19.09.2024
ПЕРОРАЛЬНА ІМУНІЗАЦІЯ ДИКИХ М’ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ОСІННЬОЇ КАМПАНІЇ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ
Станом на 18.09.2024 року на території Прикарпаття включаючи Верховинський, Калуський, Коломийський, Косівський, Надвірнянський, Івано-Франківський райони продовжується кампанія щодо проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин.
Протягом вересня, починаючи з 16.09.2024 року на території Івано-Франківської області розповсюджено (на лісо-польових угіддях) 155220 доз вакцини, на площі 6208,6 км2.
Заходи щодо імунізації продовжуються до 20.09.2024 року.
Принада має вигляд невеликих брикетів із запахом м’ясо-кісткового борошна, всередині яких капсула із вакциною.
Вакцина сприяє створенню імунітету, не викликає захворювання у молодих тварин, не сприяє виділенню вакцинного вірусу зі слиною, безпечна для інших тварин, безпечна для людини та природного середовища, стабільна в польових умовах.
У разі виявлення подібних принад – не беріть їх руками і не переносьте з місць розкладання, щоб тварини змогли їх знайти.
Довідково. Пероральна імунізація від сказу – один із способів вакцинації тварин, яких неможливо відловити щоб вакцинувати класично (внутрішньом’язево або підшкірно). Такий спосіб вакцинації застосовують для диких тварин, у яких після поїдання поживної принади з вакциною на 21 день формується імунітет до збудника сказу і триває мінімум 1 рік.
20.08.2024
14.06.2024
УВАГА! НА ТЕРИТОРІЇ ОБЛАСТІ РОЗПОЧАЛАСЬ ПЕРОРАЛЬНА ІМУНІЗАЦІЯ ДИКИХ М’ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ
22 травня 2024 року на території Прикарпаття відповідно до Плану протиепізоотичних заходів по профілактиці основних інфекційних і паразитарних хвороб в області на 2024 рік розпочато весняну кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.
Приманки з вакциною розповсюджуються шляхом наземного розподілу на узліссях, узбіччі доріг, річок, сільськогосподарських угідь, у лісах – на перехрестях доріг, на території вирубок.
Для розповсюдження приманок на території області створено 138 груп. До їх складу входять представники Головного управління Держпродспоживслужби в області, державної служби ветеринарної медицини, органів місцевого самоврядування, національної поліції, лісового та мисливського господарства та користувачі мисливських угідь.
Кампанія проводиться під контролем спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Нагадуємо.
Приманка з вакциною безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із запахом м’ясокісткового борошна. Просимо жителів області при виявлені подібних приманок – не брати їх до рук і не переносити з місць розкладання.
21.05.2024
БЕЗПЕЧНИЙ ВІДПОЧИНОК НА ВОДНИХ ОБ’ЄКТАХ ПРИКАРПАТТЯ
Спеціалісти Держпродспоживслужби Івано-Франківщини рекомендують громадянам дотримуватись основних вимог у місцях масового відпочинку на водних об’єктах області.
Станом на 20 травня 2024 року на території Івано-Франківської області до початку літнього періоду планують функціонувати місця масового відпочинку населення:
– місто Івано-Франківськ – міське озеро по вул. Гетьмана Мазепи,
– село Поляниця – ТК «Буковель»,
– місто Галич – Галицький міський пляж на лівому березі річки Дністер,
– місто Калуш – озеро в міському парку культури і відпочинку ім.І.Франка.
На вказаних місцях масового відпочинку купання не здійснюватиметься, на водних об’єктах проводитиметься виключно прокат човнів, катамаранів та інше за винятком озера в туристичному комплексі «Буковель», де планується купальний сезон.
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби спільно з представниками територіальних громад проводять комісійні обстеження визначених місць масового відпочинку на водних об’єктах до початку оздоровчого періоду.
Громадянам варто пам’ятати: через забруднену воду можуть передаватися різні інфекційні хвороби, такі як вірусний гепатит А, холера, шигельоз, ротавірусна та ентеровірусна інфекції, гельмінтози і таке небезпечне захворювання як лептоспіроз. Тому, важливо обирати безпечні місця для масового відпочинку на водних об’єктах.
При виборі місця масового відпочинку слід дотримуватись певних правил, тож обирайте місця масового відпочинку, які облаштовані згідно наступних вимог.
- Територія пляжу повинна бути очищеною від сміття та каміння, мати добре фільтруючий грунт.
- Глибина водоймища у місцях купання повинна становити 0,7 – 1,3 м; дно водоймища повинно бути піщаним, вільним від мулу, водоростей, гострих каменів.
- Пляж і берег у місці купання повинні бути відлогими і мати рівний рельєф, добре інсольовані і мати захищені від вітру майданчики, обладнані навісами від сонця і пофарбованими тапчанами та лавами.
- Якість питної води повинна відповідати вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
5. Власники чи балансоутримувачі пляжів у процесі їх експлуатації повинні забезпечити прибирання берега, роздягалень, зеленої зони, миття тари і дезінфекцію вбиралень, а також перевезення зібраних відходів щоденно до 8 години ранку. 6. Контейнери для зберігання побутових відходів слід встановлювати поза межами прибережної захисної смуги річок і водойм та пляжної зони. 7. На територіях пляжів необхідно влаштовувати громадські вбиральні. Відстань від громадських вбиралень до місця купання має бути не менше ніж 50 м і не більше ніж 200 м. 8. На території пляжу необхідно встановлювати фонтанчики з підведенням питної води, призначеної для споживання людиною відповідно до вимог санітарного законодавства. 9. Щорічно на пляж необхідно підсипати чистий пісок або гальку. 10. У місцях, призначених для купання, категорично забороняється прати білизну і купати тварин. 11. На пляжах повинні бути організовані медичні пункти та рятувальні станції.
Також не забувайте про дотримання правил особистої гігієни:
– Обов’язково мийте руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету.
– Заходьте у воду і виходьте з води краще завжди у пляжному взутті.
– Після відвідування пляжу обов’язково мийте ноги.
– Не варто купатися у водоймах, біля яких стоїть табличка «Купання заборонено». Це свідчить про те, що вода з водойми не відповідає вимогам і може бути небезпечною в епідемічному відношенні.
Безпечний відпочинок – запорука вашого здоров’я!
23.04.2024
ДО УВАГИ ГРОМАДЯН ПРИКАРПАТТЯ: НАСТАВ ПЕРІОД ЕФЕКТИВНОЇ БОРОТЬБИ З БОРЩІВНИКОМ СОСНОВСЬКОГО
Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформують та наголошують, що настав період інтенсивного зростання борщівника Сосновського, а також період ефективної боротьби з ним.
Для боротьби з борщівником Сосновського необхідним є об’єднання зусиль та координація дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ та організацій, керівників підприємств, господарств різних форм власності та громадян.
Найбільш доступним і простим методом знищення борщівника є викошування. Його необхідно проводити у кілька прийомів, з інтервалом 3-4 тижні, оскільки пагони рослини активно відростають від кореневої системи після кожного скошування. Систематичне скошування не дасть рослині змогу зацвісти і утворити насіння. Більш результативною буде боротьба, якщо після скошування відсікти лопатою товсті корені на глибину 8-12см, що забезпечує повне знищення рослин.
Не менш ефективним є застосування гербіцидів, яке доцільно проводити навесні на початку вегетаційного періоду, при висоті рослин до 50 см. Проти борщівника рекомендують застосовувати гербіциди суцільної дії гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної або калійної солі гліфосату) з додаванням препаратів проти дводольних бур’янів з діючою речовиною (2,4 Д, дікамба, та інших) відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих магазинів, в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин.
Зважаючи на те, що борщівник викликає опіки шкіри, всі роботи щодо його знищення необхідно проводити у захисному одязі і респіраторі або протигазі.
Під час застосування гербіцидів необхідно дотримуватись вимог Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.
Покращити становище та досягти успіху у боротьбі з борщівником Сосновського можна лише спільними зусиллями шляхом проведення відповідних заходів на своїх ділянках землевласниками та землекористувачами.
Детальніше про борщівник Сосновського можна прочитати за посиланням https://vetif.gov.ua/3022-08-04-24_1.html
15.04.2024
БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО ТА МЕТОДИ БОРОТЬБИ З НИМ
Борщівник Сосновського – це багаторічна рослина родини зонтичних з 2-річним циклом розвитку. Рослина в перші роки не видає пагона, росте в вигляді листя в кущі та збільшує кореневище, на 2-3 рік з’являється трубчатий пагін із декількома суцвіттями. Перецвівши, рослина гине. Скошена рослина, яка не відцвіла, дає пагін на наступний рік, і може жити протягом багатьох років допоки не відцвіте.
Розмножується переважно насінням. Воно легко поширюється з допомогою вітру і води, проростає неодночасно. Деяке насіння борщівника може проростати через 5-6, або навіть через 12-15 років. Одна рослина може давати 15-20 тисяч життєздатного насіння. Борщівник – морозо – і холодостійка рослина (під снігом витримує морози до -40°С), добре витримує приморозки до – 10°C і спеку до +37°C. Витримує затоплення до 30 днів. Вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Борщівник має алелопатичні (пригнічує ріст і розвиток) властивості і здатний витісняти місцеві види рослин, включаючи хвойні дерева.
Борщівник Сосновського утворює загрозливі зарості на берегах річок і потічків, узбіччях доріг. Він поширений також на деградованих пасовищах і покинутих полях, пустирях, сміттєзвалищах, часто росте у населених пунктах у парках і навіть, на клумбах.
Методи боротьби з борщівником Сосновського.
Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років.
Плоскорізний обробіток – підрізування коренів на глибині 5-10 см.
Косіння після періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого косіння. Скошування тільки один раз в середині цвітіння лише сприятиме подальшому розмноженню рослин.
Обрізування квіток у період бутонізація-початок цвітіння.
Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання.
Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати – рано навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки.
Якщо зрубати вище – на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату з додаванням гербіцидів з діючою речовиною 2,4 Д та її похідними, з обов’язковим додаванням прилипачів та інших дозволених, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».
За даними Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, ефективною є бакова суміш гербіцидів: Зернодарв.г. (д.р.трибенуронметил 750г/кг) з нормою витрати препарату 0,04кг/га+ Чистополв.р.к. (д.р. ізопропіламінна сіль гліфосату 480 г/л) з нормою витрати препарату 10 л/га +Хлібодар с.е. (д.р. 2,4 Д етилгексиловий ефір 596 г/л метсульфурон-метил 6 г/л) з нормою витрати 1,5л/га+ПАРКоронар. (д.р.фосфатефір 30%) з нормою витрати 0,4 л/га.
Слід зазначити, що проведення обробки рослин гербіцидами на початку дозрівання насіння є менш ефективним. Часті та інтенсивні обробки будуть ефективними для генеративних рослин, починаючи з моменту розвитку генеративного пагона і лише до початку цвітіння. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борщівника.
Не рекомендується!
Скошувати борщівник в період закінчення цвітіння і початку зав’язування плодів, тому що це не матиме ефекту, якщо тільки скошені рослини не будуть знищені відразу після скошування.
Залишати скошений борщівник покинутим на місці. Навіть насіння у фазу воскової стиглості борщівника здатне дати сходи.
Скошування борщівника у період осипання насіння з рослин, особливо у вітряну погоду.
Восени виконувати оранку на полях, зарослих борщівником, бо це буде сприяти нагромадженню насіння в грунтi.
Зважаючи на те, що при контакті борщівник Сосновського спричиняє опіки, – всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися загальноприйнятих Державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої безпеки.
14.04.2024
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ ТРАНСЖИРИ І ЯК ПРАВИЛЬНО ХАРЧУВАТИСЯ, ЩОБ НЕ НАШКОДИТИ ЗДОРОВ’Ю
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу, що жири (або ліпіди) є важливим компонентом для «будівництва» клітинних оболонок людського організму. Їхні молекули захищають клітини від зовнішнього впливу, допомагають у насиченні поживними речовинами та киснем.
Від корисних жирів трансжири відрізняються зміненою хімічною формулою, вони містять трансізомери ненасичених жирних кислот, що гірше засвоюються організмом. Хімічні елементи, що містяться в трансжирах, в разі потрапляння до організму людини замінюють молекули «правильних» ліпідів, і клітини припиняють виконувати свої функції.
Трансжири містяться у м’ясі та молочних продуктах. Утворюються трансжири під час дезодорації та гідрогенізації рослинних олій. Штучно створені трансжири використовують у харчовій промисловості для збільшення терміну придатності, покращення зовнішнього вигляду і смаку продукції.
Як трансжири впливають на здоров’я людини
Доведено, що трансжири практично не беруть участь в обміні речовин людини, натомість порушують ліпідний профіль і можуть призвести до різних захворювань.
Вживання трансжирів може призвести до:
– розвитку серцево-судинних захворювань,
– гормональних порушень,
– розвитку цукрового діабету, ожиріння, онкологічних захворювань,
– ослаблення імунітету,
– появи алергічних реакцій,
– порушень репродуктивної функції у чоловіків.
Як визначити, що у складі продукту є трансжири
Перед тим, як придбати готовий до вживання продукт або напівфабрикат, вивчіть етикетку. У складі продукту трансжири зазвичай зазначаються, як кулінарний, гідрогенізований, сатурований, модифікований, рослинний, комбінований, фритюрний жир або маргарин.
Які продукти містять трансжири
Як відомо, лідерами за вмістом трансжирів є маргарин і спреди.
Величезна кількість трансжирів зазвичай міститься в таких продуктах, як:
– кондитерські вироби – торти, тістечка, пиріжки, млинці, печиво, вафлі, цукерки, а також продукти, що містять будь-яке смажене тісто,
– фастфуд – картопля фрі, нагетси, бургери, чебуреки тощо,
– морозиво, молочні напої, кава й гарячий шоколад із вершками,
– картопляні чипси, сухарики, попкорн,
– перероблене м’ясо – ковбаси, сосиски, сардельки, шинка, бекон, солоне та копчене м’ясо, м’ясні консерви тощо,
– сухі суміші для приготування супів, соусів, кремів, млинців, кондитерських виробів, напоїв тощо,
– різні соуси, кетчупи, майонези тощо,
– сирні та плавлені сири, тверді сири, сирні сирки,
– заморожені напівфабрикати.
Як харчуватися без трансжирів
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, організм людини повинен отримувати не більше ніж 2-3 г трансжирів на добу. Цю норму легко перевищити, вживаючи лише натуральну тваринну їжу, яка також містить трансжири. А якщо споживати ще й заборонені покупні продукти, то норма буде перевищена у кілька десятків разів.
Тому споживання трансжирів потрібно виключати повністю або хоча б мінімізувати їхнє споживання. Для цього треба готувати їжу самостійно, надавати перевагу рослинній їжі, замінити майонези та соуси оливковою олією, а фастфуд і напівфабрикати – відвареними або приготовленими на парі стравами.
Всесвітня організація охорони здоров’я розпочала ініціативу під назвою REPLACE (заміна), яка містить настанови всім країнам щодо того як усунути штучні трансжири з їжі до 2023 року, що є передумовою для подальшого припинення їх використання в усьому світі.
В окремих країнах Європи та Сполучених Штатах Америки заходи щодо обмеження вмісту трансжирних кислот з харчових продуктів практикуються вже давно, так як вміст харчових продуктів регулюється законодавством: в Данії з 2003 року, в Сполучених Штатах з 2006-го, Австрії, Норвегії, Швейцарії, Ісландії, Угорщині, Латвії та інших країнах Європи. Нині регулювання вмісту трансжирних кислот запроваджено практично на всій території Європейського Союзу.
Регулювання вмісту трансжирних кислот запроваджено практично на всій території, а з 2 квітня 2021 року Європейський Союз встановив обмеження на оброблення трансжирів в продуктах харчування до 2 грамів на 100 грам жиру в їжі. Також на практиці це означає майже повну заборону використання трансжирних кислот у харчових продуктах і цей профілактичний захід є вкрай важливим для охорони громадського здоров’я.
Варто зазначити, що з жовтня 2021 року набув чинності наказ МОЗ від 06.07.2020 № 1613. Відповідно до наказу трансжирних кислот (окрім «природних» трансжирів тваринного походження) не повинно перевищувати 2 г на 100 г загальної кількості усіх жирів, які містяться в харчовому продукті.
17.09.2023
«Хочеш мати друга? Будь другом!»: правила догляду за домашніми тваринами та безпечного поводження з ними
З метою підвищення обізнаності громадян щодо поводження з домашніми улюбленцями, а також інформування стосовно профілактики сказу, пропонуємо переглянути брошуру «Хочеш мати друга? Будь другом». В ній розміщені правила догляду за домашніми тваринами та безпечного поводження з ними.
Брошуру можна переглянути за посиланням.
Матеріали розроблено ВООЗ у співпраці з Держпродспоживслужбою, МОЗ, Центром громадського здоров’я МОЗ (ЦГЗ) та у партнерстві з Продовольчою та сільськогосподарською організацією (FAO) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин (WOAH) за фінансової підтримки Уряду Німеччини.
12.09.2023
ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТАН ГОТОВНОСТІ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ДО НОВОГО 2023-2024 НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
Станом на 07.09.2023р. в Івано-Франківській області розпочали роботу:
– 680 закладів загальної середньої освіти, з них за очною формою – 647 закладів, 32 – за змішаною системою та 1 школа дистанційно (через відсутність укриття – Горохолинська початкова школа),
– 291 закладів дошкільної освіти,
– 12 інтернатних закладів та
– 43 професійно-технічні училища та ВНЗ І-ІІ ст.акредитації.
У зв’язку з проведенням реформи у системі закладів загальної середньої освіти в Івано-Франківській області станом на 01.09.2023 року:
– 680 закладів загальної середньої освіти:
– самостійних юридичних осіб – 544,
– опорних шкіл – 43 з 93 філіями.
Всі заклади комісійно обстежені перед початком нового навчального року спеціалістами районних/міських управлінь/відділів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у складі комісій, утворених при територіальних громадах. Всього взято участь у 1025 комісійних обстеженнях щодо готовності закладів до нового навчального 2023-2024 року, виявлено 219 порушень, що становить 21%.
Основними порушеннями були: не завершено проведення ремонтних робіт водопровідних мереж в Чорнолізькій гімназії, 49 закладів освіти потребують оновлення технологічного та холодильного обладнання (5%), в 43 закладах не облаштовані внутрішні санітарні вузли (4%), 7 закладів загальної середньої освіти не відповідають гігієнічним вимогам по набору приміщень (1%) та 31 харчоблок закладів освіти не відповідають гігієнічним вимогам по набору приміщень (3%).
Станом на сьогоднішній день всі заклади дошкільної освіти відповідають гігієнічним вимогам за станом матеріально-технічної бази, залишилось 7 закладів загальної середньої освіти, які не відповідають гігієнічним вимогам за станом матеріально-технічної бази:
– Крилоський ліцей Галицької міської ради знаходиться у «ветхому стані»,
– Боднарівський ліцей Калуської міської ради розташований в погано пристосованих приміщеннях, не відповідають вимогам за набором, площею, освітленням, частина навчальних приміщень основного корпусу уражені грибком, школа не каналізована, в основному корпусі відсутні внутрішні санвузли, харчоблок розташований у пристосованих приміщеннях, відсутнє відділення первинної обробки сировини, кімната персоналу; будівництво нової школи призупинено;
харчоблоки Завійської гімназії (Новицька ТГ), Завадківської гімназії (Верхнянська ТГ), Сівка Войнилівського ліцею (Войнилівська ТГ), Середнянської гімназії (Войнилівська ТГ) розташовані у пристосованих приміщеннях, які потребують капітального ремонту та реконструкції,
Белеївська гімназія Долинської міської ради Івано-Франківської області (не відповідає вимогам по площі та набору приміщень, відсутній медичний кабінет, наявне пічне опалення).
З43 (33%) заклади освіти забезпечені централізованим водопостачанням, в тому числі 127 закладів дошкільної освіти (44%), 167 шкіл (25%), всі 43 вищі навчальні заклади І-ІІ ст. акредитації (100%), 8 інтернатів (67%). Всі інші заклади освіти забезпечені водою з власних джерел водопостачання. В зв’язку з заміною водопровідних мереж 1 школа – Чорнолізька гімназія в Тисменицькій територіальній громаді тимчасово забепечується привозною водою. Планується завершення ремонтних робіт до кінця вересня 2023 року.
В 43 (6%) закладах загальної середньої освіти відсутні внутрішні санвузли, 9 з них з кількістю учнів менше 20 дітей, в основному – це початкові школи в сільській та гірській місцевостях.
Організація харчування в закладах освіти здійснюється за формами:
– приготування та реалізація готових страв здійснюється з використанням власного харчоблоку (базова кухня або аутсорсинг (оренда харчоблоків ФОП ) – 287 (99%) закладів дошкільної освіти, 523 (77%) шкіл, 38 (88%) ПТУ, 11 (92%) інтернатів;
– організація харчування на базі опорної кухні – 26 (4%) шкіл, 1 (8%) інтернат;
– кейтеринг (доставка гарячого харчування в заклад освіти) – 4 (1%) ЗДО, 51 (7,5%) ЗЗСО, 2 (5%) ПТУ;
-не організовано гаряче харчування, наявна тільки буфетна продукція в 80 (12%) школах (в основному це початкові школи з малою кількістю дітей).
Середня вартість харчування учнів з числа пільгових категорій за рахунок бюджетних коштів становить від 25 до 70 грн на день. Найвища вартість харчування в Косівському районі та Яремчанській міській громаді, найнижча- Коломийська міська громада, Богородчанська селищна громада, Городенківська міська , Снятинська міська громада та Тисменицька міська громада.
Станом на 01.09.2023 року лише 49 (5%) закладів освіти не мають достатньої кількості технологічного чи холодильного обладнання:
12 (4%) ЗДО, з них:
– 4 у Верховинському районі (ЗДО «Світлячок с.Буковець, ЗДО «Дударик» с.Красноїлля, ЗДО «Червона шапочка» с.Криворівня Верховинської селищної ради, ЗДО «Вишиванка» с.Устеріки Білоберізької сільської ради);
- 3 у Івано-Франківському районі (Бурштинський ЗДО №3 «Світлячок» Бурштинської міської ради, Пуківський ЗДО «Калинонька» та Конюшківський ЗДО «Малятко» Рогатинської міської громади);
- 2 у Калуському районі (ЗДО Любисток с.Небилів, Перегінський ЗДО «Веселка» Перегінської селищної ради);
- 3 у Коломийському районі (Хутір-Будилівський ЗДО «Веселка», ЗДО «Дзвіночок с.Княже, ЗДО «Пролісок» с.Підвисоке Снятинської міської ради).
37 (5%) ЗЗСО, в тому числі:
- 6 у Верховинському районі (Верховинська початкова школа, Верховинський ліцей №1, Замагорівський ліцей, Криворівнянський ліцей Верховинської селищної ради, Пробійнівська гімназія Білоберізька сільська ради, Зеленський ліцей Зеленської сільської ради);
- 16 у Івано-Франківському районі ( ліцей №24, ліцей №28 імені Чорновола, Крихівецький ліцей Івано-Франківської міської ради, Бабченський ліцей Солотвинської сільської ради, 7 шкіл Тисменицької міської ради, 2 школи Ямницької сільської ради, 1 школа Загвіздянської сільської ради, Жалиборівська гімназія Більшівцівської селищної ради, Насташинська філія Бурштинського ліцею №2 Бурштинської міської ради);
- 5 у Косівському районі (Пістинська початкова школа, Смоднянська початкова, Бабицька гімназія Косівської міської ради, Лючанська гімназія, Баня-Березівська гімназія Яблунівської селищної ради);
- 6 у Калуському районі (Боднарівський ліцей Калуської міської ради, Ріпненський ліцей Дубівської сільської ради, Креховицька гімназія Брошнів-Осадська селищна рада, Вербівська гімназія, Петранківська гімназія, Верхньострутинська гімназія Рожнятівської селищної ради);
- 4 у Коломийському районі (Новоселицька гімназія, Видинівська гімназія Снятинської міської ради, Рудниківський ліцей, Зібранівська гімназія Заболотівської селищної ради).
Головним управлінням Держпродспоживслужби області особлива увага приділяється контролю за якістю питної води в закладах освіти області.
З 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби області розпочато паспортизацію джерел нецентралізованого водопостачання, в тому числі закладів освіти. Станом на 01.09.2023р. паспортизовано 594 локальних джерел водопостачання, з них 430 (84%) шкіл та 164 (100%) закладів дошкільної освіти. В 2023 році досліджено 571 проб питної води за мікробіологічними показниками, з яких не відповідали гігієнічним вимогам 13 проб (2,3%) та 560 проб питної води за санітарно-хімічними показниками, з яких не відповідали гігієнічним вимогам- 8 проб (1,4%).
Виявлено 8 невідповідностей питної води по санітарно-хімічних показниках, в тому числі -3 в Коломийському районі: (Малокам’янська гімназія, Ценявський ЗДО та Ценявська гімназія П’ядиківської ТГ), 5 – в Калуському районі (Копанківська гімназія, Луківської філії Сівка-Войнилівського ліцею, Добровлянський ліцей, ЗДО «Сонечко» с. Спас, Ясенський ліцей Рожнятівської ТГ) та 13 невідповідностей питної води за мікробіологічними показниками, в тому числі 3 в Калуському районі (Копанківська гімназія, Луківської філії Сівка-Войнилівського ліцею, Перевозецька гімназія), 4 в Косівському районі (Кобаківський ліцей Хімчинський ЗДО Рожнівської ТГ, Яблунівський ліцей та Яблунівський ЗДО Яблунівської ТГ), 6 в Івано-Франківському районі ( Угринівська гімназія Ямницької ТГ, Івано-Франківський приватний ліцей «ІП Степ Скул», приватна гімназія «Крила» м.Івано-Франківськ, Філія Обертинського ліцею с.Гавриляк Тлумацької ТГ, Філія Королівського ліцею с.Прибилів, Королівський ліцей с.Королівка).
Розроблено паспорт закладу загальної середньої освіти на 2021- 2025 роки, в 2022 році управліннями та відділами ГУ ДПСС області паспортизовано всі школи області. В 2023 році при проведенні комісійних обстежень закладів освіти вносились оновлені дані щодо матеріально-технічного забезпечення закладу та результати лабораторних досліджень води питної.
Держпродспоживслужбою розглядаються та погоджуються примірні сезонні чотиритижневі меню у відповідності до постанови КМУ від 24.03.2021р. №305 «Про затвердження норм та Порядку харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». В час підготовки до нового навчального року розглянуто 642 примірних чотиритижневих сезонних меню закладів загальної середньої освіти, з яких погоджено 615 (96%), 27 меню повернуті на доопрацювання, розглянуто 289 примірних меню закладів дошкільної освіти, погоджено 273 (95%), 16 меню повернуто на доопрацювання.
Організаційно-методична робота в ході підготовки навчальних закладів до нового навчального року: проведено 66 нарад, 6 семінарів, 1 колегія, видано 5 наказів, 2 розпорядження. Направлено 76 листів головам територіальних громад, керівникам закладів освіти.
З метою підвищення санітарно-освітніх знань персоналу навчальних закладів в ході підготовки навчальних закладів до нового навчального року було прочитано 1133 лекцій та бесід, 2 виступи по радіо та телебаченні, направлено матеріали в ЗМІ – 4, розміщення інформації в інтернет-ресурсах – 21 (підготовлені статті на веб-сайти ТГ про вимоги до харчування школярів; в усіх обстежених закладах проведено бесіди з керівниками з питань профілактики та недопущення виникнення епідускладнень з гострих кишкових інфекцій.
В 2023 році з метою забезпечення контролю за організацією харчування дітей у закладах освіти в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області діє Програма моніторингу організації харчування дітей у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, дотримання протиепідемічних вимог.
На виконання даної Програми проведено 439 моніторингових обстежень у сфері санітарного законодавства у закладах загальної середньої освіти (71%) та 208 у закладах дошкільної освіти (74%), Порушення в сфері дотримання санітарного законодавства виявлено в 344 школах та 155 дошкільних закладах. Направлено 208 рекомендаційних листів керівникам шкіл та 115 – керівникам дошкільних закладів.
Моніторинг організації харчування дітей у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, дотримання протиепідемічних вимог продовжується до кінця 2023 року.
05.09.2023
УВАГА! На території області буде проведена осіння кампанія з пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу
На території Івано-Франківської області відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в області на 2023 рік протягом другої декади вересня 2023 року буде проведена кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.
Приманки з вакциною розповсюджуватимуться шляхом наземного розподілу на узліссях, узбіччі доріг, річок, сільськогосподарських угідь, у лісах – на перехрестях доріг, на території вирубок.
Кампанія буде проведена під контролем спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Приманка з вакциною, яка розповсюджується є безпечною для людей і тварин, вона має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із запахом м’ясокісткового борошна.
Прохання до жителів області: при виявлені подібних приманок – не брати їх руками і не переносити з місць розкладання.
01 вересня 2023 року у медійному центрі обласної військової адміністрації відбувся пресбрифінг начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Івана Васьківа з даного питання.
31.07.2023
ВАКЦИНА ПРОТИ СКАЗУ: ЯК І КОЛИ ЗАСТОСОВУВАТИ
Обов’язок кожного власника тварини – забезпечувати здійснення щорічного щеплення проти сказу. Так ви рятуєте свого улюбленця від небезпечного захворювання.
На сьогодні вакцина для профілактики сказу є в кожній області України. Для цього необхідно завітати до лікаря ветеринарної медицини, щоб зробити чіпування та щеплення проти сказу.
Ідентифікація тварин повинна бути зроблена раніше ніж вакцинація проти сказу. Зазначені дії повинні бути внесені у ветеринарно-санітарний паспорт встановленого зразка, який видається у державній лікарні ветеринарної медицини.
Відповідно до чинного законодавства необхідно здійснювати щеплення перед поїздкою за кордон, перед полюванням – детальніше у спільній із європейським проєктом EU4SaferFood (https://www.facebook.com/eu4saferfood) інфографіці.
Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку.
Вакцина проти сказу – безкоштовна! Для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до Івано-Франківської обласної державної лікарні ветеринарної медицини.
28.07.2023
ПАМ’ЯТКА ВЛАСНИКАМ ОСОБИСТИХ ПІДСОБНИХ ГОСПОДАРСТВ З ПИТАНЬ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ТВАРИН
Усі ми хочемо отримувати і споживати якісні та безпечні харчові продукти. Для цього необхідно забезпечити їх належну простежуваність за принципом «Від лану до столу».
Тож звертаємо увагу власників тварин: відповідно до вимог Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», Порядку ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби та Порядку оформлення і видачі паспорта великої рогатої худоби усі тварини, які перебувають, розводяться або утримуються на території України підлягають ідентифікації та реєстрації.
Переміщення тварин (купівля/продаж, здача на забій) може здійснюватися лише коли тварина ідентифікована, зареєстрована в Реєстрі та на неї видано паспорт.
Відповідно до нормативно-правових актів з ідентифікації та реєстрації тварин, кожна тварина (ВРХ, ДРХ) що народилася в господарстві, повинна бути ідентифікована двома бирками не пізніше семи днів від моменту її народження, але у будь-якому разі до вибуття з господарства.
Ідентифікація племінних свиней відбувається не пізніше 60 днів від моменту народження тварини, але раніше, ніж вона залишить господарство. Товарні свині ідентифікуються при вибутті з господарства. Коні – протягом року після народження, але раніше, ніж тварина залишить господарство.
Для того, щоб ідентифікувати тварину необхідно звернутися до лікаря держаної ветеринарної медицини, який обслуговує ваш населений пункт. Спеціаліст допоможе заповнити письмове замовлення установленої форми на проведення ідентифікації та реєстрації тварин.
Далі тварині на кожне вухо буде прикріплено бирку єдиного зразка. На обох бирках указуватиметься один і той самий ідентифікаційний номер, який дасть змогу індивідуально ідентифікувати кожну тварину. В подальшому буде заповнено реєстраційну картку великої рогатої худоби, в якій державним лікарем ветеринарної медицини будуть вказані дані про стан здоров’я тварини та епізоотичний статус господарства. Після цього інформацію про тварину буде занесено до Єдиного державного реєстру тварин, оформлено та видано паспорт тварини.
Якщо одну з бирок, прикріплених на вухо тварини, було втрачено чи пошкоджено таким чином, що ідентифікаційний номер, нанесений на ній, не читається – необхідно звернутися до фахівця, що проводив ідентифікацію вашої тварини та замовити дублікат бирки з тим самим ідентифікаційним номером.
При продажі/купівлі, здачі тварини на забій необхідно звернутися до державної лікарні ветеринарної медицини, де вам буде видано супровідні ветеринарні документи на тварину, заповнено відомість переміщення та зворотній бік її паспорта.
28.07.2023
НЕЩОДАВНО ЗАПРАЦЮВАВ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ «ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ»
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує громадськість, що з метою забезпечення принципів прозорості і відкритості діяльності, підвищення рівня поінформованості суспільства у відповідній сфері, Держпродспоживслужбою створено та забезпечено функціонування телеграм-каналу «Захист прав споживачів» .
На каналі оприлюднюються актуальні новини, інфографіка, відео- і фотоматеріали у сферах захисту прав споживачів, торгівлі, товарознавства тощо.
Переглянути матеріали та підписатись на телеграм-канал «Захист прав споживачів» можна за посиланням: https://t.me/zahust_prav).
11.07.2023
ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF СТОСОВНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ХАРЧОВИХ ДОБАВОК З ПОЛЬЩІ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про отримання інформаційного повідомлення через систему швидкого оповіщення по харчових продуктах та кормах (RASFF) від 07.07.2023 р. № 2023.4579 стосовно виявлення несанкціонованого новітнього харчового інгредієнту холіну альфосцерат (α-GPC) у харчових добавках з Польщі (виробник: Fitness Authority Sp. z o.o., Otomin, Poland), що надійшли до України (отримувач: ТОВ «СПОРТЕР», вул. Каховська 64, м. Київ, 02002).
Держпродспоживслужба Івано-Франківщини попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено ч.3 ст. 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Шановні споживачі! У разі виявлення в обігу цієї продукції, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.
10.07.2023
НЕБЕЗПЕЧНА ВОДА: ЯК УБЕЗПЕЧИТИСЯ ВІД ІНФІКУВАННЯ НЕБЕЗПЕЧНИМИ ХВОРОБАМИ
Вода в криницях та каптажах на територіях, затоплених внаслідок негоди, яка мала місце на Прикарпатті минулого тижня, є небезпечною!
Причиною є те, що «висока вода» змивала все на своєму шляху і ґрунт зі збудниками кишкових інфекцій, фекалії тварин і людей, добрива та інші забруднення могли потрапити до цих джерел нецентралізованого водопостачання. Це може зробити їх непридатними до використання на декілька тижнів після затоплення.
Що робити, щоби убезпечитися від інфікування небезпечними хворобами чи отруєння небезпечними речовинами?
– Відмовтеся від вживання води з криниць та каптажів!
– З питань забезпечення питною водою необхідно звертатись до місцевого органу самоврядування.
– Використовуйте для приготування їжі, господарських та гігієнічних потреб тільки безпечну воду. Безпечною може бути бутильована вода гарантованої якості, привозна питна вода в спеціальних цистернах, або та, що очищена спеціальними засобами.
– Використовуйте також воду, яка постачається через централізовану систему водопостачання, – вона підлягає постійному моніторингу якості.
– Пам’ятайте, кип’ятіння води і знезараження її спеціальними засобами (таблетками для очищення) не позбавляє її від хімічного забруднення.
– Особливо уважно потрібно ставитися до води, яку використовують і споживають діти.
– Якщо ви маєте електричну помпу або насос, які качають воду зі свердловини, не наближайтеся до неї, поки її не перевірять електрики – це допоможе уникнути ураження струмом.
– Воду з колодязів відповідно до методики доведеться відкачати, очистити стіни від нальоту, а дно – від осаду та сміття, потім – продезінфікувати. Після цього треба заповнити резервуар і знову відкачати воду. Користуватися колодязем можна лише після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю води в ньому. До речі, процедуру очищення потрібно проводити раз на рік.
– Не використовуйте воду з природних джерел, поки фахівці не проведуть її лабораторне тестування на вміст небезпечних речовин та збудників хвороб!
Пам’ятайте, якщо ви помітили у себе чи своїх близьких ознаки інфекційних захворювань чи отруєння – терміново зверніться до лікаря.
Нижче подаємо до уваги пам’ятку для населення щодо проведення дезінфекції криниць.
Пам’ятка для населення щодо проведення дезінфекції криниць
З метою попередження виникнення захворюваності серед користувачів криничної води – весною, восени та у разі негоди потрібно проводити такі необхідні важливі заходи, як профілактичне знезараження.
Для цього використовується хлорне вапно або ж спеціальні таблетовані дез.засоби, а також хороший ефект дезінфекції води дають керамічні “патрони”, заповнені хлорним вапном з водою, які опускаються в криницю на тривалий час (1 місяць). Після чого їх очищують, знову заповнюють та опускають в криницю. Після профілактичного знезараження водою можна користуватися вже через 2 години.
У випадку, коли вода криниці забруднена, змінився смак, запах, колір чи з інших причин виникає необхідність провести таке: вичерпати чи викачати воду з криниці, очистити від намулу стінки, дно. Зруб продезінфікувати 5 % розчином хлорного вапна.
Для приготування такого розчину необхідно взяти 0,5 кг хлорного вапна, висипати його в 10 л відро, долити літр води і акуратно розмішати. Після цього долити воду до повного об’єму. Такий розчин потрібно відстояти 24 години. Відстояний розчин обережно зливають, а згашене вапно, що залишилося на дні відра викидають. Для приготування розчину використовують пластмасове або емальоване відро з покришкою.
Готувати розчин необхідно на відкритому повітрі, дотримуючись правил техніки безпеки.
Воду, що заповнила криницю, знезаражують хлорним вапном з розрахунку ≈500 г/м3 води. Через 8 годин воду вичерпують, проводять повторну дезінфекцію води з розрахунку в 2 рази меншої кількості хлорного вапна на 1 м3; застосовують також таблетовані препарати у відповідності до методичних вказівок затверджених МОЗ України. Через 6 годин воду знову вичерпують, після повторного наповнення і втрати запаху хлору її можна вживати.
Слід зазначити, що хлорування води дає тимчасовий ефект. Тому якщо є постійне джерело забруднення (затікання нечистот від вбиральні, ґрунтових вод через несправний колодязний зруб тощо), користування водою колодязя забороняється до усування цих дефектів.
Профілактична санація шахтних колодязів включає попередню дезінфекцію підводної частини криниці об’ємним способом, очищення, ремонт та дезінфекцію в послідуючому. З метою дезінфекції застосовуються дозволені Міністерством охорони здоров’я України деззасоби, які внесено у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів, що випускаються у вигляді таблеток, розчинних у воді, наприклад серед них добре відомі: «Акватабс-8,68», «Жавель-клейд», «Брілліантовий міг», «Жавілар Плюс», а також хлорне вапно, гіпохлорит кальцію та інші.
Після проведення санації (чистки, ремонту зрубу, дезінфекції надводної та підводної частини) колодязя бажано провести лабораторний контроль якості питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники, як це регламентують додатки № 1, № 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), а також розділ V цих правил.
04.07.2023
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВООЗ ЯК ЗМЕНШИТИ РИЗИК ЗАРАЗИТИСЯ СКАЗОМ
Сказ – це вірусне захворювання, якому можна запобігти за допомогою вакцини, яке поширене в понад 150 країнах і територіях. За даними ВООЗ захворювання є причиною десятків тисяч смертей щороку.
У 99% випадків домашні тварини передають вірус сказу людям. Проте на сказ можуть хворіти як домашні, так і дикі тварини. Він поширюється на людей і тварин через слину, зазвичай через укуси, подряпини або прямий контакт зі слизовою оболонкою.
Для того, щоб зменшити ризик заразитися сказом ВООЗ радять:
- регулярно вакцинувати домашніх тварин від сказу;
- маленьких домашніх улюбленців (кроликів, хом’яків, мурчаків) не можна
вакцинувати, тому їх ліпше тримати подалі від доступу хижаків та інших диких
тварин;
- триматися подалі від тварин, тим паче, що хворі на сказ дикі тварини не
бояться людей і підходять дуже близько;
- для людей, що їздять до країн, де сказ поширений або постійно контактують з дикою природою, найкращим методом захисту є вакцинація від сказу.
Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно звернутися до Івано-Франківської обласної державної лікарні ветеринарної медицини.
У спільній інфографіці із EU4SaferFood роз’яснюємо як зменшити ризик зараження.
14.06.2023
ЛЕПТОСПІРОЗ – НЕБЕЗПЕЧНЕ ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ І ТВАРИН
Лептоспіроз – найбільш розповсюджений зооноз у світі. Ним хворіють не тільки люди, а й тварини, дикі гризуни і м’ясоїдні.
Хвороба проявляється гарячкою, жовтяницею, атонією кишечника, гемоглобінурією, анемією, некрозами слизових оболонок і шкіри.
Перші ознаки захворювання у людей проявляються через 7-14 днів після зараження. Початок хвороби гострий, навіть раптовий. З’являється сильний озноб, температура швидко піднімається до 39-40 0C.
Початок лептоспірозу нагадує грип, через що може бути несвоєчасне встановлення правильного діагнозу. Пізніше з’являються сильні болі у м’язах, висипання на шкірі, гіперемія очей.
У період розпалу хвороби з’являються симптоми ураження печінки, нирок, нервової системи тощо.
Лікування лептоспірозу комплексне, з обов’язковим призначенням специфічних антибіотиків.
Джерелом зараження людини можуть бути перехворілі тварини – лептоспіроносії, факторами передачі інфекції – пасовища, водопої, корми, мишовидні гризуни.
Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів.
Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті із інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі і слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання.
Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.
Лептоспіроз у тварин зазвичай перебігає без клінічних ознак та в легкій формі, тому хворі тварини не гинуть, але залишаються носіями інфекції.
Свійські тварини можуть виділяти збудника із сечею від декількох місяців до декількох років, а дикі гризуни виділяють лептоспіри із сечею все життя.
Профілактика лептоспірозу включає боротьбу із гризунами, вакцинацію сприйнятливих тварин, роботу у захисному одязі.
Згідно Закону України «Про заходи профілактики та оздоровлення тварин від лептоспірозу», спеціалісти ветеринарної медицини проводять клінічний огляд тварин з вимірюванням температури тіла у підозрілих на захворювання. Хворих і підозрілих на захворювання тварин ізолюють, лікують гіперімунною сироваткою згідно з настановою по застосуванню і антибіотиками. Лікування у тварин повинно проводитись під наглядом ветеринарного лікаря.
Профілактика лептоспірозу у домашніх тварин полягає у своєчасному застосуванні вакцин до складу яких виробники включили інактивовані культури лепто спір. Такі вакцини краще використовувати з двомісячного віку та впродовж життя тварини згідно настанови по застосуванню.
14.06.2023
ШКОДА ВІД КАЛЬЯНУ МІСТИТЬСЯ НЕ ЛИШЕ В ЙОГО ДИМІ
Куріння кальянів у приміщеннях кафе, барів і ресторанів заборонене. До того ж заклади не дезінфікують належним чином колби й шланги кальянів.
У теплому вологому середовищі виникають сприятливі умови для розмноження бактерій і вірусів, які можна підхопити від попередніх відвідувачів та під час спільного користування.
Так, під час сесії куріння кальяну можна отримати не лише отруєння чадним газом, ішемічну хворобу серця і рак, але й герпес, гепатит, туберкульоз і COVID-19. Навіть змінний мундштук не зменшує ризику зараження.
Дотримуйся законодавства — збережи своє здоров’я
14.06.2023
ДО УВАГИ ПРИКАРПАТСЬКИХ АГРАРІЇВ: ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР У ЧЕРВНІ
Агрометеорологічні умови травня (перепади температурного режиму – прохолодні ночі та вітряна погода) мали помітний вплив як на ріст рослин, так і на розповсюдження хвороб та шкідників.
У червні розповсюдження та розвиток хвороб збільшуватиметься, а також підвищиться активність та чисельність шкідників. Тому, моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин матиме важливе значення у регулюванні чисельності шкідливих організмів та своєчасному застосуванні засобів захисту рослин.
Так, у посадках картоплі у червні масово розвиватиметься колорадський жук, за сприятливих погодних умов у першій декаді місяця очікується відродження личинок. За умов жаркої погоди (t° вище 26°С, вологість 58-75%) у червні ймовірний прискорений розвиток усіх фаз колорадського жука, що сприятиме зростанню його шкідливості на більш пізніх посадках картоплі, перцю та баклажанів.
За масової появи личинок І-ІІ віків чисельністю 10-20 екз. на кущ картоплі за 8-10% заселення обприскують дозволеними до використання інсектицидами.
В першій половині червня в посадках картоплі слід очікувати появу фітофторозу. Необхідно пам’ятати, що ефективність боротьби з хворобою визначається своєчасністю застосування фунгіцидів.
При ураженні 1% листової поверхні ефект обробок знижується, а при 10% ураженні зупинити хворобу при сприятливих умовах для її розвитку вже неможливо. Враховуючи, що погодні умови в області сприятливі для розвитку фітофторозу, обробки повинні бути направлені не на лікування хвороби, а на її профілактику.
Розвиток сухих плямистостей (альтернаріозу) можливий за умов жаркої погоди в поєднанні з опадами в період бутонізації картоплі (температура -24-30°С та вологість повітря – 80-100%).
Для захисту посадок картоплі від хвороб застосовують фунгіциди системно-контактної дії з різними діючими речовинами почергово.
Детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у господарствах області у червні 2023 року можна прочитати або завантажити за посиланням https://vetif.gov.ua/images/02.06.23_Prognoz_na_cherven.doc
12.06.2023
29.05.2023
КОНТРОЛЬ ЗА ПРОВЕДЕННЯМ ЛІТНЬОЇ ОЗДОРОВЧОЇ КАМПАНІЇ – ПРІОРИТЕТНИЙ НАПРЯМОК РОБОТИ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ ПРИКАРПАТТЯ
З 01 червня в Івано-Франківській області стартує оздоровча кампанія-2023, і заклади оздоровлення та відпочинку різної форми власності почнуть приймати дітей.
На засіданні Ради оборони області, що відбулось 24 травня, було погоджено початок роботи 18-ти оздоровчих закладів, які зможуть приймати на відпочинок і оздоровлення дітей з усієї України. Серед них: «Перлина Придністров’я», «Карпатські мрії», «Верховина», «Карпатські зорі», «Смерічка», «Едельвейс», «Дружба», «Перлина Карпат», «Артек-Карпати-Буковель», «Радість», «Сокіл», «Петрос», «Делюкс-Кідс-Карпати», «Прикарпатські зорі», «Сонячні Карпати», «Чабан», «Водограй» і «Гердан».
У всіх згаданих закладах проведено моніторингові обстеження щодо готовності до початку оздоровчої кампанії. До моніторингу були залучені представники Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області. Під час обстежень звернуто особливу увагу на наявність укриттів, облаштування медичних кабінетів, кімнат-ізоляторів, спальних кімнат, дотримання особистої гігієни, крім того було відібрано зразки питної води.
На засіданні обласного штабу з координування організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у літній період 2023 року, що відбулось 26 травня, обговорено результати обстежень цих закладів та надано рекомендації щодо роботи закладів в умовах сьогодення.
З метою попередження виникнення спалахів групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь у закладах оздоровлення та відпочинку, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області постійно здійснюватимуть моніторинг надавачів цих послуг.
Під час моніторингових відвідувань підлягатимуть контролю умови перебування дітей, забезпечення дотримання гігієнічних та санітарних вимог при організації харчування, забезпечення лабораторного контролю щодо відповідності харчових продуктів, води, санітарно-гігієнічних досліджень змивів з контактних з харчовими продуктами поверхонь.
Крім того, Головним управління Держпродспоживслужби в Івано- Франківській області вживаються дієві кроки щодо забезпечення безпечного відпочинку дітей в інших категоріях відпочинкових закладах: пришкільних, наметових, релігійних таборах, приватних садибах, готельно-відпочинкових комплексах шляхом створення їх реєстру, проведення моніторингових відвідувань, інформування органів місцевого самоврядування, проведення семінарів-навчань, широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи в засобах масової інформації, підготовки буклетів, пам’яток, листівок, бюлетенів тощо.
Звертаємо увагу на встановлення персональної відповідальності засновників (власників) закладів за якість послуг, які вони надають. Щоб мати право приймати і оздоровлювати дітей, треба обов’язково пройти попередню процедуру реєстрації, як об’єкта відпочинку та оздоровлення дітей, бути зареєстрованим як оператор ринку харчових продуктів (це надає право надавати послуги харчування), а також повідомляти органи місцевого самоврядування про заїзд дітей.
Додатково Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області проведе в закладах оздоровлення та відпочинку цикл інформаційних заходів для дітей шкільного віку «Юний споживач», що реалізується в рамках проекту «Година споживчих знань», метою яких є підвищення рівня освіти та поінформованості дітей шкільного віку щодо споживчих прав та механізмів їх захисту, шкоди тютюнопаління і захисту прав бездимне оточення.
29.05.2023
ДОТРИМУЙСЯ АНТИТЮТЮНОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА — НАБЛИЖАЙ ПЕРЕМОГУ!
Безпечного куріння не існує. Чинне законодавство захищає громадян від тютюнового диму та нікотинових викидів у всіх громадських та робочих приміщеннях. Дотримуймося антитютюнового законодавства, адже турбота про здоров’я одне одного — важливий внесок у перемогу України! Стаття 13 Закону України №2899–IV забороняє куріння у визначених громадських місцях http://surl.li/guadb. Зокрема, у приміщеннях кафе, барів та ресторанів заборонено курити: тютюнові вироби, кальяни, електронні сигарети, сигарети для нагрівання разом з пристроями для нагрівання, травʼяні вироби для куріння.
Якщо ви спостерігаєте порушення антитютюнового законодавства, передайте своє звернення через сервіс Центру громадського здоров’я https://nosmoking.phc.org.ua/
Як скористатися Законом та захистити себе від пасивного куріння, читайте у статті http://surl.li/cjqcr
Макет інформаційного повідомлення з графічним знаком про заборону куріння для друку – http://surl.li/guaih
Дякуємо, що не курите!
25.05.2023
УРЯД ЗАТВЕРДИВ НОВИЙ ПОРЯДОК ОДЕРЖАННЯ ПОСВІДЧЕННЯ ПРО ПРАВО РОБОТИ З ПЕСТИЦИДАМИ
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує суб’єктів господарювання про те, що Кабінет Міністрів України Постановою від 09.05.2023 р. № 458 затвердив новий Порядок одержання Посвідчення про право роботи з пестицидами.
Документ вступає в дію з 28 червня 2023 року.
Згідно даного Порядку, працівники підприємств, організацій, установ, фізичні особи-підприємці, діяльність, яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами, повинні пройти спеціальну підготовку з питань безпечного проведення робіт з пестицидами та отримати Свідоцтво про проходження навчання та за результатами складання тестів (екзамену) отримати Посвідчення про право роботи з пестицидами.
Якщо особою надано менше 70 відсотків правильних відповідей, можна пройти повторне тестування не раніше, ніж через п’ять робочих днів. У разі коли повторне тестування не було успішно пройдено, особа проходить повторне навчання з питань безпечного поводження з пестицидами відповідно до цього Порядку.
Для отримання вище зазначених документів необхідно звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області із зверненням (заявою) згідно форми, що визначена Постановою КМУ від 09.05.2023 р. № 458.
Додатково інформуємо, що згідно наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 25.02.2021 р. № 395 «Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 р. № 96» встановлено розмір плати за проведення навчання працівників, які безпосередньо виконують роботи пов’язані з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами.
Звертаємо увагу керівників сільськогосподарських, фермерських господарств, фізичних осіб-підприємців: КМУ постановою від 16.03.2022 р. № 297 установив, що строк дії допусків (посвідчень) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, виданих відповідно до ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» та Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, затвердженого Постановою КМУ від 18.09.1995 р. № 746, та дійсних станом на 1 січня 2022 р., продовжується на період дії воєнного стану в Україні та на 90 днів, наступних за днем його припинення або скасування.
Тож, тим суб’єктам господарювання, які не мають дозвільних документів, дійсних станом на 1 січня 2022 р., в терміновому порядку необхідно їх отримати.
За консультаціями звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області: вул. Шевченка, 1 с.Підлужжя, Івано-Франківський район, контактний тел. 0342-787667, електронна адреса fitobezpeka.if@vetif.gov.ua)
24.05.2023
НА ПРИКАРПАТТІ ЗАВЕРШЕНО ПЕРШИЙ ЕТАП КАМПАНІЇ З ПЕРОРАЛЬНОЇ ІМУНІЗАЦІЇ ДИКИХ М’ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ
24 травня 2023 року в Івано-Франківській області завершено проведення першого етапу заходів пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, які тривали 3 дні.
Цьогоріч, у зв’язку із воєнним станом, усі роботи з розповсюдження вакцини проводились ручним способом, без застосування авіації.
Так на території сільськогосподарських, лісових угідь, вирубок, на перехрестях та узбіччях доріг, вздовж річок шляхом наземного розподілу розкладено 32,5 тис. доз вакцини на загальній площі 1,3 тис. км. кв.
Розповсюдження приманок проводила 71 робоча група.
До складу груп входили спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в області та Івано-Франківської обласної державної лікарні ветеринарної медицини – 184 особи, представники органів місцевого самоврядування – 82 особи, працівники національної поліції – 45 осіб, фахівці лісового та мисливського господарства і користувачі мисливських угідь – 114 осіб, – всього 425 осіб.
Дана кампанія спрямована на створення стійкого імунітету до сказу серед диких тварин, адже дикі тварини, а саме лисиці, є основним резервуаром збудника вірусу сказу в навколишньому середовищі. В свою чергу це зменшить ймовірність передачі збудника захворювання до сільськогосподарських та домашніх тварин.
Перший етап кампанії з пероральної імунізації знайшов позитивний відгук та підтримку серед населення краю, органів місцевого самоврядування та користувачів мисливських угідь, оскільки регуляція чисельності популяції червоної лисиці у зв’язку з воєнним станом не проводилась.
Вчергове нагадуємо: приманка з вакциною безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із запахом м’ясокісткового борошна. При виявлені приманок – не беріть їх до рук і не переносьте з місць розкладання, щоб тварини могли їх знайти.
22.05.2023
УВАГА!!! НА ТЕРИТОРІЇ ОБЛАСТІ ПРОВОДИТЬСЯ ПЕРОРАЛЬНА ВАКЦИНАЦІЯ ДИКИХ М’ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ
22 травня 2023 року на території Прикарпаття розпочато кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.
Приманки з вакциною розповсюджуються шляхом наземного розподілу на узліссях, узбіччі доріг, річок, сільськогосподарських угідь, у лісах, на перехрестях доріг та на території вирубок.
Для розповсюдження приманок в області створена 71 група, до складу яких входять представники Головного управління Держпродспоживслужби в області, державної служби ветеринарної медицини, органів місцевого самоврядування, національної поліції, лісового та мисливського господарства та користувачі мисливських угідь.
Нагадуємо: приманка з вакциною безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із запахом м’ясокісткового борошна.
Прохання до жителів області: при виявлені подібних приманок – не брати їх руками і не переносити з місць розкладання.
17.05.2023
РАННІ ОВОЧІ, ФРУКТИ: ЯК УБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД НАДМІРНОЇ КІЛЬКОСТІ НІТРАТІВ
Перші в сезоні овочі, фрукти і зелень уже на прилавках ринків та магазинів. Але купуючи першу полуницю чи пучок зелені, слід пам’ятати про потенційну небезпеку, яку вони можуть в собі містити. А це нітрати і пестициди.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу: рання продукція, вирощена в парниках і теплицях, містить у в 2-3 рази більше нітратів. Згідно з дослідженнями, зі свіжими овочами до організму людини потрапляє від 40 до 80 відсотків добової дози нітратів. Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук капуста, редис, зелена цибуля та кріп.
Нітрати – солі азотної кислоти. Первинним їх джерелом для овочів і фруктів є ґрунт. Рослини мають здатність поглинати з насиченого добривами ґрунту надмірну кількість сполук азоту, більше за необхідну. Існують допустимі норми нітратів в овочах, фруктах та зелені, з урахуванням безпечності для організму людини.
Для того, щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування продукції:
- Не вибирайте великі плоди, бо це одна з візуальних ознак наявності в ньому стимулюючих речовин.
- Уся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору; обріз коренів зелені повинен бути свіжим, а огірки – твердими і з тонкою шкіркою.
- Рання капуста безпечніша, коли не дуже тверда, з яскраво-зеленими блискучими листями і свіжим обрізом. Плоди редису мають бути не дуже великі, але тверді і рівномірно забарвлені, без темних і жовтих плям. При виборі болгарського перцю звертайте увагу на чашечку – вона має бути зелена і мати свіжий обріз.
- Найбільше нітратів – у серцевині чи качані плода. Тому жорсткі ребра капусти, розташовані біля качана, краще не вживати. Обов’язково видаляйте жовту серцевину з червоного помідора.
- У домашніх умовах можна дещо зменшити шкідливий вміст нітратів. Головне правило – перед вживанням і приготуванням ретельно мийте полуницю, черешню, овочі, видаляйте пошкоджені та позеленілі частини (картопля, морква), а також замочіть їх на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть іще раз.
- В огірках і редисі бажано зчищувати шкірку, зрізати плодоніжки і хвостики не менш, як сантиметр з обох бокiв. Це ж стосується й ранньої моркви, буряка. Стебла зелені (петрушка, кріп тощо) накопичують більше нітратів, ніж гілочки, тож краще їх не вживати.
- Овочі, які не піддаєте термообробці – огірки, помідори, капуста, зелень – перед вживанням окропіть лимонним чи гранатовим соком: їхня кислота має властивість знешкоджувати нітрати. Нітросполуки в шлунку перетворюються на небезпечні лише під впливом нітробактерій, а лимонна кислота швидко заблокує їхнє розмноження.
- При тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%, але відвар із ранніх овочів необхідно злити відразу ж після варіння, а вже потім солити овочі.
- Не варто тримати овочі довго навіть у холодильнику, адже при зміні температури і тривалому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.
- Салати найкраще готувати на один раз і не зберігати розрізані овочі в холодильнику.
- Перед приготування “молодого” борщу овочі варто спершу проварити в невеликій кількості води і злити її, а вже на свіжій – готувати страву.
Дізнатись про вміст в овочах чи фруктах нітратів або залишків пестицидів можна лише після проведення необхідних лабораторних досліджень.
На сільськогосподарському ринку продаж продукції тваринного і рослинного походження дозволяється лише після проведення її досліджень в державних лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи.
Так за 4 місяці 2023 року проведено ветеринарно-санітарну експертизу 24759 зразків овочів та фруктів, які реалізувались на ринках області, а це 42580 досліджень. За результатами не допущено в обіг 1,255 т невідповідної рослинної продукції.
Тож купуючи овочі та фрукти, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість, а також вимагайте експертний висновок про дослідження продукції, в тому числі і на вміст нітратів.
Додатково наголошуємо: не купуйте продукцію у місцях стихійної торгівлі, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль, бережіть себе, своїх дітей та рідних!
15.05.2023
КУРІННЯ КАЛЬЯНУ ШКОДИТЬ ВАШОМ У ЗДОРОВ’Ю
Плануєте відвідати заклад, у якому зокрема подають кальян? В такому випадку варто пам’ятати, що перебування в приміщенні, де курять кальян, завдає такої ж серйозної шкоди, як і власне куріння.
Пасивне куріння може спричинити запаморочення, отруєння, головний біль, ураження дихальних шляхів, а при постійному вдиханні – навіть ішемічну хворобу серця й рак легень. Дим від кальяну складається з газів, які не мають кольору, запаху, тож пасивні курці відчувають лише солодкуватий запах ароматизаторів.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» куріння кальянів дозволене тільки у спеціально відведених місцях, які не мають потреби відвідувати люди, що не курять. У приміщеннях кафе, барів і ресторанів куріння кальянів заборонено.
Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує: сесія куріння кальяну завдає такої ж шкоди, як і сто викурених сигарет. Курець кальяну вдихає в 30–40 разів більше диму, ніж курець сигарети. Смако-ароматичні домішки суміші для кальяну також покликані полегшити вдихання більшої кількості диму.
Кальян – це тютюновий виріб, який містить нікотин. Тривале вживання кальяну прямо пов’язане з нікотиновою залежністю, що може стати причиною вживання кількох тютюнових виробів одночасно. Безпечного куріння не існує.
25.04.2023
УВАГА! НА ПРИКАРПАТТІ ТРИВАЄ ЩОРІЧНА КАМПАНІЯ ПРОТИЕПІЗООТИЧНИХ ЗАХОДІВ НА ПАСІКАХ
На території Івано-Франківської області, відповідно до плану протиепізоотичних заходів, спеціалістами обласної державної лікарні ветеринарної медицини здійснюються ветеринарно-санітарні заходи на пасіках, які триватимуть до 15 травня поточного року.
Результати заходів вносяться у паспорт пасіки.
Ознайомитись з графіком проведення планових протиепізоотичних заходів на пасіках на території Івано-Франківської області в 2023 році можна на веб-сайті Головного управління в розділі «Все для пасічника» за посиланням https://vetif.gov.ua/images/%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%A4%D0%86%D0%9A_%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%96%D0%B7%D1%96%D1%97_%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%96%D0%BA_%D0%B2_2023.pdf
Крім того подаємо до уваги зацікавлених сторін розроблений Держпродспоживслужбою Алгоритм дій при проведенні планових протиепізоотичних заходів на пасіках.
05.04.2023
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ НАПЕРЕДОДНІ ВЕЛИКОДНІХ СВЯТ
Незабаром свято Воскресіння Господнього, в кожній церкві Івано-Франківщини освятять пасхальні кошики, в яких обов’язково будуть паска, яйця, ковбаси, сир та масло.
Крім того, в кожному домі готуватимуть інші святкові страви до великоднього столу, а ще – гостинці на передову для наших воїнів-захисників та для внутрішньо переміщених осіб.
Щоб уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних простих правил.
При закупівлі харчових продуктів:
– купуйте продукти та продовольчу сировину (яйця, м’ясо, молочні продукти) в спеціалізованих магазинах або на агропродовольчому ринку, оминайте місця стихійної торгівлі;
– не купуйте продукти сумнівної якості;
– купуючи будь-які харчові продукти, завжди перевіряйте відповідність маркування, умови їх зберігання та терміни придатності;
– при купівлі фасованого харчового продукту також зверніть увагу на цілісність упаковки;
– не купуйте продукти завчасно, особливо ті, що швидко псуються.
При зберіганні харчових продуктів:
– дотримуйтеся умов зберігання харчових продуктів, які зазначені на етикетці (маркуванні), особливо це важливо для продуктів, які швидко псуються;
– належно зберігайте харчові продуктів у холодильнику (сирі та готові продукти зберігайте окремо);
– забезпечуйте відповідні температурні режими зберігання для замороженої та охолодженої продукції (м’яса, риби тощо).
Готуючи страви – пам’ятайте:
– перед початком приготування їжі завжди ретельно мийте руки з милом;
– для приготування страв використовуйте лише питну воду;
– придбане на ринках молоко потрібно кип’ятити;
– свіжі овочі та фрукти перед вживанням ретельно промийте проточною водою;
– використовуйте окремий розподільний інвентар (дошки, лотки, ножі, щипці, ложки і т.д.) для обробки сировини та готових до споживання харчових продуктів;
– продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, салати, до складу яких входять яйця, молочні продукти тощо), зберігайте в холодильнику, дотримуйтесь встановлених термінів та умов зберігання.
У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання (біль у животі, блювання, діарея, підвищення температури тіла, слабкість) – не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтеся за допомогою до лікаря.
Бажаємо перемоги і миру, спокою і добра вам і вашим близьким. Нехай ваші великодні кошики завжди були повні здоров’ям, щастям та міцною вірою у світле майбутнє!
04.04.2023
УВАГА: НАБУЛИ ЧИННОСТІ ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО РЕКЛАМУ»
Звертаємо увагу, суб’єктів господарювання в т.ч. рекламодавців розповсюджувачів та виробників реклами, що з 31 березня 2023 року набули чинності зміни до Закону України «Про рекламу», які внесені Законом України «Про медіа» від 13.12.2022 року № 2849-ІХ.
Зокрема, набувають чинності зміни до статті 22 Закону України «Про рекламу», відповідно до яких обмеження та заборони, що раніше стосувалися виключно реклами тютюнових виробів, реклами знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, з 31.03.2023 року також розповсюджуються на рекламу предметів, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів, рекламу трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та на рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються вказані товари.
Отже, реклама тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, забороняється:
– у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження, а також в онлайн-медіа, на перших і останніх сторінках друкованих медіа, в усіх друкованих медіа для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих медіа;
– у наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та інших виданнях, у тому числі в усіх друкованих медіа;
– засобами внутрішньої реклами;
– на транспорті;
– за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння за умови, що на такі заходи допускаються лише працівники підприємств, які мають ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами, предметами, пов’язаними з їх вживанням, трав’яними виробами для куріння, електронними сигаретами, заправними контейнерами, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння або виробництво тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння);
– засобами зовнішньої реклами;
– у місцях проведення масових заходів політичного, освітнього, релігійного, спортивного характеру (спортивних заходів та спортивних змагань) та розважальних заходів, призначених для неповнолітніх осіб;
– у мережі Інтернет, крім веб-сайтів, призначених для повнолітніх осіб, обов’язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачів.
З метою виявлення порушень, захисту населення від шкідливого впливу тютюнових виробів, слід звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області: тел.(0342)528371, ifyzps@ukr.net.
07.03.2023
ЗАПРАЦЮВАВ НОВИЙ РЕЄСТР ПРОГРАМИ РЕІМБУРСАЦІЇ «ДОСТУПНІ ЛІКИ»
Державна програма «Доступні ліки» продовжує діяти в період воєнного стану. Більш того, кількість лікарських засобів, які українці сьогодні можуть придбати безкоштовно або з певною доплатою, зростає.
МОЗ затвердило Наказ від 21.02.2023 № 351 “Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 14 лютого 2023 року”. Наказ набрав чинності 27 лютого. До нового Реєстру “Доступних ліків” увійшло 486 препаратів, 184 – з них повністю безкоштовні, інші – з невеликою доплатою.
Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни».
За програмою «Доступні ліки» можна отримати препарати від серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань; діабету ІІ типу; інсуліни та аналоги; ліки для профілактики інсультів та інфарктів; від розладів психіки та поведінки; епілепсії; для лікування бронхіальної астми; нецукрового діабету; хвороби Паркінсона; хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів
В оновлений Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення додано лікарські засоби для пацієнтів у посттрансплантаційний період.
Загалом до програми реімбурсації включено 21 найменування препаратів для пацієнтів, яким були зроблені трансплантації. Із них 15 — повністю безоплатні, 6 – із частковою доплатою.
Важливо, що Програма реімбурсації «Доступні ліки» не має територіальних обмежень всередині країни, тож пацієнти можуть отримувати свої препарати там, де їм зручно. Принцип отримання «доступних ліків» дуже простий: ви отримуєте ліки в аптеці за рецептом безоплатно, або з невеликою доплатою, а держава сплачує вартість ваших препаратів аптеці.
14.10.2022
НА ПРИКАРПАТТІ РАДІАЦІЙНИЙ ФОН ТА РАДІОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ У ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ В МЕЖАХ НОРМИ
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, в м. Івано-Фраківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань природного радіаційного фону на Прикарпатті можна визнати як радіаційно безпечним.
Показники потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території м. Івано-Франківська станом на 14 жовтня 2022р. становить 0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год. ). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
Крім того фахівцями державних лабораторій Держпродспоживслужби Івано-Франківської області здійснюється лабораторний контроль радіологічних показників у харчових продуктах на:
- агропродовольчих ринках:
– овочі (середній вміст Cs – 28,64-32,03 Бк/кг (при нормі 40 Бк/кг));
– фрукти (середній вміст Cs – 54,27-58,24 Бк/кг (при нормі 70 Бк/кг));
– гриби свіжі (середній вміст Cs – 106,59-175,49 Бк/кг (при нормі 500 Бк/кг));
– гриби сухі (середній вміст Cs – 560,55-636,46 Бк/кг (при нормі 2 500 Бк/кг)).
- на промисловому виробництві харчових продуктів:
– м’ясо та м’ясні продукти (середній вміст Cs – 2,58-2,70 Бк/кг (при нормі 200 Бк/кг), St – 4,11-4,14 Бк/кг (при нормі 20 Бк/кг));
– овочі (середній вміст Cs – 3,71-3,75 Бк/кг (при нормі 40 Бк/кг), St 2,56-2,63 – Бк/кг (при нормі 20 Бк/кг));
– зерно (середній вміст Cs – 3,79-3,90 Бк/кг (при нормі 50 Бк/кг), St – 4,24-4,58 Бк/кг (при нормі 20 Бк/кг));
– гриби сухі (середній вміст Cs – 16,8 Бк/кг (при нормі 2 500 Бк/кг), St – 5,36 Бк/кг (при нормі 250 Бк/кг));
– молочні продукти (середній вміст Cs – 3,57-5,69 Бк/кг (при нормі 200 Бк/кг), St – 1,77-3,01 Бк/кг (при нормі 40 Бк/кг)).
26.09.2022
ЗАТВЕРДЖЕНІ ЗМІНИ ДО ВИМОГ ЩОДО БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ЯКОСТІ МОЛОКА І МОЛОЧНИХ ПРОДУКТІВ
Наказом Мінагрополітики від 22.08.2022 № 595 «Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2019 року № 118», який зареєстрований у Міністерстві юстиції від 16.09.2022 №10077/38413, затверджені зміни до Вимог щодо безпечності та якості молока і молочних продуктів.
Це черговий крок, що наближає молочний сектор України до вимог європейського законодавства. В першу чергу йдеться про удосконалення заходів щодо належної виробничої практики виробництва та обігу молока, що передбачають запровадження прозорої системи та простежуваності ведення записів та обміну даними про результати лабораторних досліджень (випробувань) з використанням інформаційно-комунікаційної системи компетентного органу.
В свою чергу, це дозволить операторам ринку молока та молочних продуктів своєчасно та неупереджено виконувати вимоги статті 40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин». Також запроваджуються чіткі механізми щодо проведення лабораторних досліджень (випробувань), зокрема:
– визначаються методи, в тому числі референс-методи для перевірки відповідності молока та молочної продукції затвердженим критеріям;
– встановлюється мінімальна періодичність досліджень на виявлення залишків ветеринарних препаратів та інгібіторів, щодо вмісту яких встановлено законодавчі обмеження та/або у кількості, що перевищує максимально допустимі рівні.
Крім того, деталізуються вимоги та критерії придатності молока, яке може використовуватися для споживання людиною, та поводження з молоком, яке не відповідає вимогам цього наказу.
Звертаємо увагу операторів молочного ринку, що зазначені зміни, затверджені наказом Мінагрополітики від 22.08.2022 № 595, набирають чинності з дня його офіційного опублікування, що заплановане попередньо на 30.09.2022.
22.09.2022
ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ
До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 29 липня 2022 року № 2022.3840-fup 78 стосовно виявлення тропанових алкалоїдів у кукурудзяних чіпсах, що експортувалися з Німеччини (виробник: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Germany) до України (отримувач:
ТОВ «БЮРО ВИН» вул. Мечнікова, 9, м. Київ, 01021; ТОВ «ТС Плюс»,
вул. Краснова, 27, м. Київ, 03115).
Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області попереджає операторів ринку, які використовують у виробництві та/ або здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучення з виробництва та /або обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”
Шановні споживачі! У разі виявлення вказаного харчового продукту, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.
21.09.2022
ПРО ПРОВЕДЕННЯ ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ВЛІТКУ 2022 РОКУ НА ПРИКАРПАТТІ
Закінчилося літо, а з ним і період оздоровлення та відпочинку для дітей. Через російську агресію не всі дитячі заклади оздоровлення та відпочинку нашої області надавали послуги з оздоровлення та відпочинку дітям, так як приймали внутрішньо переміщених осіб, а інші – не мали відповідно облаштованих укриттів.
Загалом влітку 2022 року у нашій області функціонувало 18 закладів оздоровлення та відпочинку дітей, із них 12 – позаміських (в т.ч. 2 санаторного типу), 2 – табори праці та відпочинку, 4 – наметові табори.
Всього в дитячих закладах області протягом оздоровчого сезону перебувало 7329 дітей, із них 1728 – оздоровлювалось, 5601 – відпочивали. До початку оздоровчого періоду за участю спеціалістів Держпродспоживслужби області проведено 17 комісійних обстежень.
З метою забезпечення дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства про безпечність та якість харчових продуктів, попередження виникнення спалахів групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь у закладах оздоровлення та відпочинку дітей, які функціонують у літній період 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області видано Доручення та Наказ від 22.06.2022 № 277 «Про проведення моніторингу в закладах оздоровлення та відпочинку дітей». Періодичність проведення моніторингових досліджень – 1 раз в зміну.
За весь період оздоровлення та відпочинку дітей фахівцями Головного управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області проведено 34 моніторингові візити у сфері санітарного законодавства та безпечності харчових продуктів, під час яких виявлено порушення у 4-х закладах оздоровлення. Основними порушеннями були: не погоджені примірні меню з Держпродспоживслужбою, не укладені договори на проведення дезінфекційних заходів, невідповідність денного меню-розкладу до примірного. За результатами проведених обстежень працівниками Держпродспоживслужби надано відповідні пропозиції керівникам оздоровчих закладів щодо їх усунення та створення належних умов для безпечного відпочинку дітей.
У ході проведеного моніторингу досліджено 14 проб питної води за бактеріологічними та 13 – за санітарно-хімічними показниками. Відхилень за бактеріологічними показниками – 1 (ПЗОВ «Артек-Карпати-Буковель», проведено повторну чистку, дезінфекцію джерела водопостачання та проведено повторне дослідження води. Відхилень не виявлено.
Окрім цього проводиться відбір готових страв на бактеріологічне забруднення (відібрано 22 проби ), відхилень не виявлено; змивів з обладнання, одягу та рук працівників – 240, виявлено 12 позитивних, що становить 5%.
При проведенні оздоровчої кампанії влітку 2022 року спеціалістами ГУ ДПСС в Івано-Франківській області були вжиті заходи щодо нагляду за дотриманням у закладах оздоровлення та відпочинку для дітей вимог санітарного законодавства, законодавства у сфері безпечності харчових продуктів, проведено 48 бесід, 1 нарада з метою недопущення виникнення спалахів інфекційних захворювань та харчових отруєнь під час їх функціонування.
В області під час проведення дитячої оздоровчої кампанії влітку 2022 року спалахи харчових отруєнь не реєструвалися.
09.09.2022
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН НА ПРИКАРПАТТІ В МЕЖАХ НОРМИ
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, в м. Івано-Фраківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань природного радіаційного фону на Прикарпатті можна визнати як радіаційно безпечним.
Показники потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території м. Івано-Франківська станом на 09 вересня 2022р. становить 0,11 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год. ). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
08.09.2022
ДО УВАГИ СПОЖИВАЧІВ ТА ОПЕРАТОРІВ РИНКУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про отримання інформаційного повідомлення через систему швидкого оповіщення по харчових продуктах та кормах (RASFF) від 29 серпня 2022 року № 2022.4963-fup3 стосовно виявлення незадекларованого мигдалю у шоколадно-горіховій пасті «Spread Up Choko Duo Hazelnuts», що експортувалася з Німеччини (постачальник: Natra Malle/All Crump, Belgium; імпортер: Buying International Group SPAR B.V. (BIGS), Netherlands) до України (отримувач: SPAR International B.V. – гуманіторна допомога).
Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції про необхідність вилучити її з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
Шановні споживачі! У разі виявлення в обігу цієї продукції, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.
19.08.2022
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН НА ІВАНО-ФРАНКІВЩИНІ В МЕЖАХ НОРМИ
В місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося – про це свідчать результати щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби,.
За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.
Показник потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 19 серпня 2022 року становить 0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
19.08.2022
ХТО ОПЛАТИТЬ ПОВІРКУ ЛІЧИЛЬНИКА ВОДИ – ВІДПОВІДЬ ФАХІВЦІВ
До управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби Прикарпаття надходять звернення споживачів з проханням надати роз’яснення щодо оплати за повірку лічильників. Тож, хто має сплачувати за повірку лічильника, споживач чи постачальник води ?
Надання послуг з постачання води здійснюється виключно на договірних засадах. Згідно пунктів 25 та 26 Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 05.07.2019 р. № 690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», виконавець здійснює обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку, зокрема його огляд, опломбування/розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодичну повірку засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла комерційного обліку, за рахунок плати за абонентське обслуговування.
Заміна і обслуговування, зокрема огляд, опломбування/розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодична повірка вузла (вузлів) розподільного обліку, здійснюються за рахунок споживача.
Статтею 1 Закону України «Про комерційний облік» визначені терміни вживаються в такому значенні:
- вузол комерційного обліку – вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом;
- вузол розподільного обліку – вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
Зважаючи на вище викладене, можна дійти висновку, що за рахунок плати за абонентське обслуговування відбувається повірка будинкових засобів обліку води, а повірка квартирних лічильників проводиться споживачем за власний рахунок.
12.08.2022
НА ПРИКАРПАТТІ РАДІАЦІЙНИЙ ФОН В МЕЖАХ НОРМИ
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.
Показник потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 12 серпня 2022 року становить 0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
04.08.2022
ДО УВАГИ АГРАРІЇВ: ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН НА СЕРПЕНЬ 2022 РОКУ
Агрометеорологічні умови липня залишалися задовільними для формування урожаю більшості сільськогосподарських культур.
Водночас з утриманням високої температури повітря, в умовах високої вологості зберігалися сприятливі умови для розвитку та поширення грибкових захворювань рослин.
Тому в серпні моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин матиме важливе значення в регулюванні чисельності шкідливих організмів та своєчасному застосуванні засобів захисту рослин.
Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини підготували детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільськогосподарських рослин у серпні 2022 року.
Його можна переглянути та завантажити за посиланням https://vetif.gov.ua/images/Prognoz_08.22.doc
28.07.2022
ПРАВА СПОЖИВАЧІВ ПІД ЧАС ГАРАНТІЙНОГО РЕМОНТУ ТЕХНІЧНО СКЛАДНОЇ ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ
Багатьом відома ситуація, коли техніка, яка знаходиться на гарантійному обслуговуванні виходить з ладу і споживач, намагаючись їх полагодити, стикається з численними проблемами.
Магазин, відправляє споживача в сервісний центр, а той знаходить масу причин, щоб відмовити в безкоштовному і своєчасному ремонті. Наприклад, збільшує термін проведення гарантійного ремонту, у разі відсутності запчастин. Змушує споживача розписатися в квитанції та погодитись з таким умовами, що призводить до збільшення терміну гарантійного ремонту до тридцяти і більше днів.
Так які ж права має споживач, щодо гарантійного ремонту?
Питання захисту споживачів під час гарантійного ремонту регулюються статями 8 та 17 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі-Закон) та Порядком гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів (далі-Порядок), затвердженим постановою КМУ від 11.04.2002 № 506.
У разі поломки товару протягом встановленого гарантійного терміну виробник (виконавець) зобов’язаний забезпечити безкоштовне виконання робіт з гарантійного ремонту. Він полягає в проведенні робіт, пов’язаних з усуненням недоліків товару, з метою його використання за призначенням протягом гарантійного терміну. При виконанні гарантійного ремонту, гарантійний термін збільшується на час перебування товару в ремонті.
Звертаємо увагу споживачів на те, що Закон передбачає єдиний випадок відмови в гарантійному ремонті – порушення споживачем правил експлуатації товару або його зберігання. Але цей факт має довести сторона, до якої споживач пред’явив вимогу про безоплатне усунення недоліків.
З вимогою про безоплатне усунення недоліків, тобто про виконання гарантійного ремонту, споживач відповідно до ст. 8 Закону має право звернутися за своїм вибором до продавця, у якого був придбаний товар, до виробника або підприємства, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача (далі – виконавець). Якщо споживач вирішив звернутися в сервісний центр, то слід звертатися в ті з них, які вказані виробником в експлуатаційних документах.
Вимогу бажано викладати в письмовій формі, наприклад, у вигляді претензії, додавши до неї копії чека та технічного паспорта або документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. Претензія складається в довільній формі у двох примірниках, один з яких передається виконавцю, а інший, з відміткою про її отримання та датою, залишається у споживача. Якщо претензію відмовляються прийняти, її слід відправити поштою рекомендованим листом, бажано з повідомленням про вручення, в такому випадку споживач знатиме, хто і коли отримав його претензію.
Відповідно до ст. 8 Закону виконавець повинен усунути недоліки товару протягом 14 днів з дати пред’явлення вимоги споживачем. Зазначений строк може бути збільшений лише за згодою сторін. Тому, якщо в квитанції про прийом товару в ремонт зазначено термін ремонту 28 днів, споживач має право не підписувати її і вимагати усунення недоліків у строк, що не перевищує 14 днів.
Звертаємо увагу споживачів на те, що Законом встановлено відповідальність виконавця за несвоєчасне усунення недоліків. Так, згідно зі ст. 8 Закону, за кожний день затримки усунення недоліків понад установлений строк (14 днів) споживачеві виплачується неустойка в розмірі 1% вартості товару.
На час ремонту товару, споживач має право в письмовій формі вимагати надання (з доставкою за рахунок виконавця, якщо товар великогабаритний або його вага перевищує 5 кг) аналогічного товару належної якості, тобто товару, що володіє тими ж основними споживчими властивостями.
Перелік товарів, які на письмову вимогу надаються споживачеві з обмінного фонду, затверджено постановою КМУ від 19.03.1994 р. № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів».
У разі порушення ваших прав, як споживача, ви може звернутися із відповідною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за адресою: вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ або надіслати заяву зручним способом: поштою, електронною поштою або через веб-сайт управління. Контактний телефон 0342-559617.
28.07.2022
ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ ДИТЯЧОГО ХАРЧУВАННЯ
13 травня 2022 року в Україні вперше запроваджено правове регулювання реклами дитячого харчування (підстава: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням у відповідність з вимогами законодавства Європейського Союзу» від 21.10.2021 р. № 1822–IX).
Ведучи мову про вимоги до реклами дитячого харчування, необхідно уточнити, що це не про рекламу будь-якого харчування, призначеного для дітей, а виключно про дитячі суміші початкові (призначені для годування дітей грудного віку протягом перших місяців життя до введення прикорму) та дитячі суміші для подальшого годування (призначені для годування дітей грудного віку разом із прикормом). Діти грудного віку – це діти віком від народження до одного року.
Стаття 25-2 Закону України «Про рекламу» встановлює заборону на рекламу вказаних дитячих сумішей з окремими виключеннями, а саме, по аналогії з рекламою рецептурних лікарських засобів, дозволяється реклама для професіоналів, тобто в таких місцях і джерелах, до яких доступ мають відповідні фахівці.
Отже, дозволяється реклама:
– у спеціалізованих виданнях (у тому числі електронних) з питань догляду за дітьми грудного віку та/або дітьми раннього віку;
– у наукових фахових виданнях (у тому числі електронних);
– у матеріалах (у тому числі електронних), які поширюються на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики, призначених виключно для осіб, які мають кваліфікацію в галузі медицини, харчування або фармації.
Дуже важлива норма у абз.5 вищезазначеної статті, на яку звертаємо особливу увагу, а саме, що «зазначена реклама може містити лише науково підтверджену інформацію, а також інформацію, яка не справляє враження, що штучне вигодовування є рівноцінним або має переваги порівняно із грудним вигодовуванням».
Реклама дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування, що розміщена для професіоналів, повинна також відповідати вимогам ч.11–14 ст.6–1 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».
Реклама дитячих сумішей початкових:
– повинна містити інформацію про безумовну перевагу грудного вигодовування;
– забороняється використовуватися малюнки/фото дітей грудного віку, інші малюнки або текст, які ідеалізують такі харчові продукти (крім використання графічних зображень для полегшення впізнаваності дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування, а також для ілюстрації методів приготування таких харчових продуктів);
– забороняється використовувати слова «гуманізований», «материнський», «адаптований» або будь-які однокореневі слова чи похідні від них будь-якою мовою; відрізнятись від реклами дитячих сумішей для подальшого годування;
– містити напис «Важливе повідомлення» або «Важливо», або «Важлива інформація» перед вказівкою (і) про те, що дитяча суміш призначена для дітей грудного віку від народження, якщо вони не годуються грудним молоком; (іі) про переваги грудного вигодовування та рекомендації про використання такого харчового продукту виключно за порадою незалежних від операторів ринку осіб, які мають кваліфікацію в галузі медицини, харчування, фармації.
Реклама дитячих сумішей для подальшого годування:
– повинна містити інформацію про безумовну перевагу грудного вигодовування;
– забороняється використовувати слова «гуманізований», «материнський», «адаптований» або будь-які однокореневі слова чи похідні від них будь-якою мовою; відрізнятись від реклами дитячих сумішей початкових.
Поряд з цим, наголошуємо, що рішення про доцільність вживання дитячих сумішей має ухвалюватися батьками після консультування із педіатром чи іншим спеціалістом, обізнаним із інформацією про їх поживну цінність із урахуванням потреб конкретного малюка.
22.07.2022
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН НА ІВАНО-ФРАНКІВЩИНІ В МЕЖАХ НОРМИ
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.
Показник потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 22 липня 2022 року становить 0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
22.07.2022
НА СУМЩИНІ ЗАРЕЄСТРОВАНО ВИПАДОК АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ
В особистому селянському господарстві с.Зазірки Кролевецької ОТГ Конотопського району Сумської області підтверджено діагноз африканська чума свиней – 1 голова свійської свині.
Про випадок інформує Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області (звіт про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Сумської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 20.07.2022 № 001107 п.м./22) .
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичних осередків, зон захисту та нагляду.
В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС.
Суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність із розведення, утримання та обігу свиней рекомендуємо не здійснювати господарські зв’язки із зазначеними територіями.
21.07.2022
ДО УВАГИ СПОЖИВАЧІВ ТА ОПЕРАТОРІВ РИНКУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ: НЕБЕЗПЕЧНЕ МОРОЗИВО З ФРАНЦІЇ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про надходження інформаційного повідомлення, отриманого по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 12.07.2022 р. №2022.4027-fup 10 стосовно виявлення етиленоксиду у ванільному морозиві, що експортувалося з Франції (виробник: Häagen-Dazs, France) до України (оптовий продавець: ТОВ «Сільпо Фуд», вул. Гоголівська, 1 а, с.Квітневе, Київська область, 074081).
Держпродспоживслужба Прикарпаття попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції про необхідність вилучити її з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Шановні споживачі! У разі виявлення в обігу цієї продукції, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 51-13-89 або звертайтесь до територіальних управлінь.
20.07.2022
ПРО РОБОТУ ПРИКАРПАТСЬКИХ ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Станом на 20 липня 2022 року в Івано-Франківській області працює 41 заклад дошкільної освіти.
Зокрема, заклади працюють в м. Івано-Франківську (13), м. Коломия (8), м. Долина (7), м. Калуш (2), м. Бурштин (2), м. Городенка (2), м. Надвірна (2), м. Снятин (1) та с. Матеївці, с. Пилипи, с. Залуччя Матеївецької ТГ (3) та с.Поляниця Поляницької ТГ (1).
Дані заклади розпочали свою роботу після дозволу комісій, котрі перевіряли наявність у них укриттів для розміщення дітей та працівників у випадку повітряної тривоги.
Протягом червня-липня 2022 року спеціалісти та фахівці управлінь та відділів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели 39 моніторингових обстежень закладів дошкільної освіти.
В 37 закладах виявлено порушення санітарних норм.
Під час обстежень виявлено такі основні порушення:
– не здійснюється виробничий контроль по мікробіологічних показниках готових страв, змивів, води питної;
– не пройдений періодичний медичний огляд працівниками;
– не проводяться заходи з профілактичної дератизації;
– денне меню не відповідає погодженому примірному 4-тижневому;
– прибиральний інвентар зберігається з порушеннями;
– недостатньо розроблювального інвентарю;
– ізолятор не відповідає вимогам;
– вода питна в закладі не відповідає вимогам по мікробіологічних показниках.
За результатами моніторингових обстежень надано 39 рекомендацій, 28 закладів вже уклали угоди на проведення лабораторних досліджень води питної, змивів та готових страв.
Згідно укладених угод лабораторіями Держпродспоживслужби досліджено:
– 90 змивів на бактерії групи кишкової палички, відібраних з столового та кухонного посуду, технологічного обладнання харчоблоку – з них не відповідали вимогам 5 змивів;
– 7 готових страв на мікробіологічні показники – невідповідностей не виявлено,
– 19 проб питної води по мікробіологічних показниках – з них 2 проби не відповідали гігєнічним вимогам.
Виконання наданих спеціалістами Держпродспоживслужби рекомендацій буде перевірено під час наступних моніторингових обстежень закладів дошкільної освіти.
20.07.2022
НОВІ УМОВИ ВВЕЗЕННЯ ДОМАШНІХ ТВАРИН ДО ПОЛЬЩІ ДІЯТИМУТЬ З 25 ЛИПНЯ
Впровадження нових умов ввезення домашніх тварин з України до Республіки Польща перенесено з 16 на 25 липня.
Так, з 25 липня 2022 року ввезення домашніх тварин (котів, собак та тхорів) в супроводі їх власників або опікунів (уповноважених осіб) на територію Республіки Польща з України буде можливим за умови виконання наступних вимог:
– тварина ідентифікована за допомогою мікрочіпу;
– тварина має діючу вакцинацію від сказу, яка проведена не раніше дати мікрочіпування;
– тварина має дійсний паспорт Європейського зразка, який видається ветеринарними установами Держпродспоживслужби та підтверджує проведення вищезгаданих операцій.
Для спрощення процедури перетину кордону польські митні та ветеринарні служби не вимагатимуть довідку про стан здоров’я та результати тестування рівня антитіл проти сказу, проведеного методом титрування.
У разі подальшого переміщення до країни, де таке випробування необхідно, власник домашньої тварини може провести тестування в Польщі. Витрати на дослідження та інші необхідні ветеринарні процедури несе власник тварини.
Довідково: тимчасово впроваджені правила переміщення домашніх тварин до країн ЄС в супроводі їх власників або опікунів (уповноважених осіб) тварин призупинені.
01.07.2022
ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН НА ЛИПЕНЬ 2022 РОКУ
В червні різке підвищення температурного режиму пришвидшило проходження фаз розвитку сільськогосподарських рослин, а висока вологість повітря та опади сприяли поширенню хвороб.
В липні подальший високий температурний режим збільшуватиме шкідливість сисних, листогризучих та плодопошкоджуючих шкідників. Інтенсивний розвиток хвороб у посівах технічних, овочевих культур та у плодових насадженнях ймовірний лише за наявності опадів.
Обстеження посівів сільськогосподарських рослин матиме важливе значення в регулюванні чисельності шкідливих організмів та своєчасному застосуванні засобів захисту рослин.
Детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільськогосподарських рослин у липні 2022 року розроблений спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини.
Його можна переглянути або завантажити за посиланням https://vetif.gov.ua/images/Prognoz_07.22.doc
01.07.2022
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує, що до Держпродспоживслужби надходить інформація про реєстрацію харчових отруєнь та випадків гострої кишкової інфекції, пов’язаних із вживанням небезпечних та неякісних харчових продуктів.
Всього з початку 2022 року фахівцями Держпродспоживслужби взято участь у розслідуванні 28 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждали 230 осіб.
В т.ч. 21 спалах гострих кишкових інфекцій зареєстровано вже після початку військової агресії російської федерації проти України, з них у пунктах прийому внутрішньо переміщених осіб – 15 спалахів. Спалахи зареєстровані в 11 областях України, зокрема, в т.ч. в Івано-Франківській області – один випадок.
Також спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби з початку року взяли участь у розслідуванні 23 випадків ботулізму з 26 постраждалими, із яких 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного непромислового (домашнього) виготовлення та риби сушеної «тараньки» придбаної у містах несанкціонованої торгівлі.
Ботулізм – це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Збудником захворювання є спороутворюючі, абсолютні анаеробні палички роду Clostridium (найчастіше C. botulinum). Спори присутні всюди у ґрунті, можуть зберігатися багато років; джерелом отруєння найчастіше є їжа, заражена спорами, у якій розмножуються бактерії, які виділяють велику кількість ботулотоксин, а шлях отруєння – шлунково-кишковий тракт (харчова форма). Сприятливим середовищем для їх розмноження є різні консерви, позбавлені припливу повітря (найчастіше домашні), з низькою кислотністю, низьким вмістом солі, нітратів та цукру (напр., м’ясні або овочеві консерви, овочі та картопля, які зберігаються у плівці, часник в олії, цибуля, м’ясо, риба, соуси). Дуже рідко ранева форма, ботулізм у немовлят або інгаляційна форма (внаслідок розпилення ботулотоксину під час біотерористичного акту).
Отож, найчастіше причиною ботулізму стають продукти домашнього консервування. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все добре з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими, адже ботулізм не можна визначити за кольором або смаком – мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Симптоми хвороби:
- Підвищена температура
- Сухість в роті
- Ускладнення ковтання, спрага, сухість слизових оболонок, подразнення в горлі, біль під час ковтання
- Невиразність мови
- Двоїння в очах, порушення зору (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання)
- Помутніння і опущення повік
- М’язова слабкість
- Запаморочення
- Нудота і блювання
- Пронос
- Здуття живота і запор
- Ураження м’язів шиї і кінцівок.
Інкубаційний період від 2-3 годин до 10 діб. У важких випадках розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Заходи безпеки
- Рибу перед послом в домашніх умовах необхідно очистити від нутрощів, ретельно промити зовнішню і внутрішню поверхні.
- Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх в герметично закритих банках в домашніх умовах.
- При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
- Важливо добре стерилізувати банки і кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
- При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати консерви при температурі 100 °С 5 хвилин для переходу спор в вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100 ° С – не менше 40 -60 хвилин з подальшою герметичним закриттям.
- Найменше здуття кришки – причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту банки.
- Також необхідно категорично виключити придбання домашніх консервів, в’яленої, копченої, солоної риби та інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі, у приватних осіб.
У разі появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
– не брати в дорогу і на відпочинок продукти, що швидко псуються;
– швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику і обов’язково дотримуватися термінів їх реалізації;
– ретельно проварювати, тушкувати і прожарювати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити або протушкувати;
– сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим інвентарем (ножі, дошки);
– захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх в закритому посуді;
– не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує на двох обов’язкових правилах, щоби вберегтися від ботулізму:
- Уникання споживання підозрілих продуктів (в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, м’ясних та грибних консервів (особливо домашнього виробництва), продуктів сумнівної якості та щодо яких ви не впевнені, що вони зберігались та/або транспортувались належним чином).
- Уникайте придбання харчових продуктів в місцях несанкціонованої торгівлі
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювота, пронос і т.п.) не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування та введення (у більшості випадків) ботулінічного антитоксину.
01.07.2022
НА ІВАНО-ФРАНКІВЩИНІ РАДІАЦІЙНИЙ ФОН В НОРМІ
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.
Показник потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 01 липня 2022 року становить 0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
29.06.2022
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ В ЛІТНЮ ПОРУ
Літо – це можливість розширити раціон вживання різноманітних фруктів і овочів, наситити організм вітамінами. Разом з тим, влітку збільшується ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних хвороб. Адже спека створює ідеальні умови для поширення збудників, що викликають захворювання на кишкові інфекції. В організм здорової людини збудники гострих кишкових інфекцій потрапляють із забрудненими харчовими продуктами та питною водою, а також через брудні руки при недотриманні правил особистої гігієни.
Гострі кишкові інфекції – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей.
Серед основних причин гострих кишкових інфекцій:
– недотримання правил особистої гігієни,
– недотримання умов і термінів зберігання сировини та готових страв,
– вживання неякісних харчових продуктів, які містять збудник захворювання тощо.
Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах.
Основні симптоми харчового отруєння – нудота і блювота, діарея, слабкість і нездужання, болі в шлунку, а також у багатьох випадках зміна кольору обличчя, озноб, підвищення температури. Кожне отруєння потребує обов’язкового звернення до лікаря.
З метою попередження харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій необхідно виконувати наступні заходи профілактики:
– не купуйте харчові продукти чи готові страви у місцях несанкціонованої торгівлі;
– не вживайте продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з вичерпаними термінами зберігання;
– не вживайте невідомі гриби, дикорослі ягоди, трави та інші рослини;
– не беріть в дорогу, при здійсненні подорожі та на відпочинок продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні);
– на відпочинку виключіть приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо);
– під час відпочинку з дітьми ознайомте дітей з правилами дотримання особистої гігієни, слідкуйте за тим, щоб діти не споживали незнайомі дикорослі рослини;
– не залишайте готову їжу на столі довше, ніж на дві години. Ні в якому разі не зберігайте їжу, яка залишилася після пікніка;
– ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету;
– добре проварюйте, тушкуйте і просмажуйте харчові продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу;
– мийте та обдавайте окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
– вживайте бутильовану воду або охолоджену кип’ячену воду.
Літо має бути приємним, смачним і вільним від незапланованих візитів до лікаря. Відпочивайте з розумом та будьте здорові!
28.06.2022
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ЗАСТЕРІГАЄ ВІД ОТРУЄНЬ ГРИБАМИ
Грибний сезон на Прикарпатті розпочато. В лісах області почали з’являтися перші літні гриби. На жаль, щороку в нашій області реєструються один-два десятки випадків отруєнь грибами, з них окремі випадки закінчуються смертю. Особливо сумно те, що часто трапляються випадки отруєнь грибами серед дітей, інколи навіть малолітніх.
В залежності від того, які гриби спожито, отруєння можуть мати різні симптоми. Отруєння умовно-їстівними грибами проявляють себе розладами травної системи: нудотою, блюванням, болем в животі, діареєю, головним болем, запамороченням.
Отруєння мухоморами виникають протягом перших годин після вживання та проявляються: сильним блюванням, слинотечею потовиділенням, звуженням зіниць, болем у животі, маренням та галюцинаціями, зниженням артеріального тиску, судомами.
Найбільш небезпечне отруєння блідою поганкою: перші ознаки з’являються не відразу після вживання, а через 1-2 доби, коли токсини практично всі всмокталися в кров. З’являється переймоподібний біль в животі, блювання, сильна спрага, сильна діарея з кров’яними згустками, різкий головний біль, почастішання пульсу, зниження кров’яного тиску, запаморочення, судоми. Пізніше з’являються жовтушність слизових оболонок, шкіри, біль в правому підребер’ї, важкі враження печінки та нирок. Смерть настає в 90% випадків.
Що необхідно пам’ятати, перш ніж вирушити до лісу за грибами.
- Збирайте тільки ті гриби, які ви добре знаєте.
- Ніколи не беріть до кошика незнайомі гриби.
- Не збирайте старі, перезрілі, червиві гриби.
- Не беріть частини грибів, а обов’язково цілі, щоб можна було добре їх роздивитися.
- Не пробуйте грибів на смак.
- В жодному разі не вживати гриби сирими.
- Не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, теплових електростанцій, великих промислових зон, сміттєзвалищ.
- Остерігайтеся пластинчастих грибів, адже саме ці гриби мають схожість з смертельно-отруйною блідою поганкою.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках та вздовж автошляхів.
- Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів.
- Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що може викликати захворювання ботулізмом.
- Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером чи заморожуйте.
- Дуже важлива попередня термічна обробка перед приготуванням: трикратне відварювання зі злиттям відвару протягом щонайменше 30 хвилин.
- Гриби це швидкопсувний продукт, їх необхідно готувати в день збору або на наступний.
- Страви з грибів зберігайте в емальованому посуді в холодильнику не більше 24 годин.
- Не можна вживати грибні страви дітям до 6 років та хворим на захворювання шлунково-кишкового тракту, вагітним жінкам та матерям, які годують дітей грудним молоком.
- Краще відмовтесь від вживання дикорослих грибів, а віддайте перевагу грибам вирощеним штучно (шампіньйонам та гливам).
- Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, лисичка і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.
Якщо ж після споживання грибних страв у вас або членів вашої сім’ї виникли ознаки отруєння: переймоподібний біль в животі, нудота чи діарея – не зволікайте, а негайно зверніться за медичною допомогою!
До приїзду швидкої допомоги хворому слід випити велику кількість води (не менше 1-2 л), додавши в неї 1 чайну ложку солі.
22.06.2022
ОГОЛОШЕННЯ
23 червня 2022 року о 10:00 год. управлінням захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області буде проведено онлайн-семінар на тему: «Права споживачів житлово-комунальних послуг та їх захист».
Даний захід буде проведений для суб’єктів господарювання, їх представників, представників органів місцевого самоврядування, інших зацікавлених суб’єктів споживчої політики.
Захід розроблений в контексті реалізації започаткованого Держпродспоживслужбою Прикарпаття проекту під назвою «Комунікаційна платформа для бізнесу», що сприятиме вирішенню ряду проблемних питань у сфері захисту прав споживачів, зменшенню адміністративного тиску на бізнес, пошуку соціальної рівноваги в суспільстві.
Основні питання, що будуть розглянуті в рамках семінару:
- Загальні поняття та нормативно-правова база житлово-комунальних послуг.
- Права споживача житлово-комунальних послуг (право споживача на несплату послуг та відшкодування матеріальної шкоди споживачам комунальних послуг).
- Оформлення акта-претензії, як механізм досудового врегулювання спору.
Місце проведення:
Інтернет- платформа Скайп.
Запрошуються суб’єкти господарської діяльності та уповноважені особи, відповідальні особи за роботу консультаційних центрів управлінь, відділів, Головного управління, представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань споживачів, ЗМІ.
Про визначені кандидатури (прізвище, ім’я, по батькові, посада, номер телефону, логін скайп) необхідно повідомити до 22 червня 2022 року на електронну адресу: ifyzps@ukr.net.
Контактний телефон: 0954204822 (Любов Осудар)
03.06.2022
ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НЕСАНКЦІОНОВАНОГО ВИКОРИСТАННЯ БАМБУКА В МЕЛАМІНОВИХ ЛОТКАХ – ПРО РЕЗУЛЬТАТИ РОЗСЛІДУВАННЯ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (76019 м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, тел. 51-13-89, ifdergprod@vetif.gov.ua) подає наступну актуальну інформацію.
27 травня 2022 року Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області повідомляло про отримання інформаційного повідомлення системи RASFF щодо виявлення несанкціонованого використання бамбука в меламінових лотках, що експортувалися з Польщі та реалізувалися ТОВ «Юск Україна» (м. Київ).
В ході проведеного розслідування спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області встановили, що в магазин J034 РЦ «Панорама Plaza» м. Івано-Франківськ за період з 17 лютого 2021 р. до 13 жовтня 2021 р. було ввезено 30 шт. лотків, залишки в кількості 14 лотків списано та утилізовано. Вказана продукція виключена з асортименту та більше не ввозиться і не розповсюджується на території України.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області
03.06.2022
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН НА ІВАНО-ФРАНКІВЩИНІ В МЕЖАХ НОРМИ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (76019 м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, тел. 51-13-89, ifdergprod@vetif.gov.ua) подає наступну актуальну інформацію.
За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.
За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.
Показники потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 03 червня 2022 року становлять 0,12-0,13 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області
03.06.2022
ЯКІ ШКІДНИКИ ТА ХВОРОБИ ЗАГРОЖУВАТИМУТЬ ПОСІВАМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР У ЧЕРВНІ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (76019 м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, тел. 51-13-89, ifdergprod@vetif.gov.ua) подає наступну актуальну інформацію.
Погодні умови травня (прохолодна, суха та вітряна погода) стримували розвиток сільськогосподарських рослин, обмежували чисельність і шкодочинність шкідливих організмів. За помірних температур та оптимальної вологості повітря у червні, прогнозуються сприятливі умови для розвитку та поширення шкідників та хвороб у посівах сільськогосподарських культур.
Важливо забезпечити постійний моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин, що матиме важливе значення для регулювання чисельності шкідливих організмів та своєчасного застосування засобів захисту рослин.
Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини подають до уваги детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільськогосподарських рослин у червні 2022 року, з яким можна ознайомитись або завантажити за посиланням https://vetif.gov.ua/images/prognoz_06_22.doc
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області
01.06.2022
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО МЕТОДІВ ЗНИЩЕННЯ БОРЩІВНИКА СОСНОВСЬКОГО
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (76019 м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, тел. 51-13-89, ifdergprod@vetif.gov.ua) подає наступну актуальну інформацію.
Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden.) – багаторічна рослина до 2-3 метрів висоти, що виглядає наче величезний кріп, має товсте порожнисте стебло та великі перисті листки.
Розмножується лише насінням. В середньому одна рослина дає близько 20000 насінин, що може прорости в ґрунті навіть через 10-12 років.
Зацвітає борщівник на 2-7 рік життя в залежності від ступеня розвитку. Період цвітіння припадає на кінець червня – початок липня і триває 30-40 днів. Навесні рослини переносять заморозки до -7-9°C, а восени – до -3-5°C.
Основними місцями зростання борщівника є смуги автомобільних та залізничних шляхів, узбіччя польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах, зерносховищах, населених пунктах, каналах, ярах, заплавах річок і струмків.
Шкодочинність культури
Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він викликає опіки на шкірі людини.
Дотик до рослини або потрапляння його соку на шкіру, не викликає ніяких неприємних відчуттів, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з’являться пухирі, в сонячні дні на шкірі може з’явитися опік.
При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з’являються виразки, а після загоєння на їх місці ще 2-3 роки залишаються темні плями.
Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з’являтися пухирі. Найбільш сильні опіки борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні.
Для боротьби з борщівником Сосновського застосовують механічні та хімічні методи знищення
- Для того, щоб механічний метод був ефективним, потрібно систематично підкошувати, щоб не дати утворитися суцвіттю; особливо ефективним є підрізання кореневої шийки на глибині 8-12 сантиметрів.
- Ефективніший метод боротьби – хімічний. Внесення рекомендованих препаратів на основі гліфосатів, дикамби, сульфініл-сечовин та інших гербіцидів проводиться при висоті рослин до 10-20 см або після підкошування. Найкращий ефект дає застосування бакової суміші: Раундап Макс 6 л/га + Альфа Дикамба 0,6 л/га + 250 грам аміачнії селітри. Витрата робочої рідини 300 л/га. Якщо ж упущено момент і рослини зацвіли, то скошену масу (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли рослина скошена.
За період від весни до осені хімічні обробки необхідно проводити 2-3 рази, в міру відростання нових рослин. Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»; при цьому слід суворо дотримуватись регламентів застосування і санітарних правил.
Що не можна робити, знищуючи борщівник Сосновського:
- Скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не матиме потрібного ефекту.
- Допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, тому що це сприятиме більшому його розмноженню.
Зважаючи на те, що при контакті борщівник Сосновського спричиняє опіки, – всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися загальноприйнятих Державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої безпеки.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області
01.06.2022
ДО УВАГИ ПРИКАРПАТЦІВ! НА КОЛОМИЙЩИНІ ЗАРЕЄСТРОВАНО ВИПАДОК СКАЗУ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (76019 м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, тел. 51-13-89, ifdergprod@vetif.gov.ua) подає наступну актуальну інформацію.
В Коломийському районі на Івано-Франківщині встановлено сказ собаки, який належав мешканцю с.Марківка Печеніжинської селищної громади.
Лабораторні дослідження методом люмінесцентної мікроскопії проводила Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби (звіт про результати дослідження патологічного матеріалу від 31.05.2022 р. № 001065 п.м./22).
Спеціалісти Коломийського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та служби ветеринарної медицини району провели епізоотичне розслідування за даним випадком.
З метою координації дій з ліквідації захворювання проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, рішенням якої затверджено план заходів з ліквідації сказу, визначено неблагополучним пунктом с.Марківка Печеніжинської селищної громади Коломийського району Івано-Франківської області, накладено карантинні обмеження та розпочато заходи з ліквідації сказу.
В осередку захворювання вживаються всі необхідні заходи з локалізації захворювання відповідно до діючої інструкції.
До уваги власників домашніх тварин
Вкотре наголошуємо: для запобігання виникненню сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, інформувати службу ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.
У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни, необхідно повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою попередження зараження та загибелі домашніх тварин.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області
31.05.2022
ЩОДО МОВНИХ ВИМОГ ДО ІНФОРМАЦІЇ ПРО ІМПОРТОВАНІ ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ
Відділ безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу споживачів: інформацію про харчові продукти оператори ринку зобов’язані надавати державною мовою (ст.10 Закону України від 06.12.2018 р. № 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»).
Додатково, за рішенням оператора ринку, поруч із текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися його переклад іншими мовами. Перелік обов’язкової інформації про харчові продукти визначено ст. 6 вище згаданого Закону,
Однак, згідно рішення уряду, в умовах воєнного стану реалізацію імпортних продуктів можна здійснювати без маркування українською мовою.
Так, керуючись постановою КМУ від 09.03.2022 р. № 234 «Про заходи щодо забезпечення в умовах воєнного стану безперебійного постачання імпортованих харчових продуктів і кормів», з метою забезпечення продовольчої безпеки України та задля дотримання прав споживачів України на період воєнного стану:
– оператори ринку харчових продуктів, які внаслідок воєнних (бойових) дій не в змозі надати інформацію про імпортовані харчові продукти державною мовою, можуть здійснювати реалізацію харчових продуктів на митній території України, інформація про які викладена мовою, відмінною від державної. При цьому партії зазначених харчових продуктів повинні супроводжуватися обов’язковою інформацією, викладеною державною мовою. Така інформація надається операторами ринку на вимогу споживачів, у визначений операторами спосіб;
– маркування харчових продуктів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України як гуманітарна допомога, може бути викладене мовою, відмінною від державної.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області