх підприємствах (шляхом укладання угод).

       Пам’ятаймо, цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника!

Біолог санітарно-гігієнічної лабораторії

Богородчанського відділу

Світлана МАКСИМІВ

 

11.05.2022

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПОМЕРЛИХ ВІД СНІДУ

  Тисячі червоних метеликів – символ пам’яті наслідків епідемії СНІДу, скорботи та надії.

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня вшановується День пам’яті померлих від СНІДу і це відбувається у всьому світі щорічно, починаючи з 1983 року. Вперше цей день був відзначений в Сан-Франциско, США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, що пережили біль втрати рідних і друзів.

   У 2022 році 15 травня вшановуємо пам’ять людей, які померли від СНІДу, та цим хочемо привернути  увагу до проблеми ВІЛ/СНІДу.

За даними ЮНЕЙДС (Об’єднана програма Організації Об’єднаних Націй по ВІЛ/СНІД) загальна кількість людей, інфікованих ВІЛ в світі складає понад 35 мільйонів. Кожної години у світі інфікується вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) понад 300 людей. За оцінками фахівців, понад 2 мільйони людей в світі набули ВІЛ-інфекцію в цьому році.  Від хвороб зумовлених ВІЛ щодня помирає 5,5 тис. людей. Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.

Сьогодні ВООЗ і ЮНЕЙДС характеризують ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу в світі як пандемію.

На жаль, епідемія ВІЛ/СНІДу не оминула і Україну. Розпочавши свій сумний відлік у 1987 році, епідемія ВІЛ/СНІДу забрала тисячі життів наших громадян.

У 2021р в Україні офіційно було зареєстровано 15360 випадків ВІЛ-інфекції, 4151 випадок СНІДу та 1928 випадків смерті, зумовлені СНІДом.

Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в Одеській,  Дніпропетровській, Миколаївській,  Херсонській, Київській, Чернігівській областях та у м. Києві.

Впровадження антиретровірусної терапії, розширення доступу до тестування на ВІЛ та підвищення обізнаності суспільства щодо небезпеки ВІЛ-інфекції, дещо стримали темпи поширення хвороби.
Однак сьогодні Україна продовжує займати одне з лідируючих місць серед країн Європи та Центральної Азії за рівнем поширеності ВІЛ-інфекції серед населення.
          Офіційна статистика відображає лише частину реальної кількості людей, які живуть з ВІЛ. Враховуючи перебіг захворювання (хвороба майже не проявляє себе тривалий час), низький рівень знань про ВІЛ-інфекцію, страх пройти обстеження на ВІЛ призводить до того, що багато ВІЛ-позитивних людей живуть не знаючи, що вони інфіковані. Через це ми ризикуємо своїм життям та здоров’ям близьких нам людей.

Значна частина нашого суспільства і досі перебуває під впливом помилкового твердження, що ВІЛ-інфекція – це захворювання маргінальних груп населення, споживачів ін’єкційних наркотиків та представників комерційного сексу. За цю ілюзію, на жаль, вже багато людей заплатили непомірно високу ціну. Більшість вперше виявлених ВІЛ-позитивних осіб – люди зрілого віку 30 – 49 років. На відміну від початку епідемії, шлях інфікування ВІЛ, пов’язаний із ін’єкціями наркотичних речовин, поступився своїм місцем статевому шляху передачі інфекції. Через безвідповідальну поведінку одних людей страждають і ті, хто ніколи не вдавався до ризикованих дій, що могли спричинити інфікування ВІЛ. І це привід замислитися над безпечністю своєї статевої поведінки. Адже саме через цей шлях відбувається залучення до епідемії осіб, які не відносяться до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.

Людство ще не винайшло ні вакцин від ВІЛ, ні ліків, що можуть вилікувати раз і назавжди СНІД. Але світові вже відомі рятівні кроки до збереження здоров’я та захисту від ВІЛ-інфекції.

Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я – це запорука захисту від інфікування ВІЛ.

Отже, у День пам’яті померлих від СНІДу ми згадуємо людей, які пішли з життя через СНІД та ще раз нагадаємо про глобальну небезпеку ВІЛ-інфекції для людей, які живуть. Червоні Метелики – символ пам’яті, легкості душ, які нас покинули, символ переродження та мінливості життя. 

Вшануємо пам’ять всіх тих, чиї життя забрала епідемія та будемо пам’ятати, що тільки від нас самих залежить наше майбутнє і майбутнє наших дітей.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

11.05.2022

ЯК НЕ ДОПУСТИТИ  ЕПІДУСКЛАДНЕНЬ В ГРОМАДСЬКОМУ ХАРЧУВАННІ

Основними причинами виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій є:

 • недотримання технології  приготування  страв;
 • порушення умов та термінів зберігання сировини та готових страв;
 • вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання тощо.

Власникам, керівникам закладів громадського харчування або відповідальним особам потрібно:

–    використовувати безпечну питну воду  з  перевірених  вододжерел;

–   контролювати  проходження медичних оглядів особами, що працюють в об’єкті громадського харчування, відповідно до наказу №280 від23.07.02 р. п.5);

– приготування страв проводити на основі нормативно-технічної  і технологічної документації;

–  мати супровідні документи та якісні посвідчення на сировину, напівфабрикати та харчові продукти;

–  захищати виробничі приміщення, в яких готують їжу та зберігають харчові продукти, а також обідні зали,  де  знаходяться готові страви, від мух та інших комах;

–  окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти, молочні продукти). Встановити достатню кількість холодильного обладнання;

–  забезпечити належний температурний режим обробки продуктів (м’яса, птиці, яєць і риби);

– мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо при споживанні їх у сирому вигляді;

–  не використовувати харчові продукти, кондитерські вироби (печиво з кремом, торти), готові страви та напої власного виробництва, виготовлені за межами закладів громадського харчування і доставлені замовниками урочистих подій;

– попереджувати замовників про ризик споживання залишків готових страв після завершення урочистих заходів;

– забезпечити умови для дотримання особистої гігієни як персоналу так і відвідувачів.

    Для забезпечення санепідблагополуччя об’єкту важливим є – достатня площа і набір виробничих приміщень (цехів), дотримання поточності технологічного процесу приготування готових страв.

     Щоб уникнути гострих кишкових інфекцій дотримуйтесь простих правил особистої гігієни: ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету.    

      Нагадуємо, що керівники закладів громадського харчування несуть відповідальність за дотримання вимог санітарних правил та за виникнення харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, пов’язаних із харчуванням у закладі ГХ (порушення санітарних норм тягне за собою адміністративну відповідальність – ст..42 КУпАП, кримінальну відповідальність – ст. 325 КК України, цивільну відповідальність – ст. ст. 1166, 1167 ЦК України).       

Лікар з загальної гігієни 

Богородчанського відділу 

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Орест ГЛУШКО

 

10.05.2022

ВИПАДОК СКАЗУ

   Богородчанський відділ інформує щодо випадку сказу собаки в с. Підлісся Загвіздянської ТГ.

Встановлено, що 04.05.2022 р. до Лисецької ДЛВМ звернувся житель с. Загвіздя з приводу загибелі власного собаки. Повідомив, що напередодні собака здійснив неспровокований покус двом членам сім´ї. Собаку доставили в Івано-Франківську регіональну лабораторію ветеринарної медицини з метою дослідження на сказ. Результат отримано позитивний. Спільно зі спеціалістами ветмедицини проведено епідрозслідування даного випадку. Потерпілі від покусу отримують антирабічне лікування згідно схеми. Вимушено вакциновано ще 1 собаку в господарсті, дезінфіковано місце загибелі собаки.

  Село Підлісся вважається неблагополучним, а сс. Загвіздя, Старий Лисець та Посіч загрозливими щодо сказу.

   Жителям вищевказаних населених пунктів потрібно мати насторогу щодо сказу: вчасно звертатись за медичною допомогою у випадку покусів тваринами, регулярно вакцинувати тварин з власного господарства, проводити дератизацію в підсобних господарствах від гризунів.

   Тільки комплексні попереджувальні заходи є запорукою ефективної боротьби проти сказу.

Лікар-епідеміолог

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Світлана ГАВРИЛКО

 

22.04.2022

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ В УМОВАХ ВІЙНИ

   Щорічно, починаючи з 2005 року, в останній тиждень квітня в Україні проводять Всесвітній тиждень імунізації населення. Його мета носить більше просвітницький характер, адже імунізація населення триває впродовж року. Мета тижня привернути увагу суспільства до імунопрофілактики, як основи здорового способу життя.

   Щорічно в  тиждень імунізації проводиться інформаційно-комунікаційна робота, яка сприяє підвищенню довіри до вакцинації, обізнаності серед батьків, вчителів, пересічних громадян і це дозволить сформувати суспільну думку про користь імунізації  для здоров’я наших людей. Як результат – попередження розповсюдження вакцинкерованих інфекцій.

  Національний календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію від 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюка, кору, гепатиту, гемофільної інфекції, краснухи та епідемічного паротиту. Також з 2022 року до цього переліку віднесли й імунізацію проти пневмококової інфекції.

  В теперішніх обставинах, коли триває війна, на перший погляд ця тема не актуальна. Але імунізація – питання національної безпеки. Нам слід думати про майбутнє країни,  про здоров’я наших дітей. Поширення інфекцій тягне за собою значні економічні збитки, впливає на продуктивність людських ресурсів. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 60%.

   Відомо, що багато людей потерпіли від наслідків бойових дій, вони переміщені у безпечні території. Надання медичних послуг, в т.ч. щодо імунізації, здійснюється закладами охорони здоров’я за місцем реєстрації внутрішньо переміщених осіб.

    Пам’ятайте, що вакцинація не закінчується в дитячому віці. Її треба проводити й дорослим, це стосується захисту від дифтерії, правця. Також для дорослим рекомендована  вакцинація проти гепатиту В, пневмококової інфекції та сезонного грипу. Вакцинація проводиться безкоштовно. Область у достатній кількості забезпечена імунобіологічними препаратами.

ВАКЦИНАЦІЯ БЕЗПЕЧНА, ЕФЕКТИВНА І ДОСТУПНА!

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

22.04.2022

ЯКЩО РОЗБИВСЯ РТУТНИЙ ТЕРМОМЕТР?

    Не піддавайтесь паніці, але знайте: ртуть – речовина 1-го класу небезпеки, особливо шкідливі її випари. У стандартному градуснику міститься до 5 г ртуті. Якщо термометр розбився в житловій кімнаті площею 12-18 кв.м., концентрація випарів ртуті через кілька годин перевищує гранично допустимі концентрації в 50-100 разів.

    Перші ознаки отруєння ртуттю: головний біль, слабкість, апатія, запаморочення, починають тремтіти пальці рук, тремтять повіки і губи, з’являється металевий присмак у роті, набряклість та кровоточивість ясен, змінюється колір сечі, починається нудота і блювання, діарея, сльозяться очі. Отже, якщо ви розбили термометр місяць-два тому і належним чином не прибрали приміщення, при виникненні таких симптомів негайно звертайтесь  до лікаря!

Щоб попередити отруєння небезпечною  речовиною, вжийте заходів для прибирання ртуті:

  – виведіть з приміщення людей, в першу чергу дітей. Обмежте доступ  посторонніх осіб в приміщення (закрийте двері), зніміть взуття при виході із забрудненого приміщення, щоб не розносити  ртуть по суміжних кімнатах;

  – вимкніть всі нагрівальні прилади (чим нижча температура, тим повільніше випаровується ртуть);

  – для захисту органів дихання одягніть вологу марлеву пов’язку. Захистивши руки гумовими  рукавичками, обережно зметіть щіточкою дрібні кульки на лист паперу і помістіть у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 л води) або з водою. Щоб зібрати всю ртуть, яка потрапила в щілини меблів чи підлоги, скористайтеся підручними засобами: медична груша з тонким наконечником, шприц, скотч;

 – провітріть приміщення після того, як зібрана ртуть ( не створюйте протяг, він може рознести ртуть, яка осяде на всіх предметах і одязі);

  – ні в якому разі не збирайте ртуть пилососом і не викидайте в контейнер з сміттям або каналізацію.

   Тепер, аби знешкодити всі, аж до найменшої частинки ртуті, потрібно здійснити хімічне очищення. Для цього використовуємо перманганат калію (марганцівку) та мильно-содовий розчин. Готуємо 0,2% водний розчин марганцівки (2 г на літру води) і ним за допомогою щітки обробляємо забруднену поверхню. Через 1 годину –  мильно-содовим розчином (40 г мила +50 г соди на 1 літру води ). Промийте марганцівкою і мильно-содовим розчином рукавички та взуття.

    Зібравши всі відходи від термометра в герметичну тару, стійку до механічного, хімічного та термічного впливу, повідомте про це в районний відділ управління ДСНС України в області (тел.. 101).

    За кваліфікованою допомогою щодо демеркуризації (видалення ртуті, очищення забрудненої площі) також потрібно звертатись до районного відділу управління ДСНС України в області.

    Провести заміри наявності ртуті в повітрі приміщення можуть спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський  обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (тел..2-17-30). При виявленні ртуті в повітрі – заміри знову проводяться через 7 днів після повторної демеркуризації.

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський  ОЦКПХ  МОЗ»

Орест ГЛУШКО

 

 

19.04.2022

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А – ТИПОВА ГОСТРА КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ

   Хвороба тісно пов’язана з поганою санітарією і відсутністю навичок особистої гігієни. Вірусний гепатит А може призводити до значних економічних та соціальних наслідків в громадах. На відновлення здоров’я людей для повернення на роботу, до школи і до повсякденного життя можуть йти тижні і місяці.

   Інкубаційний період ВГА (з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, переважно в початковому періоді захворювання. 

    Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. РНК-місний вірус гепатиту А (ВГА) – (HAV) можна виявити у фекаліях хворого наприкінці інкубації і в наступні 10-12 днів. Вірус при кімнатній температурі в сухому середовищі зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб,  гине через 5 хв кип’ятіння.

  Механізм зараження – фекально-оральний, реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхами, можливе також зараження під час сексуального контакту та через інфіковані голки (в основному, у наркоманів). Існує ймовірність епідемії внаслідок вживання інфікованих продуктів та води.

  Найбільш розповсюджені симптоми ВГА: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність; підвищення температури тіла; втрата апетиту; діарея; блювота; важкість у правому підребер’ї; потемніння сечі (до кольору пива); жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.                                                                       Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молоді люди до 30 років. До груп підвищеного ризику відносяться організовані колективи (будинки-інтернати, школи, військові частини тощо).

   При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років і більше (для кожного регіону різні). Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо довічний, імунітет. При безсимптомних формах формується менш напружений імунітет, ніж при клінічно виражених.

  Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.

  Для запобігання розповсюдження захворювання важливе раннє виявлення та ізоляція  (госпіталізація) хворого, проведення заключної дезінфекції в осередку вірусного гепатиту А. Осіб, які спілкувались з хворим, слід обстежити на наявність в організмі збудника інфекції, за ними встановлюють медичний нагляд впродовж 35 днів.

  Надійним захистом від гепатиту А є вакцинація. Щеплення можуть проводитись за станом здоров’я (пацієнтам з високим ризиком виникнення та тяжким перебігом інфекції) та як рекомендовані щеплення (певним групам населення). Придбання вакцини не забезпечується за кошти Державного бюджету.

  Вакцини проти гепатиту А вводять особам старше 12 місяців за 2-дозною схемою внутрішньом’язово з інтервалом 6–18 міс (залежно від рекомендацій виробника).  Тривалість захисту після щеплення тривалий (5-8 років). Особам, які перехворіли на ВГА, вакцинацію проти ВГА в подальшому не проводять.

  При підозрі на захворювання не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

15.04.2022

ХВОРОБА ЛАЙМА ТА ЇЇ НЕБЕЗПЕКА

     Лайм-бореліоз або хвороба Лайма – це мультисистемне захворювання з ураженням шкіри, серця, нервової системи, суглобів, що схильне до тривалого перебігу. Характеризується переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми. Висип є чіткою ознакою хвороби Лайма. Інші симптоми включають гарячку, кон’юнктивіт, головний біль, м’язові і суглобові проблеми. Своєчасно розпочате лікування захворювання запобігає хронічному перебігу.

   Невчасно розпізнане та неліковане захворювання дозволяє збуднику поширитись в організмі. Може вражатись нервова система (гострий нейробореліоз) і розвинутися, наприклад, параліч лицевого нерва. Крім того, відбуваються сенсорні порушення. Зустрічаються рідше менінгіт або енцефаліт з гарячкою та болем в шиї. Також може постраждати серце – часто проявляється у вигляді серцевої аритмії, міокардиту, перикардиту.

  Офіційна реєстрація захворювання в Україні ведеться з 2000 року. Природні осередки в Європі, в тому числі в Україні, спостерігаються в лісових ландшафтах. З інфікованим кліщем можна зустрітись і в парку, і на дачі. Найбільше випадків Лайм-бореліозу реєструється в Західній Україні.

   Протягом  2019-2021 рр. хвороба Лайма реєструвалась в таких населених пунктах колишнього Тисменицького району: села Підпечари, Клубівці, Липівка, Колодіївка, Чорнолізці, Павлівка, Загвіздя, Довге, смт. Єзупіль. У 2020 р. був зареєстрований випадок бореліозу у дитини.

    Джерелом Лайм-бореліозу для людини є кліщі. Відомо, що кліщі добре переносять низькі температури і можуть голодувати кілька років.

    Сезон активності кліщів в області триває з ранньої весни і до листопада, але впродовж року є два найбільші піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараз триває весняний  пік активності, тож треба бути обережними, знати, як від них вберегтися і що робити, якщо вони все-таки присмокталися до тіла.

   Зрозуміло, що кліща необхідно знімати з тіла якомога швидше. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, ймовірність зараження збільшується. Через 2-3 дні у місці присмоктування з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах за рахунок випитої крові. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду під час Лайм-бореліозу становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

     У медичному закладі можна видалити  кліща, спеціалісти оброблять місце укусу і нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

    Коли звернутися до лікаря немає можливості, паразита слід видалити самостійно: розхитати кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, і повільно видаляйте разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування слід змастити розчином йоду, спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно помити руки з милом.

          Видаленого кліща не викидати, необхідно помістити на кусок вологої марлі у флакон, невелику банку, інший чистий скляний щільно закритий посуд і віднести для лабораторного дослідження. В Державній установі «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ», м. Івано-Франківськ,  вул. Шевченка, 4 проводять дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудника бореліозу.

          Засоби особистого захисту від кліщів прості й доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров´я:

 • при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають; голову слід покривати головним убором;
 • само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома, особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
 • місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м;
 • вдома треба одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати; не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому; витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
 • можливе використання для захисту від кліщів при виході на природу ефективних репелентів, тобто речовин, які їх відлякують.    

      У зв’язку з відсутністю заходів специфічної профілактики, особливе значення має виявлення хворих за ранніми клінічними ознаками та обов’язкова антибіотикотерапія за раціональною схемою, що дозволяє уникати важких пізніх ускладнень.

Лікар-епідеміолог

Богородчанського відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Світлана ГАВРИЛКО

 

11.04.2022

ДИФТЕРІЯ

Дифтерія — інфекція, збудником якої є бактерія Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсини. Проникає в організм переважно через ніс і ротоглотку, де викликає запалення і набряк слизових оболонок з подальшим утворенням нальоту — дифтерійних плівок. Захворювання є небезпечним через можливі ускладнення, включаючи задуху. До повсюдної вакцинації дана інфекція була однією з найпоширеніших причин дитячої смертності. Вакцинація – надійний захист від дифтерії.

 Як відбувається зараження дифтерією

При потраплянні в зовнішнє середовище дифтерійна паличка довго зберігає життєздатність. Збудник відноситься до дуже стійких бактерій, виживає у зовнішньому середовищі, в тому числі на предметах побуту і різних поверхнях,  де мікроорганізми можуть існувати до 2 тижнів. Найчастіше інфікування відбувається при контакті з хворою людиною або носієм. Передача збудника дифтерії відбувається повітряно-крапельним шляхом. Також можливе зараження контактно-побутовим шляхом. Ризик однаковий для всіх вікових категорій, але підвищується в міру ослаблення набутого імунітету.

 Форми дифтерії і симптоми захворювання

Характерні ознаки інфекції залежать від місця проникнення бактерій в організм, а також від форми захворювання, яке може бути локалізованим або поширеним. У 95% випадків фіксують дифтерію ротоглотки, коли хвороба вражає мигдалини і слизову оболонку рота. До локалізованих форм відноситься дифтерія гортані — зустрічається в 1,3% випадків і провокує розвиток крупу з можливою задухою. Рідко зустрічається вид інфекції, що вражає очі, ніс, статеві органи (не більше 0,5% випадків), а також шкіру. Крім того, дифтерія може мати поширену форму і виходити за межі гортані, зачіпаючи одночасно кілька органів.

Хворобі передує інкубаційний період, який триває від 2 до 14 днів. У цей проміжок часу ознаки інфекції відсутні або спостерігається легке загальне нездужання. Розвиток захворювання може бути стрімким, що вимагає негайного введення протидифтерійної сироватки (ПДС) і лікування в умовах стаціонару.

Симптоми дифтерії:

 • виражена слабкість, сонливість;
 • біль в м’язах;
 • помітна блідість шкіри;
 • підвищення температури тіла до 40 ° С;
 • хворобливість в області шиї;
 • утруднене ковтання через біль у горлі;
 • набряк і почервоніння слизової глотки;
 • утруднене носове дихання, сукровичні виділення (при дифтерії носа);
 • поява на піднебінні, мигдалинах, в області гортані брудно-білих плівок, щільно з’єднаних з тканинами;
 • сухий кашель, зміна голосу, наростаюча задишка;
 • збільшення лімфатичних вузлів, набряк шиї.

При важкій формі інфекційного захворювання спостерігаються великі щільні нальоти, що покривають слизові, гіпертермія, судоми, наростаюча дихальна недостатність. Без введення протидифтерійної сироватки в 50% випадків настає летальний результат.

 Діагностика дифтерії

При захворюванні, що протікає в легкій формі, слід виключити ангіну і ларингіт, які мають схожі симптоми. Відмінні риси дифтерії  плівка має чіткі межі і може покривати як всю мигдалину, так і її частину, а також піднебіння. Дифтерійні плівки важко видаляються, а в разі пошкодження  викликають кровоточивість слизових оболонок. Спостерігається солодкувато-нудотний запах з рота. Ковтання дуже болюче, при ураженні гортані у хворого раптово з’являється гавкаючий кашель з наростаючою задишкою. Для підтвердження діагнозу необхідно лабораторне дослідження мазка, взятого з мигдалин, із зіву або порожнини носа.

Лікування та профілактика дифтерії

Усі хворі на дифтерію, незалежно від ступеня тяжкості, підлягають обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару. Головним у лікуванні всіх форм дифтерії (крім бактеріоносійства) є введення антитоксичної протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.

Попередити розвиток небезпечних ускладнень можна завдяки отриманим профілактичним щепленням проти дифтерії, відповідно до Національного календаря щеплень, Щоб запобігти розповсюдженню хвороби, потрібні раннє виявлення хворого, його ізоляція та лікування, а також виявлення та санація бактеріоносіїв.

Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії (правця), наявність якого практично ліквідує небезпеку розвитку важких форм дифтерії та допомагає зменшити захворюваність.

Вакцинація дітей АКДП-вакциною здійснюється тричі у 2, 4, 6 місяців, у 18 місяців проводиться ревакцинація.

Наступні ревакцинації проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), у 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М). Ревакцинація АДП-м у дорослому віці необхідна кожні 10 років.

Захворюваність на дифтерію в Україні

Впродовж 2010-19 р.р. в Україні щорічно реєстрували поодинокі випадки дифтерії. Загалом зареєстровано 77 хворих на дифтерію, з них 14 дітей та 63 дорослих. Летальних випадків не зафіксовано. Не виявлено хворих на дифтерію у 2017 р., 2020-21 р.р.

На початку квітня у Тернопільській області на Чортківщині підтверджено випадок дифтерії у 29-річної жінки, яка приїхала зі сходу України. Виявлено понад 70 людей, які контактували з інфікованою, вони проходять антибіотикотерапію і перебувають під медичним наглядом. В інфекційному осередку проведені дезінфекційні заходи і виконуються  щеплення проти дифтерії. 

В період з 2015 року по 2021рік на території колишніх Богородчанського та Тисменицького районів випадків захворювання на дифтерію не було зареєстровано.

Згідно досліджень фахівців, для повноцінного захисту населення від вакцинокерованих хвороб потрібно, щоб 95% населення мали щеплення (так званий популяційний імунітет). В Україні, в окремих територіальних громадах, на жаль, цих показників не досягнуто. Тому ми постійно стоїмо на порозі епідемій чи спалахів.

Завідувач мікробіологічної лабораторії

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО

07.04.2022

ЧИСТА ВОДА – ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я

В умовах російської агресії проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води. 

Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення водопровідної води, а також немає можливості завезти бутильовану питну воду.

У таких умовах люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою з системи централізованого водопостачання, брати воду з колодязів, придомових свердловин, річок тощо. Невідомо, чи ця вода достатньо чиста та придатна для споживання й приготування їжі. Тому важливо її очистити самостійно в домашніх умовах.

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом. Для цього потрібно набрати половину або ⅓ об’єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання. Після цього потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття. Також вода не повинна бути забарвленою: подивіться на воду в білому посуді або в прозорому посуді на білому фоні.

Далі можна приступати до її знезараження. 

Кип’ятіння. Це найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання. Варто кип’ятити воду протягом мінімум 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися та обережно злити, не збовтавши осад, який зібрався на дні. Чим довше ви кип’ятите воду, тим більше патогенів буде знищено. Зберігайте кип’ячену воду в закритій тарі. За можливості, відстояну кип’ячену воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра для води. 

Якщо немає можливості термічно знезаразити воду, можна це зробити хімічними речовинами.

Таблетки з активним хлором. Випускаються спеціальні препарати з вмістом активного хлору у вигляді таблеток (до прикладу: Жавель-Клейд, Акватабс, Хлорактив, Бланідас). Кілька пігулок та 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді, — і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та мають великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.

Йод. Якщо спеціальних таблеток з хлором немає, то можна використати інші речовини, наприклад, спиртовий розчин йоду. Використовуйте цей метод у крайніх випадках! На літр води достатньо 3-4 крапель. Перш ніж пити, почекайте півгодини-годину. Така вода буде мати характерний смак, але так ви уникнете зневоднення. Особам з ураженою щитоподібною залозою краще утриматись від споживання надмірних доз йоду. І знов, якщо є можливість, після знезараження йодом слід профільтрувати воду через побутовий фільтр.  

Активоване вугілля. Цей метод дозволяє прибрати неприємний запах води та незначні домішки і шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити (для збільшення активної площі). Подрібнене вугілля потрібно загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин.

Ці прості  та доступні способи знезараження води допоможуть зберегти наше здоров’я.

Принагідно хочу нагадати, що якість питної води може змінюватись і в наших криницях (на територіях, де немає бойових дій). Тому вживати сиру воду можна тільки при абсолютній впевненості в її безпеці. А гарантією є  добрий санітарний стан джерела водопостачання та результати лабораторних досліджень питної води.

Нагадуємо, що не рідше, ніж один раз на рік необхідно проводити профілактичну очистку криниці, у разі погіршення якості води – дезінфекцію криниці (відкачати воду, видалити намул, сміття). Після відкачування води стінки колодязя, вміру можливості, обробляють 5% розчином хлорного вапна. Коли криниця наповниться до попереднього рівня, бажано влити освітлений розчин хлорного вапна (10 літрів на 1м³ води) чи інший дезсередник, перемішати воду жердиною і закрити кришкою на 6-8 годин. Опісля рекомендується провести лабораторне дослідження води.

Повідомляємо, що спеціалісти Богородчанського відділу проводять постійний моніторинг якості питної води джерел водопостачання, як централізованих, так і децентралізованих. Впевнено можемо сказати, що вода ценнтралізованого водопостачання найкращої якості, дещо гірша якість води індивідуальних криниць.

Тому рекомендуємо при помітних змінах якості води, яку ви споживаєте, досліджувати воду в лабораторіях відділу.

Ці прості і водночас ефективні заходи допоможуть зберегти чистоту криниць, якість води в них та відмінний стан Вашого здоров’я.

Т.в.о. начальника 

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія КОНЦУР

 

07.04.2022

ЯК УЖИТИСЯ НА ОДНІЙ ТЕРИТОРІЇ ВЕЛИКІЙ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ

    Сьогодні багато людей оселилися у своїх друзів, родичів або просто знайомих. Ще більше — у центрах  (пунктах) поселення в містах, селищах, де не проходять бойові дії. Велике скупчення людей часто може призводити до конфліктних ситуацій, особливо через те, що ми всі зараз перебуваємо в стресі та можемо переживати втрати.

Як організувати простір так, аби ужитися великій кількості людей на одній території? Ось кілька правил, які ви зможете адаптувати до тих умов, у яких зараз опинилися.

 • Дотримуйтеся розпорядку дня. Організуйте час так, щоби всі снідали, обідали та вечеряли в один час. Виходьте на прогулянки після прийому їжі, якщо це безпечно. Створіть маленькі ритуали, які будуть повторюватися щодня. Це допоможе й біологічному годиннику розуміти, що відбувається, і жителям однієї оселі спланувати день.
 • Визначте зони в оселі. Складіть правила щодо домашнього простору, щоб усі знали, що й де відбувається. Навіть якщо ви живете в однокімнатній квартирі, вам варто спробувати визначити зони «роботи», «відпочинку», «конфіденційності» та «взаємодії».
  Коли ми всі перебуваємо в одному помешканні, важливо знайти можливість побути наодинці із собою. Зробіть невелику перерву і зробіть щось для себе — ведіть щоденник або дивіться серіал.
 • Допоможіть дітям адаптуватися.Важливо, щоби діти розуміли правила поведінки в оселі. Відповідальність батьків — донести ці правила та переконатися, що діти їх розуміють. Для дітей надзвичайно важливе дотримання режиму дня.
 • Говоріть про речі, які вас турбують. Не замовчуйте події, які відбуваються, особливо при дітях: їм важливо пояснити чому ви виїхали з дому, чому ви вимушені ночувати в незнайомому місці та що насправді відбувається. Проте піклуйтеся про те, щоб обговорення війни не перетворювалося на токсичну розмову.
 • Домовтеся про кодові слова або дії. Наприклад, слово «океан» може означати, що ви зараз хочете побути в тиші та просите залишитися наодинці. Або ж у вас облаштований так званий куточок інтроверта, де за замовчуванням можна посидіти й помовчати.
 • Ставтеся одне до одного з добротою. Незалежно від того, з ким ви ділите простір, будь-які стосунки може покращити доброзичливість. Визнайте, що всі будуть відчувати певне напруження, але намагайтеся зберігати спокій та позитив: берегти психічне здоров’я також дуже важливо.

З сайту Центру громадського здоров’я

 

28.03.2022

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД  БОТУЛІЗМУ

   Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких міститься ботулотоксин.  

  Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини (найчастіше сільськогосподарські тварини), деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина. З екскрементами паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори. Вони здатні тривалий час зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, м’ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися. Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється ботулотоксин. Це одна з найсильніших в природі отрут. Смертельна доза для людини становить 0,3 мкг.

 Ботулотоксин в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах – протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі.

Потрапляючи в шлуково-кишковий  тракт, ботулотоксин всмоктується в кров  і розноситься  по організму, вражаючи відділи нервової системи. Внутрішніми ферментами токсин не руйнується.

 Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 8-24 години після споживання зараженої їжі або значно пізніше (4 доби і більше).  Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів).

 Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

 Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загально-токсичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнта турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

 Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м’язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає на 2-3-й день хвороби. При виникненні будь-яких із цих симптомів не зволікайте, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою.   Госпіталізація  обов’язкова  незалежно від тяжкості хвороби.  До приїзду лікаря потрібно промити хворому шлунок, щоб токсин не всмоктався в кров.

Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – це введення ботулінічного антитоксину.

Як уберегтися:

– не вживати «бомбажні» консерви, в’ялену рибу та інші продукти  невідомого походження (найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки);

– дотримуватись технологічного процесу під час домашньої консервації;

– рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від    нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні;

– в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб не купувати і не вживати продукти харчування, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу та інші);

– навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.                                                                                                                          

         На жаль, через війну чимало українців опинилися в умовах, коли доступу до свіжої і якісної їжі немає. Проте закликаємо з обережністю вживати зимову заготівлю та консерви.

         Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський обласний  центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» рекомендує в пунктах тимчасового розміщення евакуйованого населення (місцях тимчасового перебування осіб) відповідальним особам, кухарям та кухонним працівникам, працівникам складів посилити контроль  за термінами зберігання, дотриманням температурного режиму  в’ялених або копчених продуктів, м’ясних, рибних, овочевих та грибних консервованих продуктів.

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Орест ГЛУШКО

 

24.03.2022

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ: РОТАВІРУС!

   Ротавірусна інфекція – це одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Збудник хвороби отримав свою назву від латинського слова “rota” – колесо, саме на нього схожий цей вірус, якщо розглядати його під мікроскопом.

Ротавірус дуже стійкий на різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність від кількох тижнів до кількох місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію поверхонь. Ротавіруси втрачають інфекційну активність при кип’ятінні.

Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Вірус вражає не тільки дітей, можуть хворіти й дорослі люди, у них захворювання зазвичай протікає в легкій формі зі стертими симптомами. 

Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому – 2-3 доби).

   Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження фахівців свідчать, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або перед епідемією грипу, за що ротавірусна інфекція отримала неофіційну назву «кишковий грип». Характерна сезонність грудень-квітень.

   Захворювання дуже заразне, відноситься до “хвороб брудних рук”. Джерелом ротавірусу є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом (при контакті із інфікованими поверхнями чи предметами – іграшки, меблі, одяг, підлога) або при вживанні в їжу інфікованих продуктів харчування.

Щоб запобігти інфікуванню необхідно:

 • уникати великого скупчення людей;
 • дотримуватися правил особистої гігєни – мити руки з милом перед кожним прийомом їжі та після відвідування туалету;
 • прищеплювати дітям навички правил особистої гігієни;
 • дотримуватись правил культури харчування;
 • овочі та фрукти ретельно мити та обдавати кип’ятком перед вживанням.
 • особи, які доглядать за хворим, повинні дотримуватись правил особистої гігієни, миття та знезараження предметів догляду, посуду, поверхонь, підлоги тощо.

      Для профілактики ротавірусної інфекції рекомендовано вакцинувати дітей (в приватних кабінетах і за власні кошти) у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше ніж місяць.

Симптоми ротавірусної інфекції можуть бути дуже схожі на ознаки інших гострих кишкових інфекцій (сальмонельозу та холери). При появі перших ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря, щоб встановити правильний діагноз і проводити адекватне лікування.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

15.03.2022

ПАНДЕМІЯ COVID-19 УСЕ ЩЕ ТРИВАЄ

 Вакцинація — це єдиний спосіб захистити себе від тяжких наслідків хвороби і смерті.

В Івано-Франківській області вакцина проти СОVID-19 доступна у будь-якому закладі охорони здоров’я і всі, хто вимушено покинув місце постійного проживання через військову агресію Російської Федерації, можуть звертатися до медиків в місцях тимчасового розміщення.

Також в цей час багато громадян України шукають притулок за кордоном. У багатьох країнах досі діють певні обмеження через пандемію COVID-19. Якщо ви ще не вакциновані проти коронавірусу, ви можете зробити щеплення в тій країні, де плануєте перебувати.

         МОЗ України надає інформацію як вакцинуватись проти COVID-19 в різних країнах:

Польща

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

                                 Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день).

Повний курс щеплення в Польщі вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи:

– документ, що посвідчує особу. Наприклад, паспорт, тимчасове посвідчення особи іноземця (TZTC).

Процедура реєстрації.

         Зверніться до найближчої поліклініки, напишіть заяву та станьте на облік. У реєстратурі вам нададуть контактні дані терапевта, інформацію про медичні послуги.

         Лікар видає направлення на вакцинацію через додаток salon.gov.pl. У полі «Дані пацієнта» (Dane pacjenta) треба вибрати «Інший ідентифікатор» (Inny identyfikator) (замість «Номер PESEL») та ввести номер документа, яким користується іноземець.

         Маючи електронне направлення, ви можете зареєструватися на вакцинацію одним із двох способів: за телефоном довіри 989;

                                         безпосередньо у зручному для вас пункті вакцинації.

         Під час реєстрації не забудьте зазначити номер документа, вказаний на електронному направленні!

Румунія

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

                                 Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день).

Повний курс щеплення в Румунії вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: – закордонний паспорт;

                                       – на місці вакцинації заповнити анкету з особистими даними (прізвище та ім’я, номер паспорта, країна).

Процедура реєстрації.

         На офіційному сайті уряду Румунії vaccinare-covid.gov.го ви знайдете карту всіх пунктів вакцинації – з точною адресою та інформацією про наявні вакцини.

 

Словаччина

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

                                 Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                             Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

                                 Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

         Повний курс щеплення в Словаччині вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

            Необхідні документи: документ, що посвідчує особу.

Процедура реєстрації.

Деталі реєстрації доступні на сайті: https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia.

Сайт доступний лише на території Словаччини, тобто в Україні він не відкривається.

Також деталі щодо вакцинації доступні за номером: +421 2 32 353 030.

Молдова

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

                                 Sinopharm/Beijing (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні);

                                 Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

         Повний курс щеплення в Молдові вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

         Деталі вакцинації іноземців наразі невідомі.

         Дізнатись більше можна за номером гарячої лінії Міністерства охорони здоров’я Молдови 0 800 12300.

 

Угорщина

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

                                 Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

                                 Sinopharm/Beijing (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні);

                                 Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

Повний курс щеплення в Угорщині вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: – документ, що посвідчує особу.

Процедура реєстрації.

Іноземці можуть зареєструватись на урядовому сайті про щеплення https://vakcinainfo.gov.hu/

Чехія

Доступні вакцини: Johnson & Johnson (однодозна);

                                 Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

                                 Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

                                 Вакцина від Novavax (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні).

         Повний курс щеплення в Чехії вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

         Необхідні документи: – документ, що посвідчує особу;

                                                 – гроші.

         ВАЖЛИВО: вакцинація у Чехії для іноземців платна і коштує орієнтовно 400 крон/15 євро (ціна залежить від пункту вакцинації).

Процедура реєстрації.

         Дізнатись про розташування пунктів щеплень можна тут https://registrace.mzcr.cz/samoplatci.

А записатись на вакцинацію тут https://registrace.mzcr.cz/.

(Використано матеріали з сайту МОЗ України)

 

04.03.2022

СОVID-19 В ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

          СОVID-19. У лютому,  ще до початку вторгнення РФ, зафіксовано поступове зменшення кількості нових випадків СОVID-19 в області. Ця тенденція зберігається, але тепер, в першу чергу, вона пов’язана із воєнним станом і тими обставинами, що витікають з цього. Зменшилась кількість звернень за медичною допомогою з приводу гострих респіраторних вірусних інфекцій, в т.ч. СОVID-19.

          Звісно, збудник коронавірусної інфекції не зник так відразу і серед нас є хворі. Питання в тому, що вони не виявлені. Протягом останнього тижня спостерігаємо щоденно зменшення кількості відібраного матеріалу від хворих для лабораторного дослідження методом ПЛР, встановлення діагнозу за допомогою швидких тестів.

          МОЗ України надає роз’яснення: на період воєнного стану підтвердженими випадками СОVID-19 можуть вважатися ті, що підтверджені позитивним тестом ПЛР, або позитивним швидким тестом на визначення антигену збудника, або – при наявності відповідних клінічних проявів, відповідно до наказу МОЗ №722-2020 (у разі відсутності проведення лабораторного обстеження). При встановленні діагнозу СOVID-19, в т.ч. клінічно, призначається лікування згідно із Стандартами лікування.

          Наша установа веде облік інфекційних захворювань чи підозри на них, проводить відповідні протиепідемічні заходи в  інфекційних осередках, і ми працюємо відповідно до отриманих екстрених повідомлень від закладів охорони здоров’я.

          Важливо, щоб люди розуміли, маючи прояви будь-якої респіраторної інфекції, слід використовувати захисні маски, дотримуватись респіраторного етикету (цей термін, здавалося б, не для воєнного стану), тобто кашляти у згин ліктя, користуватись одноразовими хустинками, а також – мити руки чи обробляти антисептиком. Пам’ятайте, що слід берегти людей з групи ризику (60+, з наявністю хронічних захворювань та ін.), адже в них інфекційне захворювання може протікати з ускладненнями і часто є необхідність в госпіталізації.

          До відома, станом на 04.03. в територіальних громадах від початку пандемії на СОVID-19 захворіло:

Тисменицька ТГ  – 5181 особа (дітей 0-17 років – 293), 74 летальних випадків (у 2022 році – 9). Лисецька ТГ – 2153 особи (дітей 0-17 років – 220), 15 летальні випадків (у 2022 році – 1). Єзупільська ТГ –  1502 особи (дітей 0-17 років 139), 13 летальних випадків (у 2022 році – 0). Загвіздянська ТГ – 723 особи (дітей 0-17 років – 37), 10 летальних випадків (у 2022 році – 1). Угринівська ТГ – 1379 осіб (дітей 0-17 років – 133), 17 летальних випадків (у 2022 році – 0). Ямницька ТГ – 2111 осіб (дітей 0-17 років – 163), 16 летальних випадків (у 2022 році – 3).

          По Івано-Франківській області  захворіло від початку пандемії 182 487 осіб, з них 11 371 дітей до 17, летальних випадків – 3497 (у 2022 р. – 394).

          В умовах воєнного стану є небезпека ускладнення епідеміологічної ситуації за рахунок впливу на здоров’я людей шкідливих фізичних, хімічних, біологічних та інших факторів, що становлять небезпеку для здоров’я і життя населення.

          Радимо прислухатись до рекомендацій медиків, які будуть надаватися для населення.

          Будьмо згуртовані, дбаймо про тих, хто поряд з нами.

          Все буде Україна!

Завідувач відділення епіднагляду

та профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО

 

03.03.2022

ЯК ЗАПОБІГТИ ЗАХВОРЮВАННЮ НА ПРАВЕЦЬ

В період воєнного стану надзвичайно актуальними постають питання збереження здоров’я військовослужбовців як одного із чинників підвищення боєздатності військ та профілактики серед них інфекційних хвороб, у тому числі правця.

Водночас існує великий ризик розвитку правця і серед населення.

Спори правця у грунті зберігаються протягом багатьох десятиліть. Токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка уражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин. Їхній травний тракт є природним середовищем існування та розмноження правцевого мікроба. З випорожненнями тварин і людей мікроб виділяється у довкілля, у грунті перетворюється на спори та забруднює його. За сприятливих умов спори палички правцю можуть проростати, розмножуватися і накопичуватися. Спорова форма збудника стійка до високих температур, навіть до дії дезінфікуючих засобів. Грунт є постійним резервуаром збудника правцю.

Правець – одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, яка виникає внаслідок проникнення збудника до організму через ушкоджену шкіру або слизові оболонки (наприклад, поранення або травми, опіки, обмороження, хірургічні втручання, мікропошкодження під час пологів у позалікарняних умовах, укуси тощо).  Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (найчастіше – 5-14 днів).

Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що затруднює відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м’язів, з’являється застигла “сардонічна посмішка” Невдовзі виникає дисфагія – затруднене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця. Потім з’являється тонічне напруження м’язів потилиці, що поширюється на спину, живіт, кінцівки. Розлади дихання, серцевої діяльності можуть призвести до їх зупинки і смерті хворого.

Тому правцю легше запобігти, ніж лікувати. При інфікуванні правцевим мікробом імунна система не продукує необхідну для формування імунітету кількість захисних антитіл.

Найефективнішим методом профілактики правцю є планова активна імунізація населення шляхом введення правцевого анатоксину, який входить до складу вакцин АКДП, АДП, АДП-м. Згідно з чинним Календарем профілактичних щеплень повний курс первинної імунізації включає три ін’єкції комбінованою вакциною АКДП  з інтервалом в 1 місяць (перше щеплення у 2 місяці). Ревакцинацію здійснюють у 18-місячному і 6-річному віці дитини. Підлітками в 16 років варто повторити вакцинопрофілактику.

 Це стосується і дорослих, які часто нехтують щепленнями. У дорослих осіб, для підтримки імунітету проти правця на захисному рівні, необхідно через 10 років проводити ревакцинацію шляхом одноразового введення АДП-м анатоксину. Дорослі обов’язково мають робити щеплення кожні десять років.

 У випадку травм для попередження виникнення правцю обов’язковою є хірургічна обробка рани (видалення сторонніх тіл, промивання її антисептичними розчинами) і проведення екстреної профілактики. Вона здійснюється правцевим анатоксином або за допомогою одночасного ведення правцевого анатоксину та протиправцевої сироватки  або імуноглобуліну. Це залежить від наявності документального підтвердження про попередні щеплення, а також – характеру травми.

Неспецифічна профілактика полягає в запобіганні травматизму, дотриманні техніки безпеки на виробництві, гігієнічних правил у побуті (ходити у взутті, користуватися рукавицями, особливо під час роботи на городі, дачі, в садку).

 При отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами, потрібно звертатись за медичною допомогою.

 

 

01.03.2022

ПАМ’ЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

Під хімічною аварією розуміється порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., що призводять до викиду або протоки аварійно-хімічно небезпечних речовин (АХОВ) в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку масового ураження людей та тварин.

ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ

 • який хімічно небезпечний об’єкт розташований у районі Вашого перебування
 • які небезпечні хімічні речовини він використовує
 • які засоби захисту найефективніші
 • який вид хімічної зброї був застосований (при можливості)

  При викинені надзвичайної ситуації хімічного характеру можуть діяти кілька факторів, що вражають (пожежі, вибухи, хімічне зараження місцевості та повітря та ін.). Найбільш ймовірні отруєння хлором, аміаком та виробничими сполуками.

Ознаки отруєння хлором

Спостерігається різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.

Ознаки отруєння аміаком

Почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри. У певних умовах за отруєння можливий смертельний результат.

ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ’ЯТАТИ

При небезпеці отруєння АОХВ необхідно:

 • швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру) отруєння;
 • у разі ураження аміаком сховатися на нижніх поверхах захищеної споруди;
 • у разі ураження хлором піднятися на верхні поверхи будівель;
 • вийшовши із зони ураження в чисте приміщення герметизуйте його;
 • використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності – ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

За небезпеки отруєння на вулиці необхідно швидко вийти з району зараження, використовувати змочені водою матеріали, а при можливості – сховатися в захисних спорудах.

Якщо Ви знаходитесь вдома, потрібно щільно закрити вікна і двері, вимкнути нагрівальні прилади, газ. Шматками матерії, змоченим содовим розчином, провести герметизацію вікон та дверей, відійти та чекати повідомлень про подальші дії.

ЦЕ ПОТРІБНО ВМІТИ

Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором

Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно.

Транспортувати постраждалого можна лише у лежачому положенні. У разі необхідності – зробити штучне дихання способом «рот в рот».

Основним засобом боротьби з хлором є вода.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря.

Транспортувати потерпілого необхідно у лежачому положенні. Забезпечити тепло та спокій, дати зволожений кисень.

 

01.03.2022

 ПАМ’ЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕНІ РАДІАЦІЙНОЇ/ЯДЕРНОЇ АВАРІЇ

   Радіаційна аварія – це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища.

Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення.

Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.

Радіаційний вплив на людину полягає у порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) та розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань).

Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета- та гамма-іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії непрореагованих елементів та продуктів поділу ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, уламки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів та предметів (наприклад, ґрунту) внаслідок їхнього опромінення.

ЯК ДІЯТИ ПРИ ОПОВІЩЕННІ ПРО РАДІАЦІЙНУ АВАРІЮ

   Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою (шарфом). Прийшовши додому, помістіть верхній одяг та взуття у пластиковий пакет, прийміть душ. Закрийте вікна та двері. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.

Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби. Зробіть запас води у герметичних ємностях. Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку та помістіть у холодильник (шафу). Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов’язку або підручні вироби з тканини, змочені водою для підвищення їх властивостей, що фільтрують.

При отриманні вказівок через ЗМІ проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років – частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п’ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років – одну – дві краплі.

ЯК ДІЯТИ НА РАДІОАКТИВНІЙ МІСЦЕВОСТІ

Для попередження або ослаблення впливу на організм радіоактивних речовин дійте так:

 • виходьте з приміщення лише у разі потреби, використовуючи при цьому респіратор, плащ, гумові чоботи та рукавички;
 • на відкритій місцевості не роздягайтеся, не сідайте на землю і не куріть, виключіть купання у відкритих водоймах та збирання лісових ягід, грибів;
 • територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням миючих засобів;
 • перед входом до приміщення вимийте взуття, витрушіть та почистіть вологою щіткою верхній одяг;
 • воду вживайте лише з перевірених джерел;
 • ретельно мийте перед їжею руки і полощіть рот 0,5% розчином питної соди.

Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби і негативного впливу на організм внаслідок впливу іонізуючого випромінення.

 Повідомляємо,що спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано- Франківський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» з 25.02.2022 року проводять щоденний моніторинг контрольного рівня потужності еквівалентної дози зовнішнього гамма- випромінювання на території Богородчанської ТГ. Перевищень допустимих рівнів ПЕД не зафіксовано. Моніторинг буде продовжуватись і надалі, про що інформуватимемо населення.

 

18.02.2022

В УКРАЇНІ “ОМІКРОН” НАБИРАЄ ОБЕРТІВ

 Добовий показник захворюваності в Україні продовжує триматися на високому рівні. 17 лютого зареєстровано 33330 нових випадків COVID-19 (за минулу добу 31513 випадків), госпіталізовано 3284 особи, летальних випадків – 259. Минулої доби госпіталізовано – 3 640 осіб; летальних випадків – 310;  одужало – 27 684 особи.

За весь час пандемії в Україні:   захворіло – 4 637 260 осіб; одужало – 3 866 755 осіб;  летальних випадків – 103 824;

Станом на 17.02.2022 р. в Івано-Франківській області зареєстровано 757 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, летальних випадків – 12.

За минулу добу 16.02. в Івано-Франківській області було 542 нові випадки.

В Україні штам коронавірусу “Омікрон” набирає обертів, у найближчі два тижні очікується до 60 тисяч нових заражених на добу. За даними МОЗ, в інфікованих “Омікроном” найчастіше спостерігають:

 • нежить (73%);
 • головний біль (67,5%);
 • втому (63,5);
 • чхання (60%);
 • біль у горлі (59,6%).

Попри те, що симптоми “Омікрону” здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки.

Нетипові симптоми “Омікрону”

Дослідники і медики в усьому світі виявляють і некласичні симптоми нового варіанту інфекції та пояснюють це тим, що коронавірус проявляється у всіх по-різному.

За словами британського дослідника Тіма Спектора, штам “Омікрон” може бути небезпечним для кишківника. Крім того, якщо штам супроводжується гастроентерологічною симптоматикою, ПЛР-тест може не виявити наявність вірусу в організмі людини. Особливу увагу фахівець радить приділяти таким симптомам як нудота, діарея, біль у животі, здуття, та печія.

Також, за його словами, під час “Омікрону” деякі пацієнти мають проблеми із зором, у них виникає біль у вухах. Крім того, часто є біль у м’язах.

Про біль у вухах, як новий симптом “Омікрону”, заявили й американські вчені. Втрата слуху у деяких пацієнтів була єдиною ознакою зараження коронавірусом. Тож вони радять тим, хто помітив у себе втрату слуху, запаморочення чи дзвін у вухах, не ігнорувати ці симптоми, а пройти тестування на коронавірус.

Серед інших нетипових ознак “Омікрону” фахівці спостерігають:

 • частий головний біль;
 • мозковий туман (почуття розгубленості, забудькуватості, відсутності уваги та ясності розуму);
 • втрату апетиту;
 • підвищену температуру лише у половини хворих;
 • постійний кашель лише у 4 з 10 людей;
 • захриплість голосу;
 • закладеність носа;
 • кон’юнктивіт (“Рожеве око”);
 • випадіння волосся;
 • зміну відчуття смаку і запаху, коли їжа пахне та смакує по-іншому, ніж зазвичай;
 • біль у попереку;
 • нічну пітливість;
 • Сонний параліч може бути тривожним побічним ефектом захворювання на “Омікрон”. Його пов’язують зі стресом і тривогою, посттравматичним стресовим розладом, безсонням;
 • бліду шкіру через низький рівень кисню в крові;
 • потріскані губи;
 • шкірні висипи. Один може бути схожий на кропив’янку і з’являється на долонях і ступнях, інший висип більше схожий на пітницю, яка з’являється по всьому тілу, хоча частіше зустрічається на ліктях, колінах та тильній стороні кистей та стоп;
 • “коронавірусні пальці” – запалені пальці ніг, іноді з висипом, можуть боліти та свербіти, а також набрякати;
 • екзему на шиї та грудях. Зазвичай шкіра стає сухою, рожевого кольору і дуже свербить.

Як убезпечити себе?

Перше правило – дотримання карантинних заходів. Зокрема:

 • носити маску;
 • обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
 • часто провітрювати приміщення;
 • часто мити руки із милом;
 • не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
 • уникати обіймів, поцілунків та рукостискань.
 • утримуйтеся від подорожей;
 • уникайте великих скупчень людей

Дотримуйтесь основних принципів охорони здоров’я та допоможіть покласти край цій пандемії — де б ви не жили, зробіть щеплення або ревакцинацію якнайшвидше, особливо якщо живете в районі з низьким рівнем вакцинації.

Вакцинований – значить захищений!

Начальник Богородчанського відділу

Валентина ЛЕВИЦЬКА

 

17.02.2022

ЯКІСНА ПИТНА ВОДА – ЗАПОРУКА ДОБРОГО ЗДОРОВ’Я

Вода – найбільш поширена речовина в біосфері, яка займає виключно важливе значення в природі. Протягом життя ми споживаємо в середньому  75 тонн питної води. У рідкому середовищі відбуваються процеси травлення і засвоєння організмом поживних речовин. Завдяки воді з організму виводяться шкідливі продукти обміну – сеча, піт, а з ними шкідливі речовини і токсини.

 У зв’язку з цим до питної води ставлять високі  вимоги щодо її безпеки та якості для здоров’я людини. Гігієнічна роль води полягає в тому, щоб органолептичні, хімічні та бактеріологічні  показники відповідали вимогам державного стандарту. В іншому разі –  неякісна або забруднена вода може бути фактором передачі різних інфекційних хвороб: черевний тиф, холера, дизентерія, вірусний гепатит А, гельмінтози та ін..

Згідно з державним стандартом питна вода має відповідати таким гігієнічним вимогам:

 • бути безпечною в епідемічному відношенні – не містити патогенних збудників, яєць та личинок гельмінтів, тощо;
 • мати нешкідливий хімічний склад – не містити токсичних речовин, радіоактивних речовин та залишків солей, здатних негативно впливати на здоров’я людей;
 • мати сприятливі органолептичні властивості – бути прозорою, безбарвною, без  присмаків і запаху, не містити видимих домішок.

Якість води регламентується різними нормативними документами, основними з яких є:

 • Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 р. № 2918-ІІІ;
 • ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»

Особливу увагу слід звернути на питну воду громадських та приватних криниць, оскільки на практиці  вона не завжди  виявляється придатною для споживання. Забруднити питну воду можуть весняні паводки і дощі, танення снігу, грунтові та стічні води,  різні агрохімікати, що так активно використовуються в сільському господарстві.

Протягом 2021 року санітарно-гігієнічною лабораторією Богородчанського відділу ДУ «Івано- Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» було досліджено 117 проб води питної на фізико-хімічні показники з індивідуальних шахтних колодязів, з них 11 проб не відповідали вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10, що становить 9,4 % від  загальної кількості проб, із 21 проби води питної з громадських каптажів – відсоток нестандартних проб складає 4,8 %. Нестандартні  проби води питної фіксувалися також із локальних водопроводів району – із 140 досліджених проб на фізико-хімічні показники – 19  не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10, що становить 13,6 % .

Питну воду необхідно контролювати з певною періодичністю, залежно від кількості абонентів та виду постачання (централізоване, нецентралізоване). Вміст шкідливих речовин  у воді як централізованого, так і нецентралізованого водопостачання не повинен перевищувати гранично допустимих норм, вказаних у  ДСанПіН 2.2.4-171-10. Відповідно до визначеного вмісту шкідливих речовин у воді, потрібно усувати їх наявність шляхом дезінфікування води в колодязях, очистки самих колодязів, а також встановлення фільтрів для води. Це дає змогу споживачеві отримати питну воду якісну й цілком корисну для здоров’я.

Щоб попередити інфікування через питну воду, необхідно дотримуватись елементарних правил:

 • для пиття найкраще використовувати бутильовану воду;
 • воду для споживання, приготування їжі та господарських потреб – брати тільки з тих джерел, які періодично перевіряються лабораторним способом;
 • не пити воду з водопроводів, призначених для технічних цілей;
 • кип’ятити воду, взяту з відкритої водойми для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду ( хвороботворні організми здатні протягом місяця і навіть більше жити і розмножуватися у воді).
 • не вживати воду з випадкових джерел;

   З метою попередження виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та інфекційних захворювань серед населення району пропонуємо своєчасно проводити очистку та дезінфекцію джерел водопостачання, дотримуватись санітарних розривів при виборі ділянки для облаштування колодязів. Це допоможе зберегти відповідну якість води в криницях та відмінний стан вашого здоров’я!  

   Варто періодично проводити контроль безпечності та якості  питної води. Для цього пропонуємо громадянам звернутися до Богородчанського відділу Івано- Франківського районного відділу ДУ « Івано- Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою : смт Богородчани, вул. Петраша, 8 санітарно-гігієнічна лабораторія, тел.(03471)2 17 36  або до іншої акредитованої лабораторії, з метою проведення лабораторних досліджень якості питної води).

Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії

Олександра ВАСИЛИК

 

15.02.2022

ЩО ЩЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ БАТЬКАМ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ?

Надолужуйте упущене

Якщо пропущено щеплення за календарем, зазвичай не потрібно «все починати спочатку». Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Існує тільки одне правило в цьому випадку: потрібно стежити за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності. Разом із лікарем складіть графік вакцинації і зробіть ті щеплення, що пропустили. Різні вакцини можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика, а також ефективний спосіб захиститися вчасно.

Зверніть увагу! Введення багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів і візитів до поліклінік.

Додаткові обстеження не потрібні

Вакцинація не потребує підготовки: не варто змінювати звичний спосіб життя, дотримуватися дієти, проходити додаткові медичні обстеження, приймати ліки. Крім того, не потрібні аналіз крові, сечі, «імунограма». Ані в наказах МОЗ України, ані в міжнародних рекомендаціях не зазначено жодних додаткових обстежень.

Хронічні захворювання – не протипоказання!

Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет) — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними хворобами — більш уразливі, тому передусім потребують захисту за допомогою вакцинації.

Щеплення можна робити дитині на грудному вигодовуванні

Хоча грудне вигодовування є надзвичайно важливим для здоров’я дитини, грудне молоко не захищає вашу дитину від вірусу поліо.

Наскільки безпечною є вакцина?

Як ОПВ (оральна поліовакцина) так і ІПВ (інактивована поліовакцина) є абсолютно безпечними вакцинами. ОПВ, що використовується в Україні, була попередньо схвалена ВООЗ та придбана ЮНІСЕФ. У неї немає розповсюджених реакцій, і вона використовується в усьому світі для захисту дітей від поліо. Протягом останніх 20 років ця вакцина врятувала 5 мільйонів дітей від хронічного паралічу, який міг би бути викликаний вірусом поліо. Набагато більшу загрозу для дітей несуть не побічні ефекти від вакцини від поліо, а сам вірус.

Порадьтеся з лікарем

Якщо дитину турбують підвищена температура тіла, висип, нежить, кашель, дратівливість, не варто вдаватися до самодіагностики й пов’язувати це із щепленням. Натомість зверніться до вашого лікаря по консультацію.

За матеріалами Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)

 

10.02.2022

09.02.2022

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХОДІВ, ЯКІ НЕОБХІДНО ЗДІЙСНЮВАТИ НА ПОТЕРПІЛИХ  ВНАСЛІДОК ПОВЕНІ ТЕРИТОРІЯХ

         Під час повені існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Прості правила гігієни допоможуть зменшити ризик інфікування людей в несприятливих умовах.  

           Питне водопостачання населення повинно забезпечуватися тільки привізною та фасованою питною водою. За відсутності привізної питної води ні в якому разі не можна використовувати для пиття  воду з відкритих водойм та криниць тому, що при підтопленні у ці джерела водопостачання могли потрапити  хвороботворні мікроби – збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів і т.д., яйця та личинки гельмінтів.     

  Важливо налагодити постачання населенню продуктів харчування гарантованої  якості. Зокрема забезпечити хлібом, продуктами харчування у вигляді сухих пайків, а також організувати гаряче харчування з використанням пересувних (польових) кухонь, які гарантують якість та безпеку приготовленої їжі. Бажано створити систему  громадського харчування на місцях.  

            На потерпілих від повені територіях необхідно організувати та здійснити заходи з дезінфекції та дератизації – для  профілактики інфекційних хвороб, розмноження та міграції мишовидних гризунів, як переносників збудників небезпечних інфекцій.

            Після  сходу води з грунтового покриву необхідно:

       – провести рекультивацію  (очистити поверхню грунту від сторонніх предметів, гілля, будівельних конструкцій, сміття, тощо та перекопати городи присадибних ділянок на  глибину 20-25 см);

       – очистити індивідуальні вигрібні вбиральні (туалети), в разі переповнення водою, за допомогою асенізаційних машин та продезінфікувати хлорним вапном, або іншими дезінфекційними засобами, призначеними для цього;   

        – колодязі звільнити від нанесеного бруду, сміття, почистити та продезінфікувати в них воду за допомогою рекомендованих деззасобів;

         – провести дератизацію в місцях можливого скупчення мишовидних гризунів;

        – тіла загиблих тварин і птиці зібрати та захоронити на худобомогильниках під контролем фахівців територіального органу Держпродспоживслужби.

                                                      Богородчанський відділ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

 

09.02.2022

ІМУНІЗАЦІЯ ЗАХИЩАЄ ВІД ВАЖКИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ. ПОЛІОМІЄЛІТ ПОВЕРНУВСЯ В УКРАЇНУ. ЯК ЗАПОБІГТИ?

   Інфекційні хвороби були великою бідою для людства. Епідемії забирали життя людей в більшій кількості, ніж війни та стихійні лиха. Найбільш дієвим заходом у боротьбі з інфекційними захворюваннями є проведення профілактичних щеплень (імунопрофілактика).

Прикладом успішної імунопрофілактики є ліквідація натуральної віспи у всьому світі, поліомієліту – у всій західній півкулі, більшості країн Європи. Завдяки проведенню вакцинації у світі врятовано мільйони людських життів.

   Поліомієліт або дитячий параліч – важке інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням нервової системи та розвитком паралічу.

  В давні 80-ті роки реєструвалося  350 000 випадків цього захворювання,  яке спричиняє параліч маленьких людей. Змінює їхні життя назавжди.

Значне зниження захворюваності, що було обумовлене застосуванням вакцини, спостерігалось починаючи з 1959 року.

   21 червня 2002 року Україна, у складі Європейського регіону, отримала статус території, вільної від поліомієліту. Відбулося це виключно завдяки спочатку масовій, а потім плановій імунізації, яка триває більше 60 років.

Вже у 2015 році  діти віком до року (дуже вразлива категорія населення) лише 14% були імунізовані. Решта не були щеплені. Тоді знову з’явився потенційний ризик для виникнення спалаху. 

На жаль, ця хвороба повернулася в Україну, зареєстровано 3 випадки 1- у Рівненській області, 2 – в Закарпатській.

  Сотні українських дітей можуть бути заражені поліомієлітом, утім їхні симтоми ще не проявились.  

  З усіх людей, які мають поліо, лише один із двохсот має параліч. Але є інші 199 дітей, які, за статистикою, мають хворобу, але можуть взагалі не мати симптомів або мати незначні симптоми.

Це означає, що навіть якщо ми знаємо про три випадки захворювання, в Україні є сотні інших дітей, які також мають хворобу, але у них не проявились симптоми.  Відомо, що Україна має низький рівень вакцинації населення.

      За даними ВООЗ, кожна третя дитина в Україні не вакцинована від поліомієліту. Ліків від поліомієліту не існує. Єдиний захист — це вакцинація.

 Якщо дитина не вакцинована або вакцинована не повністю, вона має ризик захворіти на поліомієліт.  

Тому МОЗ України  прийнято рішення у 2022 році провести три національні раунди імунізації проти поліомієліту. Перший раунд проведення форсованої планової імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), розпочався 01 лютого 2022 року і триватиме 3 тижні. За цей період необхідно активно провести вакцинацію проти поліомієліту всіх дітей віком від 6 місяців до 5 років 11 місяців 30 днів, які не отримали вчасно першу або другу дозу щеплення вакциною ІПВ за Календарем профілактичних щеплень.

  Внаслідок щорічного невиконання (з різних причин) запланованих щеплень у вікових категоріях згідно Календаря, зростає кількість дітей, які не отримали необхідну кількість доз вакцини проти поліомієліту, відповідно вони не мають надійного  захисту від інфекції.

  Фахівцями Богородчанського відділу «Івано-Франківський ОРЦ КПХМОЗ» спільно з керівниками територіальних громад організовані наради з медичними працівниками, де обговорено проблеми, які виникають під час кампанії вакцинації, шляхи їх розв’язання. Перший раунд імунізаціїі  співпав  з періодом високої захворюваності на ГРВІ, СОVID-19 серед дорослого населення. Акцентовано увагу медиків на забезпеченні протиепідемічного режиму під час проведення щеплень, індивідуальній роботі з батьками-відмовниками. Медичним закладам роздані пам’ятки для населення щодо профілактики поліомієліту, графіку щеплень згідно Національного календаря.

    Шановні батьки, не вірте людям, які досить часто не є професіоналами та агітують вас проти проведення вакцинації.

  Вони не усвідомлюють, яке лихо може спіткати людей внаслідок відмови від профілактичних щеплень. Діти, і навіть дорослі, знову почнуть масово хворіти на дифтерію, кір, поліомієліт та інші „керовані” інфекції і не всі вони після цього залишаться живі та здорові.

  Робіть профілактичні щеплення собі і своїм дітям, бо тільки так Ви можете запобігти небезпечним інфекційним захворюванням та ускладненням здоров’я.

Начальник Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України» 

Валентина ЛЕВИЦЬКА

 

07.02.2022

БАКТЕРИЦИДНА ДІЯ УЛЬТРАФІОЛЕТУ

 Ультрафіолетове опромінення (УФ) — невидиме оком людини електромагнітне випромінювання, що займає спектральну область між видимим і рентгенівським випромінюваннями. Ультрафіолетове світло існує в діапазоні від 200 до 400 нм. Найбільша бактерицидна дія властива діапазону UVС, з піком приблизно на 260–265 нм.

  В Україні широко застосовуються як джерело ультрафіолету ртутні лампи низького тиску. 85% випромінювання даних ламп припадає на довжину хвилі 254 нм, яка має бактерицидну дію. Бактерицидні УФ-лампи використовують у складі спеціальних приладів — УФ-опромінювачів.

 Відкриті УФ-опромінювачі

Принцип їх роботи полягає в прямому опроміненні ультрафіолетом приміщення для дезінфекції повітря та поверхонь за умов відсутності людей. Дезінфекція проходить в тих місцях, куди потрапляють прямі промені ультрафіолету. Місця та зони, куди не потрапляють прямі УФ-промені, не дезінфікуються, тому їх часто називають «мертвими».

Відкриті УФ-опромінювачі бувають стаціонарні та пересувні. Як правило, застосовують знезараження приміщення з кількох точок — для цього опромінювач поступово переміщують. Використання пересувних опромінювачів з великою кількістю бактерицидних УФ-ламп (4–6 та більше) дає змогу відчутно зменшити час дезінфекції приміщення.

Для приблизного розрахунку кількості відкритих УФ-опромінювачів використовують правило: 1–2,5 Вт потужності бактерицидної УФ лампи на 1 м3 об’єму приміщення.

Відкриті УФ-опромінювачі підходять для дезінфекції повітря і поверхонь як додатковий метод в сукупності з іншими, після генерального або рутинного прибирання приміщень, під час підготовки приміщення до маніпуляцій та процедур, що вимагають стерильних умов (у маніпуляційній, операційній та ін.), у перервах в роботі (наприклад, кабіна/кімната для збирання мокротиння, кабінет для прийому пацієнтів у поліклініці тощо).

Екрановані опромінювачі

Принцип їхньої роботи полягає в тому, що верхня частина приміщення постійно знезаражується бактерицидним УФ-випроміненням за умов присутності людей в приміщенні. Використовуються для дезінфекції повітря в закритих приміщеннях, особливо за умов неадекватної вентиляції (як механічної, так і природної).

Ефективність роботи екранованих УФ-опромінювачів залежить від перемішування повітря в приміщенні між верхньою та нижньою зонами, що може забезпечуватися роботою вентиляції або будь-яких типів вентиляторів тощо.

Для приблизного розрахунку кількості екранованих УФ-опромінювачів використовують правило: одна 30-ватна УФ-лампа на 18–20 м2 приміщення.

Екрановані опромінювачі рекомендовано використовувати в приміщеннях, де є ризики передачі інфекцій повітряним шляхом або в приміщеннях, де проводяться аерозоль-генеруючі процедури, причому як в цілодобовому режимі, так і під час робочого процесу. Наприклад, у приміщеннях для очікування, реанімаційних відділеннях та відділеннях інтенсивної допомоги, кімнатах бронхоскопії, палатах для ізоляції хворих з аерогенною інфекцією, палатах для хворих на туберкульоз, операційні і секційні зали, рентгенологічні та стоматологічні кабінети.

Доказана ефективність екранованих УФ-опромінювачів в попередженні передавання туберкульозу, також є дослідження щодо запобігання поширенню інших патогенів через повітря (кір, вітряна віспа тощо, зокрема стійких до антимікробних препаратів).

   02 серпня 2021 року набув чинності наказ МОЗ України № 882 щодо раціонального використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання, як засобу профілактики інфекційних хвороб. 

Документом забороняється використання рециркуляторів (закриті опромінювачі), адже цей засіб дезінфекції повітря не має доведеної ефективності. Це дозволить медичним закладам зекономити кошти та спрямувати їх на інші ефективні заходи системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю.

Також забороняється використання озонппродукуючих УФБ ламп, адже озон негативно впливає на здоров’я пацієнтів та медичних працівників.

Натомість уперше в Україні системно регламентується використання УФБ випромінювання у закладах охорони здоров’я відповідно до сучасних принципів доказової медицини у сфері інфекційного контролю.

Наказ впроваджує ефективні підходи до використання ультрафіолету в медичних закладах, зокрема:

 • перемішування повітря при використанні екранованих УФБ випромінювачів у зонах високого ризику передавання аерогенних інфекцій;
 • розрахунок часу роботи відкритого УФБ випромінювача;
 • орієнтовний розрахунок кількості випромінювачів.

    Для оцінки роботи УФБ-ламп та налагодження їх ефективної роботи  здійснюється моніторинг рівня випромінювання не менше ніж двічі на рік. Для цього використовуються спеціальні прилади — УФ-радіометри. Використання УФ-радіометру також дозволяє:

-Відмовитися від ведення журналів обліку часу роботи бактерицидних ламп;

-Економити кошти на закупці нових бактерицидних ламп;

-Раціонально використовувати час знезараження приміщень.

            ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» акредитована (Атестат про акредитацію, зареєстрований у Реєстрі 18.12.2018  року за №2Н1456 дійсний до 17.12.2023 року) та спроможна визначати рівні випромінювання УФБ-ламп за допомогою УФ-радіометру. Вказана послуга може надаватись згідно укладеної угоди.

           

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Орест ГЛУШКО

 

04.02.2022

АНТИРЕКОРДИ COVID-19 ПРОДОВЖУЮТЬСЯ

 Станом на ранок 04 лютого 2022, в Україні за добу зареєстровано 43778 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 – антирекорди продовжуються. За минулу добу було госпіталізовано 4328 осіб; летальних випадків – 174; одужали 9 497 осіб.  В Івано-Франківській області підтверджено 168355 випадків, в т.ч. 1959 за останню добу. Летальних – 3303, в т.ч. за останню добу – 10. Показник захворюваності на 100 тисяч населення – 12305,78.

Вища захворюваність на  COVID-19  від середньообласного показника реєструється і в Ямницькій територіальній громаді – 20774,08 на 100 тисяч населення (перевищення в 1,68 рази).

Богородчанський відділ раніше інформував про ускладнення епідеміологічної ситуації з СОVID-19 в населених пунктах громади.

За період від 1 січня по 18 січня 2022 р. згідно результатів вірусологічного дослідження методом ПЛР та  екстрених повідомлень з Ямницького «ЦПМСД», виявлено COVID-19 у  91 жителя с. Ямниця  ( станом на 06.01. було 9 осіб), 124 жителів с.Павлівка  (зростання від 6 січня на 102 випадки). Оперативна інформація за 2 тиждень 2022 року показала тижневий ріст нових випадків COVID-19 на 176 % ( було підтверджено 152 випадки), за 3 тиждень кількість хворих зросла до 215, на 4 тижні  відмічено незначне зростання – 221 випадок.

Всього в громаді підверджено  1943 випадки COVID-19 , за останню добу- 29 нових випадків, всього 16 летальних.  Підстав для заспокоєння, звісно, нема.   

Відомо, що в Івано-Франківській області зафіксовані випадки штаму “Омікрон”. Цей штам вірусу дійсно є дуже заразним та поширюється швидше, ніж “Дельта”.

Населенню громади не варто в такий тривожний час нехтувати протиепідемічними вимогами: соціальна дистанція, носіння масок, користування антисептиками. Це ефективні та прості заходи,  щоб вберегтися від інфікування цією недугою.

Надважливим залишається питання вакцинації населення від COVID-19.  Попри доступність вакцини українці все-таки не поспішають робити щеплення, в т.ч. прикарпатці. В Україні не досягнуто рівень вакцинації навіть 50% дорослого населення.  Охоплення щепленнями від COVID-19 населення Ямницької громади – 43,6%.  Це недостатньо для оптимістичного прогнозу.

Під час пандемії людство зіткнулося з серйозними обмеженнями, багато хто тяжко пережив карантин, втратив близьких. Незважаючи на страх хвороби, частина населення радикально цурається вакцинації, ефективність якої статистично незаперечна.

Частішають випадки, коли сертифікати вакцинації купують, не заперечуючи факту щеплення в майбутньому, якщо буде така необхідність. Тобто, люди не свідомо ставляться до щеплення як до імунного захисту, а вважають його вигідним варіантом для поїздок за кордон. Згодом ті ж самі «антивакцинатори» важко хворіють, а частина, на жаль, помирає.

МОЗ України пропонує  бустерну дозу вакцини проти коронавірусу,  яка дозволена для всіх вакцинованих осіб віком від 18 років. Вона посилює імунну відповідь та ефективність проти різних варіантів коронавірусу.

Оптимальний термін ревакцинації – від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації незалежно від того, якою вакциною щепилася людина.

Тому просимо населення громади звертатися до своїх сімейних лікарів, щоб визначити дату отримання бустерної дози.

Хто ще не вакцинований, подивіться навколо, скільки хворіє людей, часом дуже важко хворіє, є багато повторних випадків, тому не ризикуйте своїм здоров’ям і життям.

Вакцинація – єдиний дієвий метод подолати пандемію COVID-19.

 Начальник Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України» 

Валентина ЛЕВИЦЬКА

 

02.02.2022

УВАГА: ПОЛІОМІЄЛІТ НЕ ВІДСТУПИВ!

01 лютого 2022 р. в Україні розпочалась кампанія зі щеплення дітей від поліомієліту. Її перший етап охопить дітей віком від 6 місяців до 6 років, які пропустили вакцинацію за Національним календарем, і триватиме три тижні. Таких заходів необхідно вжити через виявлення вірусу у 20 дітей на Рівненщині й Закарпатті восени 2021 року (тоді 1 дитина отримала параліч, а 19 були контактними і мали безсимптомний перебіг). Ще один випадок захворювання на поліомієліт зафіксований в Україні 24 січня 2022 року.

«Поліомієліт ‒ захворювання, яке може спричинити невиліковний параліч. Особливо вразливі до нього діти до 6 років. Через низький рівень охоплення щепленнями поліомієліт повернувся в Україну. Це ставить під загрозу кожну невакциновану або не повністю вакциновану дитину. Перший етап реагування на спалах поліомієліту триватиме три тижні. Щоби задовольнити загальну потребу, а також забезпечити проведення цього етапу, держава додатково закупила 400 тисяч доз якісної вакцини. Ми маємо всі можливості для того, щоб вийти на рекомендований ВООЗ рівень охоплення щепленнями ‒ 95% ‒ і захистити наших дітей», ‒ повідомив Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я ‒ головний державний санітарний лікар України.

Наголошуємо про важливість забезпечення 100% охоплення нещеплених проти поліомієліту дітей для забезпечення індивідуального захисту від інфікування вірусом поліомієліту.

Успіх запланованих заходів залежатиме від багатьох чинників, але найбільше від людей: медиків (організація роботи, індивідуальна комунікація з батьками-відмовниками),  батьків (активна участь і розуміння необхідності запланованих щеплень), чиновників (матеріальне забезпечення всього процесу додаткової імунізації, інформаційна робота тощо).

За інформацією, наданою КНП «Ямницький ЦПМСД», всього нещеплених дітей від 6 міс. до 6 років в населених пунктах ТГ – 111, нещеплено через відмови батьків – 98.

Внаслідок щорічного невиконання (з різних причин) запланованих щеплень у вікових категоріях згідно Календаря, зростає кількість дітей, які не отримали необхідну кількість доз вакцини проти поліомієліту, відповідно вони не мають надійного  захисту від інфекції.

За даними ВООЗ, кожна третя дитина в Україні не вакцинована від поліомієліту. Ліків від поліомієліту не існує. Єдиний захист — це вакцинація. Якщо дитина не вакцинована або вакцинована не повністю, вона має ризик захворіти на поліомієліт.

 

Завідувач відділення епіднагляду  та профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Надія ГЛУШКО